56-та книга Біблії

Стійкість у Христі

Обидва листи до Тимофія та послання до Тита – це листи Павла до молодих співробітників, які служили в різних місцях. Тому ці книги названі пасторськими посланнями Павла. Порівняно з листами до Тимофія, Послання до Тита має іншу мету. В обох Посланнях до Тимофія Павло викладає вчення; Послання до Тита більше сфокусоване на обов’язках. Зокрема, Перше послання до Тимофія зосереджене на захисті Євангелії, Друге послання до Тимофія – на проголошенні Євангелії, Послання до Тита – на застосуванні Євангелії.

Послання до Тита має спільні з 1 Тимофія час написання, обставини та мету. Обидва сповнені підбадьорень і настанов. Різниця в тому, що Послання до Тита коротше, більш офіційне й менш особисте, ніж 1 Тимофія. Ситуація Тимофія в Ефесі вимагала сильнішого наголосу на доктринальному вченні, тоді як ситуація Тита на Криті потребувала більшої уваги до питання керівництва. По суті, цей лист є порадою досвідченого місіонера молодому служителеві.

Послання до Тита складається з 3 розділів та 46 віршів.

СИТУАЦІЯ

Тит супроводжував Павла на Криті після звільнення з першого римського ув’язнення (64 р.). Він був залишений там, щоб закінчити роботу (1:5). Павло написав Титові листа, щоб повідомити, що його на Криті замінять Артем або Тихик (3:12).

ПЛАН

Структурний план. Послання до Тита наголошує на стійкості в Христі. Книга складається з трьох основних частин, розміщених між короткими вступом і висновком. Ці частини фокусуються на захисті, проголошенні та застосуванні істинного вчення. Зміст такий:

• Вступ (1:1–4).
• Місія Тита (1:5–16).
• Учення Тита (2:1–15).
• Поведінка Тита (3:1–11).
• Висновок (3:12–15).

Географічний план. Тит працював для Господа на острові Крит. Цей острів має 260 км завдовжки і 37 миль (60 км) завширшки. Він розташований у Середземному морі за сотню миль (160 км) на південний схід від Греції. Його площа приблизно дорівнює розміру штату Род-Айленд. У першому столітті жителі Криту були відомі своєю безчесністю та аморальністю (1:12–13). Деякі з критян перебували в Єрусалимі на свято П’ятидесятниці (Дії 2:11). Можливо, вони й були тими, хто повернувся на острів, щоб розпочати там християнську роботу.

У посланні згадується ще лише одне місце, і це Нікополь (3:12) на західному узбережжі Греції. Павло мав намір провести там зиму. Тит мав зустріти його в Нікополі, коли йому прийде заміна.

Біографічний план. Отримувач цього листа був одним із надійних співробітників Павла, на якого той міг покластися. Дивує те, що Тита не згадано в Книзі Дії апостолів серед співробітників Павла. Дехто припускає, що цей язичник-християнин не згадується тому, що він був братом Луки, автора Книги Дії. Стриманий Лука не називає себе й свого відомого брата.

Хронологічно Тита вперше згадано у зв’язку з важливим Єрусалимським собором 50-го року, на якому порушували питання обрізання. Тит супроводжував Павла та Варнаву до Єрусалима (Галатів 2:1). Як новонавернений язичник Тит був показовим прецедентом для лідерів церкви. Він, так би мовити, окреслив проблему. Очевидно, Тит не мав робити обрізання (Галатів 2:3).

Напевно, Тит супроводжував Павла під час його другої та третьої місіонерських подорожей, але ми не володіємо жодною певною інформацією про його роботу аж до часу кризи в Коринті. Очевидно, Тит діяв як представник Павла в Коринті протягом року, що передував написанню Другого послання до коринтян (2 Коринтян 8:16). Його місією було організувати збір пожертв для єрусалимських християн від церкви в Коринті. Справа не була завершена, бо згодом Павло спонукав Тита повернутися до Коринта, щоб її вирішити (2 Коринтян 8:6).

Тит востаннє згадується в 2 Тимофія 4:10, де Павло відправляє його в Далматію (сучасна Албанія та Словенія). Під час написання цього листа Тит був представником Павла на острові Крит. Загалом Тит згадується в Новому Завіті дванадцять разів.

