Усе, що ви мали вивчити в недільній школі
(і, наймовірніше, не вивчили)

Copyright © 2009

James E. Smith

All Rights Reserved

Unless otherwise noted, scripture quotations are taken from THE HOLY BIBLE, NEW INTERNATIONAL VERSION®. NIV®.Copyright ©1973, 1978,1984, by International Bible Society. Used by permission of Zondervan Publishing House. All rights reserved.

International Standard Book Number 978-0-89900-990-2

Переклад: Олександра Гузюк, Надія Доля

Редакторки: Марина Новицька, Світлана Филипчук

Цитати зі Священного Письма використовуються у перекладі І. Огієнка (UBIO), І. Хоменка, Р. Турконяка (UТТ), а також Свята Біблія: сучасною мовою (UMT).

Ця книжка є посібником з вивчення тексту новозавітних книг. Докладно розглянуті структура кожної книги Нового Завіту, історія та мета написання, особливості, що виділяють кожен текст серед інших текстів Писання.

Автор написав цю книжку для тих, хто відвідує недільну школу або групу з вивчення Біблії, а також для тих, хто кинув навчання або не мав можливості відвідувати заняття. Посібник може бути цікавим для широкого кола читачів, які бажають ближче познайомитися з інформацією про біблійні тексти.

Присвячується Грейді та Ірмі Блевінс, вірним працівникам Божого Царства і друзям у Христі

Передмова

Ви тримаєте в руках книжку із серії «Просто про складне». Мета створення цієї серії: подати базову інформацію про Біблію максимально просто й доступно. Я готував цей матеріал для тих, хто з тих чи інших причин покинув недільну школу або хто був позбавлений можливості відвідувати зібрання з метою пізнання Божого Слова.

У книжці «Історія Біблії: просто про складне» (Bible History Made Simple) я зробив огляд сімнадцяти часових періодів у біблійній історії. Близьке знайомство з біблійною часовою лінією є початком досконалого пізнання Біблії. У ще одному томі цієї серії ми розглянули книги Старого Завіту й оцінили роль кожної книги з цієї колекції у священній симфонії, якою є Боже Слово.

Зараз розпочинаємо подібне дослідження книг Нового Завіту. Так само як і в томі «Книги Старого Завіту: просто про складне», я розглядав кожну книгу за планом, що базується на відповіді хлопчика Самуїла Божому голосу: «Говори, Господи, бо раб Твій слухає» (1 Самуїлова 3:10). Літери слова ГОВОРИ (SPEAK англ.) є акронімом для плану матеріалу вступу:

S = situation (ситуація);

P = plan (план), тобто з чого складається книга;

E = eternal purpose (вічна мета);

A = acclaim for Jesus (проголошення Ісуса);

K = keys (ключі).

Під заголовком СЛУХАТИ в описі кожної книги запропоновані основні розділи та вірші.

Я розділив вивчення книг Нового Завіту на чотирнадцять частин. У першому розділі – загальний огляд усіх книг Нового Завіту. В інших тринадцяти згрупував книги Нового Завіту, дотримуючись того порядку, у якому вони розташовані в англійському перекладі Біблії. Я відхилився від цього порядку лише двічі. В одному розділі я помістив Послання до римлян і Послання до галатів, оскільки і хронологічно, і за змістом їх треба розглядати разом. З тих же причин помістив невелике Послання Юди не у звичному місці, а разом із двома Посланнями Петра.

Я не розраховую, що всі учні вивчать цілий розділ цього тому за один тиждень. Зазвичай я щотижня роблю акцент на одній книзі Біблії. Певно, що це доречно для великих книг Нового Завіту. Викладачі можуть об’єднати деякі менші за обсягом книги для тижневого вивчення.

Посібник із вивчення новозавітного тексту не замінює вивчення самого Слова. Учні, які серйозно ставляться до цього курсу, належним чином вивчатимуть книги Нового Завіту відповідно до розкладу щотижневих занять. Якщо ж ваш час обмежений і не дозволяє досягати такої амбіційної мети – прочитайте хоча б тексти Писання, запропоновані в розділі СЛУХАТИ.

Християни вірять, що Новий Завіт є остаточним Божим одкровенням для людей цього світу. Він містить заповіді для послуху, обітниці для віри, попередження для обережності та натхнення для духовного зростання. З цих сторінок ми вчимося «робити» церкву, нести Благу Звістку тим, хто блукає, і будувати тіло Христове.

Коли ви візьметеся за вивчення, можете бути певні, що мої молитви з вами. Нехай Божий Дух використає ці прості сторінки, щоб привести вас до більшого усвідомлення величі того дару, який ми називаємо Новим Завітом.

Джеймс Е. Сміт

Християнський коледж Флориди