64-та книга Біблії

Влада у Христі

У найдавніших рукописах Нового Завіту авторство шістдесят четвертої книги Біблії приписується Іванові. Автор – апостол Іван, який називає себе старцем. Цей останній лист у певному сенсі протиставляється другому листу. У 2 Івана апостол боровся з проблемою гостинності до обманців; у цьому листі – за гостинність для віруючих. У 2 Івана істину треба відстоювати, в 3 Івана – заради істини варто потрудитися.

Третє послання Івана складається з 1 розділу, 15 віршів.

СИТУАЦІЯ

Усі три листи Івана були написані приблизно в той самий час, близько 90-го року, за правління імператора Доміціана.

Іван писав своєму дорогому Гаєві, щоб підбадьорити його бути гостинним до місіонерів і попередити про зарозумілість Діотрефа. Лист, найімовірніше, приніс Димитрій, якого апостол супроводжує теплими рекомендаціями.

ПЛАН

Структурний план. Тема третього листа Івана – сприяння вірі. Лист містить біографічні коментарі стосовно трьох лідерів церкви. Зміст такий:

• Вступ (в. 1–2).
• Щедрість Гая (в. 3–8).
• Зарозумілість Діотрефа (в. 9–11).
• Свідчення про Димитрія (в. 12).
• Висновок.

Біографічний план. Як уже зазначалося, 3 Івана говорить про трьох лідерів церкви. Гай виявив гостинність до місіонерів, посланих Іваном. Ще три людини з ім’ям Гай згадуються в Новому Завіті: 1) супутник Павла з Македонії (Дії 19:29); 2) віруючий із Дервії (Дії 20:4); і 3) гість Павла в Коринті (Римлян 16:23). Найімовірніше, Гай, згаданий у 3 Івана, не є жодним із цих чоловіків з таким самим ім’ям. Безумовно, Іван мав сильний вплив на цю людину. Однак про нього нічого більше не відомо.

Діотреф був настільки зарозумілим, що він не прийняв би листа від апостола Івана. Це вказує на те, що він не визнавав авторитету останнього живого Христового апостола. Більше нічого не відомо про цю людину.

Димитрій міг бути золотарем із Ефеса. Свого часу він підняв бунт проти Павла, бо боявся, що проповідь апостола перешкоджатиме торгівлі срібними копіями святинь Артеміди, богині-покровительки Ефеса (Дії 19:24–41). Імовірно, Димитрій був майстром гільдії, відповідальним за виробництво маленьких срібних копій храму Артеміди з фігуркою богині всередині. Хоча ми й не можемо бути в цьому впевнені, Димитрій, про якого згадує Іван у цьому листі, може бути тією самою людиною, яка протистояла Павлові трьома десятиліттями раніше. Димитрій мав триразове свідчення того, що він був вірним у Господі. Про це свідчили всі, сама істина та Іван. Він, швидше за все, приніс третього листа Івана до його початкових читачів.

Очевидно, третій лист Івана був написаний в Ефесі, але в тексті місцевість не вказано.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета третього листа Івана – відповісти на звістку від мандрівних євангелістів про гостинність Гая та ворожість Діотрефа. Глибша мета цього листа – спонукати християн активно сприяти вірним місіонерам.

Короткий зміст листа: Іван хвалить Гая і Димитрія за те, що вони стоять в істині, і засуджує Діотрефа за його гордовитий дух.

З цієї невеликої книги нам необхідно засвоїти істину про те, що ми маємо виявляти гостинність до тих, хто працює для Господа.

Третій лист Івана не робить жодного суттєвого доктринального внеску. Однак істина чітко звучить упродовж усього листа. З практичного боку воно виділяє необхідність належної поведінки, молитви, вірної праці в церкві, підпорядкування апостольській владі та християнської цілісності.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Христос згадується в 3 Посланні Івана опосередковано й лише в 7-му вірші – «бо вийшли вони ради Ймення Його». Ідентична грецька побудова використовується щодо Імені Ісуса в Дії 5:40. Ім’я Ісуса вище понад усі імена. Бо в Його Ім’я християни повинні молитися (Івана 14:13), євангелізувати (Дії 9:15), служити (Колосян 3:17) та хрестити (Дії 2:38). Прикликаючи Його Ім’я, ми спасаємося (Римлян 10:13). Зрештою, перед Його Іменем схилиться кожне коліно (Фил. 2:10). Отже, портрет Ісуса, який ми бачимо в цій книзі, – це Ім’я.

КЛЮЧІ

Ключовий вірш: «Я до Церкви писав був, але Діотреф, що любить бути першим у них, нас не приймає» (в. 9).

Ключова фраза: приймати братів (1).

Ключові слова: улюблені (3) і брати (3).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось кілька фактів, що виділяють 3 Послання Івана серед священних книг:

3 Івана – найменша книга в Біблії.
Ім’я Ісуса не зустрічається в грецькому оригіналі 3 Івана.
3 Послання Івана – найбільш особисте з трьох листів Івана.

СЛУХАТИ

Окрім вищезгаданого ключового вірша, є ще два уривки з 3 Послання Івана, улюблені багатьма:

«Я не маю більшої радости від цієї, щоб чути, що діти мої живуть у правді» (в. 4).
«Ми повинні приймати таких [місіонерів], щоб бути співробітниками правді» (в. 8).