Четверо інших помічників Павла згадуються в Посланні до Тита. Або Артем, або Тихик (3:12) замінить Тита на Криті. Про першого помічника нічого не відомо. Тихик був корінним жителем Малої Азії (Дії 20:4). Він був із апостолом Павлом під час його третьої місіонерської подорожі. Тихик та Онисим принесли колосянам листа від Павла (Колосян 4:7–9). Одного разу Павло також відправив Тихика до Ефеса (2 Тимофія 4:12).

Зина й Аполлос згадані як ті, хто заслуговує на допомогу у своїх подорожах, коли вони прийшли на Крит. Про Зину відомо лише те, що він був юристом-християнином. Аполлос був євреєм із Олександрії в Єгипті. Під час його перебування в Ефесі Прискилла й Акила пояснили йому християнське вчення (Дії 18:26). Аполлос став красномовним і переконливим захисником християнської віри (Дії 18:28). Він особливо вміло застосовував пророцтва Старого Завіту. Востаннє Аполлос згадується у Книзі Дії, коли він перебуває в Коринті (Дії 19:1).

Павло часто згадує Аполлоса, особливо в Першому посланні до коринтян. Дехто в Коринті навернувся через Аполлоса. Вони були схильні ставити себе вище за інших членів церкви (1 Коринтян 1:12; 3:4–6, 22).

Павло шанував і любив Аполлоса. Він називає його братом, показуючи наскільки глибоко цінує його як одного з членів команди (1 Коринтян 16:12). У 1 Коринтян 4:6 Павло ставить Аполлоса нарівні з собою.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета листа до Тита – запропонувати підбадьорення і настанови для служіння цього євангеліста в церквах острова Крит. Глибша мета – підкреслити, що раціональне вчення і добрі справи важливі в житті кожного християнина.

Послання до Тита містить два важливі доктринальні уривки. У першому Павло говорить про Божу благодать, яка зробила можливим спасіння, доктрину викуплення, важливість життя в чистоті та надії на другий прихід (2:11–14). У другому Павло говорить про підставу спасіння (благодать, а не діла), обмиття відродження (хрещення) і постійну присутність Святого Духа (3:4–7).

Загалом Павло дає настанови Титові стосовно церковного життя (1), сім’ї та особистого життя (2), а також щодо соціального життя (3).

Основна істина цієї книги в тому, що поведінка в церкві має відповідати наданому зразку.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Послання до Тита чітко пояснює значення божественності та викупного служіння Христа (2:13–14). Христос віддав Себе за нас, Він викупив нас, очистив, так що ми стали Його особливими людьми. Павло підкреслює божественність Христа, коли пише – великий Бог і Спас (2:13). Портрет Ісуса, який формується у нас на основі Послання до Тита, – це Захисник істинного вчення.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ у Посланні до Тита – другий. Цей розділ містить основні розпорядження, які треба виконувати, щоб лідерство в церкві було благочестивим.

Ключовий вірш: «Я для того тебе полишив був у Кріті, щоб ти впорядкував недокінчене та пресвітерів настановив по містах, як тобі я звелів» (1:5).

Ключова фраза: вічне життя (2).

Ключові слова: говори/нагадуй (7) і благодать (4).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось кілька фактів, які виділяють Послання до Тита з-посеред зібрання священних книг:

Деякі вважають, що Тит був братом Луки.
Павло цитує поета-язичника в 1:12.
Тит не згадується в Книзі Дії апостолів.
Зрілість Тита визначає той факт, що Павло не заохочує його бути сильним, або, як це він говорить Тимофієві, нікому не дозволяти погорджувати його молодістю.
На острові Крит сьогодні близько трьох тисяч православних церков. Понад пів мільйона мешканців острова вважають себе членами православної церкви Криту.

СЛУХАТИ

Ось кілька улюблених уривків із Послання до Тита:

«Для чистих все чисте» (1:15).
«…і чекали блаженної надії та з’явлення слави великого Бога й Спаса нашого Христа Ісуса» (2:13).
«Він нас спас… через обмиття відродження й обновлення Духом Святим» (3:5).
«Сказав один з них, їхній власний пророк: «Крітяни завжди брехливі, любі звірі, черевані ліниві» (1:12).