52-га книга Біблії
Одкровення Христа
Восьме послання Павла в Новому Завіті певною мірою схоже на 2 Послання до коринтян. На його сторінках Павло розкриває свої потаємні почуття. Тут добре видно його співпереживання, любов і турботу про духовний стан новонавернених.
Перший лист до солунян складається з 5 розділів, 89 віршів і 1424 слів.
СИТУАЦІЯ
1 Послання до солунян, імовірно, було першим посланням Павла. Написане приблизно 50-го року.
Павло відвідав Солунь (у той час місто називалося Фессалоніки. – Прим. ред.) під час своєї другої місіонерської подорожі, після того як пішов із Филип. Саме в цьому місті проповідь Павла привернула численних послідовників, серед яких були й високопосадовці та поважні люди (Дії 17:4). Не маючи можливості чинити тиск на представників влади, юдеї – супротивники Павла – удалися до маніпуляції думкою натовпу, щоб змусити керівників діяти. Владі довелося реагувати й позбутися Павла з мінімальними незручностями для нього.
Новонавернені християни випровадили місіонерів (Павла, Силу, Тимофія) уночі. Вони пройшли вниз дорогою сорок п’ять миль (72 км) до Верії, де їх радо зустріли. Але коли агітатори в Солуні почули, що Павло проповідував у Верії, вони вирушили туди. І знову створили проблеми для місіонерів. Верійські християни відправили Павла до найближчого морського порту, і Павло відплив до Афін, а Сила й Тимофій ще на деякий час залишилися (Дії 17:1–15).
Перше послання до солунян було написано невдовзі після того, як Павло залишив їхню місцевість. Цей лист свідчить про сильне бажання Павла захистити новонавернених від зазіхань лжевчителів (2 Солунян 2:2) і зміцнити їхній дух перед загрозою майбутніх гонінь (1 Солунян 3:3).
ПЛАН
Структурний план. 1 Солунян складається з короткого вступу і п’яти частин. Зміст листа такий:
• Вступ (1:1).
• Подяки церкві (1:2–10).
• Початок церкви (2:1–3:10).
• Хвилювання за церкву (3:1–4:12).
• Прихід за церквою (4:13–5:11).
• Настанови для церкви (5:12–24).
Перша частина говорить про те, як Євангелія вплинула на солунян. Друга розповідає, як Євангелія прийшла в місто Солунь. Третя частина вказує на ті сфери, у яких солунянам треба зростати. Четверта – про те, що Христос знову прийде. Остання частина торкається практичних питань: як християнам потрібно жити, поки вони очікують на другий прихід Христа.
Географічний план. Місто Солунь було портом-столицею римської провінції Македонії (північна Греція). Це розвинуте місто було розташоване на Егнатієвій дорозі, основній дорозі з Рима до Дамаска. У Солуні жило багато євреїв. Високі моральні стандарти й поклоніння єдиному Богові в юдаїзмі приваблювали багатьох впливових людей у місті, яке розчарувалося в грецькому язичництві. Проте загалом місто мало репутацію, властиву місцю, яке часто відвідують моряки й мандрівні торговці. Сексуальна розбещеність була звичайним явищем.
Три регіони згадуються в цьому листі. Два основні райони стародавньої Греції – Македонія та Ахая – двічі згадуються разом (1:7–8). Хороша репутація новонавернених солунян завдяки християнському життю та відданості Євангелії поширилася по всьому регіону (4:10). Єдиний інший регіон, згаданий у листі, – це Юдея, де був розташований Єрусалим. Християни в Солуні страждали від переслідувань так само, як і перші християни в Юдеї.
Лише одне місто згадується окрім Солуня. Павло говорить про переслідування, яких місіонери зазнали у Филипах, до приходу в Солунь (2:2).
