50-та книга Біблії

Радість у Христі

П’ятдесята книга Біблії називається Посланням до филип’ян, тому що вона призначалася для конгрегації християн у македонському місті Филипи. Це шостий лист у нашому Новому Завіті, написаний апостолом Павлом.

Послання до филип’ян складається з 4 розділів, 104 віршів і 1604 слів.

СИТУАЦІЯ

Послання до филип’ян написано 63-го року.

Під час другої місіонерської подорожі Павло бачив видіння, у якому чоловік із Македонії просив його прийти в Європу, щоб поділитися Євангелією. Павло відповів на заклик македонянина, здійснивши подорож до Филип (Дії 16:9).

Филипи були першим євангелізованим містом Європи. Це також було перше місто, яке почуло концерт хвали! Після того як Павла та Силу побили й кинули до в’язниці, близько півночі вони славили Господа співом. Перебування Павла у Филипах завершилося трьома чудовими розмовами: із бізнес-леді на ім’я Лідія, із віщункою та з в’язничним сторожем. Займенник «ми», ужитий у Дії, припускає, що Лука, автор Книги Дії апостолів, залишився в місті як перший служитель цієї церкви.

Під час своєї третьої місіонерської подорожі, дорогою в Коринт, Павло знову проходив через Филипи (Дії 20:1, 6).

Про обставини написання Послання до филип’ян див. вище, у розділі Послання до ефесян.

ПЛАН

Послання до филип’ян – це теплий і дружній лист. Вияв любові Павла до віруючих у Филипах перевершує все, що він говорив про інші церкви, до яких писав. З цього можна виснувати, що церква у Филипах була його найулюбленішою. Він називає своїх читачів «мої любі» (2:12) і «мої браття улюблені» (4:1). Там не було ніяких крамольних проблем із вченням, із дисципліною, не було чвар, які б його засмучували, як в інших церквах.

Структурний план. Як і в більшості неофіційних листів, автор Послання до филип’ян різко переходить від однієї теми до іншої. Видно, що Павло не дотримувався чітко окресленого плану. Проте Послання до филип’ян складається з трьох основних частин:

• Особисте оновлення (1:1–26).
• Палке навернення (1:27–4:19).
• Прощальні слова (4:20–23).

Очевидно, що квінтесенцією цього послання є його середина. У цій частині Павло закликає своїх читачів мати терпеливість (1:27–30), розум (2:1–30), знання (3:1–21) і мир у Христі (4:1–19).

Географічний план. Місто Филипи заснував Филип Македонський, батько Олександра Великого. Це було головне місто в македонському регіоні. Біля Филип армія Марка Антонія була переможена Октавіаном (згодом Цезар Август). Унаслідок цього місто було заселене військовими як колонія з особливими привілеями для громадян. Місто було розташоване на стратегічній дорозі під назвою Егнатієва дорога (лат. ViaEgnatia). Мандрівники з різних земель проїжджали через Филипи.

Македонія, район у якому були розташовані Филипи, згадується один раз (4:15). Павло також згадує час свого служіння в Солуні, розташованому на віддалі близько сімдесяти п’яти миль на південний схід від Филип. Филип’яни надсилали допомогу Павлові, коли він служив у цьому місті (4:16).

Біографічний план. Звичайно ж, Павло говорить про себе в цьому листі, повідомляючи своїм читачам свіжі новини про своє перебування в Римі. Він також згадує трьох своїх помічників. Тимофій згадується разом із Павлом у привітанні послання (1:1) швидше за все тому, що филип’яни добре його знали. Він був із Павлом у цьому місті під час другої місіонерської подорожі. Тимофій мав намір служити Павлові, як син служить своєму улюбленому батькові (2:22). Павло сподівався незабаром відправити Тимофія до Филип (2:19).

Павло двічі згадує Епафродита. Він був посланцем, через якого филип’яни надіслали фінансову допомогу Павлові під час його першого римського ув’язнення (2:25; 4:18). Перебуваючи в Римі, Епафродит важко захворів. Павло повідомляє, що церква у Филипах може з радістю прийняти його назад (2:29).

