8-ма книга Біблії
Світло віри в епоху темряви
Восьма книга Біблії названа на честь головної героїні книги. Рут була язичницею із землі Моав; вона повірила в Господа. Імовірно, книгу написав Самуїл. Родовід наприкінці Книги Рут, можливо, було додано після смерті Самуїла, за правління Давида.
Книга Рут містить 4 розділи, 85 віршів.
Рут – одна з двох книг Біблії, названих на честь жінки. Друга така книга – Естер. Ці дві жінки були зовсім різні. Рут була молодою язичницею, яка прийшла жити серед євреїв, вийшовши заміж за єврейського землероба. Естер – молода єврейка, яка жила серед язичників і вийшла заміж за язичницького царя. Але Рут і Естер були великими та благочестивими жінками. Однак Книга Рут унікальна тим, що це єдиний випадок у Біблії, коли ціла книга присвячена жінці.
Якщо розглядати Книгу Рут як коротку розповідь, то цей талановито написаний твір – короткий, природний і повний. Книга Рут дозволяє нам побачити сільське життя доби суддів. Після бурхливих історій про кровопролиття, злочини і бунт, описаних у попередній книзі, ця зворушлива історія звучить, як затишшя після бурі. Вона пронизана простим благочестям. Книга наповнена відчуттям всеосяжного Божого промислу. Це історія про кохання, відданість і викуплення, яке сяє, подібно до прекрасного діаманта, на темному тлі часу суддів.
СИТУАЦІЯ
Перший вірш Книги Рут свідчить про те, що дія відбувається у період суддів. Багато вчених вважають, що описані в книзі події відбуваються в період суддівства Яіра. Хоча час правління цього судді викликає деякі суперечки, згідно з останніми дослідженнями, воно датується 1109–1088 рр. до Р. Х.
Голод в юдейській області змусив сім’ю з Віфлеєма перебратися до землі Моав. Коли вони жили там, батько помер, і його дружині Ноомі та двом синам довелося виживати самотужки, без годувальника. Сини виросли й одружилися з моавітянками. Але потім двоє синів Ноомі також померли. Вона вирішила повернутися до Віфлеєма, де її чоловік мав власність. Рут, овдовіла невістка Ноомі, твердо вирішила піти з нею до Віфлеєма.
Дві вдови намагалися прогодуватися, і Рут ходила в поля під час жнив разом із бідняками, підбираючи колосся, що залишилися після женців. Власником поля був заможний чоловік на ім’я Боаз – родич чоловіка Ноомі. За звичаєм того часу, людина мала одружитися з вдовою близького родича. Усвідомивши цю відповідальність, Боаз виконав вимогу закону й одружився з Рут.
ПЛАН
Хронологічно Книга Рут охоплює період близько дванадцяти років. У книзі можна виділити дві основні частини. У 1–2 розділах описується, як Рут виявляє любов до своєї свекрухи. У розділах 3–4 зображено, як любов Рут винагороджується.
З точки зору географії, дії Книги Рут розгортаються у чотирьох місцях: Моав (роз. 1), поля Віфлеєма (роз. 2), тік (роз. 3) і дім у Віфлеємі (роз. 4).
ВІЧНА МЕТА
Безпосередня мета Книги Рут – виявити, що серед моря розбещеності існує острівець віри й чистоти. Незважаючи на відступництво, яке панувало всюди, у народі залишалися деякі богобоязливі люди. Наприклад, примітна порядність Боаза, його чистота та благочестя. Очевидно, що він знав закон Мойсея. Його особисте ходіння з Господом – це разючий контраст до загального невігластва, аморальності, байдужості та ідолопоклонства того часу. Неминущий урок книги полягає в тому, що Бог ніколи не залишається без свідка.
Книга Рут служить важливою ланкою між днями суддів і приходом Давида. Кульмінацією книги стає родовід, що вказує на майбутній прихід віфлеємського немовляти. Цей родовід є дивовижним свідченням того, що Божий задум безперервно розвивається в історичному контексті.
У певному сенсі тема Книги Рут – порятунок. У житті Рут відбувається низка змін – від труднощів до благословень. Вона була позбавлена бідності й набула багатства; була вдовою, а стала дружиною; була бездітною, а стала матір’ю; була чужинкою, а стала ізраїльтянкою; була язичницею, але прийняла віру в Господа.