Біографічний план. У 1 Посланні до солунян Павло виявляє пасторську турботу про новонавернених. Він говорить про двох своїх співробітників, обидва вони згадуються разом із Павлом як ті, хто надіслав це послання. Павло направив Тимофія з Афін працювати з новонаверненими християнами в Солуні (3:2). Тимофій знову приєднався до Павла в Коринті кілька місяців потому. Він приніс апостолові хороші новини про духовне зростання християн у Солуні (3:6).
Інший співробітник, згаданий у листі, – це Силуан. Латинська форма грецького імені Сила (Силуан) – Сільванус. Він був пророком церкви в Єрусалимі. Одним із перших його доручень було повідомити рішення Апостольського собору віруючим в Антіохії (Дії 15:22). Сила супроводжував Павла під час його другої місіонерської подорожі. Вони подорожували з Антіохії через Малу Азію (Дії 15:40–41) до Македонії в Європі. У Филипах їх обох арештували (Дії 16:19–24). Тієї ночі вони привели в’язничного сторожа та його сім’ю до Господа після того, як Бог зруйнував в’язницю під час землетрусу. Пізніше Сила об’єднався з Петром для місії в Понті та Каппадокії – римських провінціях, розташованих на території сучасної Туреччини. Сила також був секретарем Петра, коли той писав своє перше послання, і, можливо, інші листи.
ВІЧНА МЕТА
Безпосередня мета 1 Солунян – висловити подяку Павла за віру та любов цих християн і підбадьорити їх, оскільки вони зазнавали переслідувань від місцевих. Глибша мета цього послання – пояснити життєво важливі істини щодо парусії (присутності), або другого приходу Христа.
У скороченій формі лист має такий вигляд: другий прихід Христа – це надія для віруючих (1:9–10), мотивація для служіння (2:19–20), основа особистої посвяти (3:13) і відповіді на безліч складних запитань (4:13–18; 5:9).
Основна істина, викладена в цьому листі, – ми маємо пильнувати й чекати другого приходу Христа.
ПРОГОЛОШЕННЯ
У 1 Послання до солунян Павло зображає Ісуса як Сина, що повертається. Павло описує Христа як надію віруючого на спасіння – як зараз, так і після Його повернення. Коли Ісус повернеться, Він спасе (1:10; 5:4–11), нагородить (2:19), зміцнить (3:13), воскресить (4:13–18) і освятить цілком досконало (5:23) усіх, хто на Нього покладається.
КЛЮЧІ
Ключовим у 1 Солунян є 4-й розділ. Він містить основну думку цього послання про прихід Господа Ісуса.
Ключовий вірш: «..ви навернулись до Бога від ідолів, щоб служити живому й правдивому Богові, і з неба очікувати Сина Його…» (1:9–10).
Ключова фраза: з неба (2).
Ключові слова: любов (6), потішати (6) і прихід (4).
ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ
Ось кілька особливостей 1-го Послання до солунян:
- Цим листом розпочалася письменницька кар’єра апостола Павла.
- Кожен із п’яти розділів закінчується згадкою про повернення Господа.
- У 1 Солунян немає цитат зі Старого Завіту.
- Спекуляції стосовно дати «підхоплення» – взяття віруючих від землі – величезний бізнес. Книжка Хела Ліндсі «Велика покійна планета Земля» (1976) розійшлася накладом одинадцять мільйонів примірників. Було надруковано чотири мільйони примірників книжки «88 причин, чому підхоплення буде 1988 року» Едгара Візенанта. Цикл із шістнадцяти романів-бестселерів «Залишені», написаний Тімом Ла Хей і Джеррі Дженкінсом, із фільмами та відеоіграми, створеними за їхніми мотивами, потужно вплинули на американську культуру.
СЛУХАТИ
Ось кілька улюблених рядків із Першого послання до солунян:
- «...прийде день Господній так, як злодій вночі» (5:2).
- «…потім ми, що живемо й зостались, будемо схоплені разом із ними на хмарах на зустріч Господню на повітрі, і так завсіди будемо з Господом» (4:17).
- «Духа не вгашайте!» (5:19).
- «Завжди радійте! Безперестанку моліться» (5:16–17).
- «…сатана перешкодив був нам» (2:18).