Клемент виділений із тих, хто названий співробітником Павла у Филипах (4:3). Більше нічого про Клемента не відомо.

Павло закликає до єдності двох жінок – Еводію та Синтихію, які були на той час у церкві у Филипах і між якими було суперництво (4:2).

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Послання до филип’ян у тому, щоб подякувати християнам за їхню допомогу Павлові в скрутну годину й надихнути до більшої єдності в церкві. Глибша мета у тому, щоб відкрити істину: справжня єдність і радість можливі лише в Христі.

Короткий огляд Послання до филип’ян: Павло висловлює свою християнську радість у молитві подяки (1:1–26). Він закликає своїх читачів до непохитності (1:27–30), єдності (2:1–2), смирення (2:2–11) і чистоти (2:12–18). Потім він попереджає їх про юдейських (3:1–16) та світських лжевчителів (3:17–4:1). Послання закінчується настановами та словами вдячності (4:2–23).

Основна істина, передана в цьому посланні, така: у своєму житті нам треба наслідувати приклад Ісуса.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Послання до филип’ян наповнене описами Христа. У 1-му розділі Христос – це наше Життя (1:21). У 2-му розділі Він – Приклад для нас (2:5). 3-й розділ змальовує Його як Того, Хто змінює наші принижені тіла так, що вони будуть подібні до Його славного тіла (3:21). У 4-му розділі Христос – Помічник, який дає силу віруючим підійматися над життєвими обставинами (4:13).

Невелика частина доктринального вчення в цій книзі сконцентрована на особистості, присутності та могутності Христа. Насамперед Христос – це Звеличений Слуга (2). Хоча Він і був рівний Отцеві, Христос умалив (спустошив) Себе. Він прийняв образ раба. Він упокорився до смерті й навіть смерті хресної. Проте згодом Отець підніс Його. Йому було дано ім’я, вище над кожне ім’я. Цей уривок відомий дослідникам Нового Завіту як кенозис (грец. «спустошення», самоприниження) (2:5–11). Безсумнівно, серед усього, що писав Павло, можливо, навіть у всьому Новому Завіті, це найважливіший уривок.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Послання до филип’ян – другий. Цей розділ містить одкровення кенозис, про спустошення/самоприниження Христа, згадане вище.
Ключовий вірш: «Радійте в Господі завсіди, і знову кажу: радійте!» (4:4).
Ключова фраза: «у Господі», або її еквіваленти (19 разів).
Ключові слова: займенники першої особи (120), радість/радійте (16), Радісна Звістка (9) и у згоді (7).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось декілька відомостей про Послання до филип’ян, які виокремлюють його серед книг Нового Завіту.

Послання до филип’ян було написано приблизно через десять років після першого візиту Павла у Филипи.
Лідія, заможна бізнес-леді та перша європейка, яка прийняла Євангелію, стала засновницею церкви у Филипах. У Посланні до филип’ян вказано, що жінки мали величезний вплив на успіх євангелізації в тому місті.
Церква у Филипах – єдина церква в Новому Завіті, у якій на керівних посадах були єпископи (наглядачі) та диякони.
У Посланні до филип’ян не згадуються тексти Старого Завіту.
Перший раз Павло потрапив у місто Филипи завдяки видінню (Дії 16:9).

СЛУХАТИ

Ось кілька улюблених рядків із Послання до филип’ян:

«…щоб перед Ісусовим Ім’ям вклонялося кожне коліно небесних, і земних, і підземних» (2:10).
«А мій Бог нехай виповнить вашу всяку потребу за Своїм багатством у Славі, у Христі Ісусі» (4:19).
«Бо для мене життя – то Христос, а смерть – то надбання» (1:21).
«…забуваючи те, що позаду, і спішачи до того, що попереду, я женусь до мети за нагородою високого поклику Божого в Христі Ісусі» (3:13–14).
«Життя ж наше на небі» (3:20).
«І мир Божий, що вищий від усякого розуму, хай береже серця ваші та ваші думки у Христі Ісусі» (4:7).