Спасителем Рут був Боаз, «родич-визволитель». Згідно з давнім звичаєм, найближчий родич удови міг позбавити її жебрацького існування, одружившись із нею, піклуючись про неї і давши їй дітей, які успадкують землю померлого батька. Боаз не одружився з Ноомі, оскільки вона була занадто стара й не могла мати дітей. Але він одружився з Рут, взявши на себе турботу про обох вдів.
ПРОГОЛОШЕННЯ
Книга Рут не містить прямих пророцтв про прихід Месії. Проте родич-визволитель Боаз є прообразом Христа. Можна простежити такі паралелі. По-перше, як і родич-визволитель, Христос – наш родич по крові. По-друге, подібно до родича-визволителя, Христос мав необхідні кошти й бажання викупити нашу втрачену спадщину.
За розповіддю в Книзі Рут стоїть родовід Месії. Моавітянка Рут постає не просто як мужня іноземка, що прийшла до Віфлеєма. Ця жінка, завдяки своїй великій любові до Ноомі й відданості її Богові, увійшла до родоводу Месії.
КЛЮЧІ
Ключовий розділ Книги Рут – розділ 4. У цьому розділі Боаз одружується з Рут. У них народжується дитина, син, який стає предком Давида і, врешті-решт, Христа.
Ключовий вірш книги: «Не змушуй мене залишити тебе саму! Хоч куди б ти пішла, я піду за тобою, хоч де б ти заночувала, і я заночую з тобою. Твій народ буде моїм народом. І твій Бог буде моїм Богом!» (1:16, UMT).
ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ
Ось деякі характерні риси, що виділяють Книгу Рут серед інших священних книг.
- Телеведуча Опра Уніфрі була названа на честь Орпи, другої невістки Ноомі, яка повернулася до Моава.
- Матвій називає «матір’ю» Боаза Рахав, блудницю, яка допомогла ізраїльським розвідникам в Єрихоні. Швидше за все, Матвій має на увазі, що Рахав була серед предків Давида і, таким чином, Христа.
- Нині юдеї читають Книгу Рут щороку на свято П’ятдесятниці.
- Спочатку Книга Рут була третім додатком до Книги Суддів (після двох історій у Суд. 17–21). Її виокремили з великого сувою, щоб ці розділи було зручніше читати під час свята П’ятдесятниці. Сталося це вже після Йосипа Флавія – єврейського історика, який писав бл. 90 р. від Р. Х.
- Після відділення Книги Рут євреї помістили її в третій розділ юдейської Біблії – так званий Мегілот (Сувої). Кожен із цих маленьких сувоїв читали в одне з юдейських свят. У грецькій Біблії Книгу Рут повернули на її початкове місце після Книги Суддів.
- Рут – одна з чотирьох жінок, згаданих у родоводі Христа. Інші три жінки – Тамара, Рахав і Вірсавія – мали заплямовану репутацію. Однак про Рут Писання не говорить нічого поганого.
- Кожен розділ Книги Рут містить благословення, яке одна людина проговорює іншій. Віруючі мають право (і, мабуть, навіть обов’язок) казати такі благословення в ім’я Бога.
СЛУХАТИ
Бог говорить у Книзі Рут. Ми маємо прислухатися до Його істини. Читання цієї маленької книги займе приблизно п’ятнадцять хвилин. Ось деякі відомі вірші, які ви зустрінете:
- «Ноомі сказала невістці: «Бог благословить того, хто лишається добрим і справедливим як до мертвих, так і до живих»» (2:20, UMT).
- «Тож, дочко, не бійся, я зроблю як ти просиш! Бо всі люди мої знають, яка ти прекрасна жінка!» (3:11, UMT).
- «Тоді Боаз звернувся до старійшин та всіх присутніх мешканців міста: «Сьогодні ви свідки того, що я купую в Ноомі все, що належало Елімелеху й синам його Кильйону та Малону. Я також купую Малонову дружину Рут, моавську жінку. І беру її за себе, щоб відновити ім’я покійного для нащадків, щоб не зникло ім’я його з-поміж людей його та рідного міста його. Сьогодні ви свідки цього» (4:9–10, UMT).
- «Отож узяв Воаз Рут собі за дружину. Він увійшов у неї, і Господь дав їй понести, і народила вона сина» (4:13, UMT).
- «Сусідки дали йому ім’я. Вони казали: «Хлопчик народився для Ноомі». Тож назвали його Овед. Овед був батьком Єссея, який став батьком Давида» (4:17, UMT).