38-ма книга Біблії

Пророк нічних видінь

Ім’я Захарія«Ягве згадав» – часто зустрічається у Старому Завіті. Нам відомо двадцять сім інших персонажів, яких так звали. Автора тридцять восьмої книги вирізняє те, що згадується ім’я його батька (Берехії) та діда (Іддо). Якщо припустити, що саме про цього пророка йдеться в 12-му розділі Книги Неємії, то нам також відомо, що Захарія був священником і головою дому в дні Йоякима, який став наступником первосвященика Ісуса (Неєм. 12:12, 16).

Деякі вважають, що у Мт. 23:35 Ісус говорить про смерть цього Захарії. Інші вважають, що йдеться про когось іншого. Пор. Лк. 11:51; 2 Хр. 24:17–22.

Захарію називали «будівником храму» та «прозорливцем» (Робінсон). Петтерсон назвав цього пророка «ідеалістом», а Ворд – «ентузіастом». Оскільки більшість книги присвячено восьми видінням, які Захарія отримав протягом однієї ночі, його справедливо можна назвати «пророком нічних видінь».

Книга пророка Захарія містить 14 розділів, 211 віршів. Це найдовша книга серед малих пророків.

СИТУАЦІЯ

Коли Захарія почав пророкувати, служіння Огія добігало кінця. Храм активно відбудовували. Перський цар Дарій був володарем світу.

Захарія ніс служіння серед залишку, що повернувся з полону. Ці люди жили на околицях Єрусалима. Захарія почав пророкувати в кінці жовтня або на початку листопада 520 р. до Р. Х. Служіння Захарії почалося приблизно за місяць до того, як завершилося служіння Огія.

Захарія знаходився на історичній сцені весь період, доки було тривале правління перського царя Дарія Великого. Пророк був свідком того, як 516 р. до Р. Х. виконалися його власні пророцтва про завершення будівництва храму. Він, імовірно, застав і битву при Марафоні (490 р. до Р. Х.), коли перси вторглися в Грецію і були розбиті. Можливо, саме тому Захарія згадує прихід греків (9:13). Імовірно, що він застав початок правління царя Ксеркса, вступив на престол 486 р. до Р. Х.

ПЛАН

Книга пророка Захарія – особливо останні шість розділів – одна з найскладніших для тлумачення пророчих книг. У ній дуже багато незрозумілого матеріалу, який складно укласти у рамки будь-якої системи пророчої інтерпретації. Тлумачення сучасних вчених розходяться не лише щодо окремих слів чи віршів, а й самої структури.

Книга пророка Захарія складається з восьми видінь, кожне з яких супроводжується зверненням. Книга також містить притчі-дії та пророцтва, які не пов’язано з видіннями.

Літературний план. Матеріал книги поділено на дві основні частини: звернення, що стосуються часу спорудження храму (роз. 1–6), і звернення, які лунали після завершення будівництва (роз. 7–14). Перша частина – це прозовий текст, друга – поетичний: тут простежуються характерні особливості єврейської віршованої форми.

У першій частині виділяються такі підрозділи: вступ (1:1–6), вісім видінь (1:7–6:8), кульмінацією яких стає символічна коронація первосвященика Ісуса (6:9–15). У другій частині після розлогого вступу (роз. 7–8) викладено основну тему, «тягар» (роз. 9–10), далі розміщено притчу-дію (роз. 11) та другу основну тему, «тягар» (роз. 12–14) ). Тягар – це важливе пророче слово.

Біографічний план. У центрі Книги пророка Захарія – сам автор та два інших персонажі: Зоровавель, правитель Юдеї, і первосвященник Ісус.

Географічний план. Події Книги пророка Захарія розгортаються в перській провінції Юдеї. У пророчих розділах книги згадуються Греція, Єгипет, Палестина і навіть увесь світ.

Книгу пророка Захарія від початку до завершення можна зарахувати до апокаліптичної літератури. Цей жанр (до якого, наприклад, належить Книга Об’явлення Івана Богослова) характеризується використанням яскравих образів та деякими іншими особливостями. Так, передбачення про майбутнє починаються з подробиць місцевого рівня, а закінчуються подіями всесвітнього масштабу. Точкою відліку служить час самого Захарія, але потім ідеться про те, що відбуватиметься аж до кінця часу. У такій літературі часто описуються видіння та згадуються ангели. Апокаліптичній літературі притаманний певний детермінізм. Бог уже виконав свій задум на небесах. Залишилося лише втілити його у життя землі. Апокаліптична література рясніє символізмом, зокрема образами загадкових тварин і не менш загадковими числами.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги пророка Захарія – підбадьорити євреїв, які будують храм. На глибшому рівні мета книги – відобразити дивовижні відблиски слави майбутнього Месії та Його царства.

Першорядне значення для Захарії, як і Огія, має відновлення храму. Однак, варто відзначити деякі відмінності між двома пророками. Огій спонукав народ до справ, результат яких видно одразу; Захарія ж прагнув спричинити в народі духовні зміни. Служіння Огія було помісним, зосередженим на Єрусалимі; Захарія ж звертається до всього світу. Проповідь Огія – коротка, ясна та конкретна; пророцтво Захарія – велике і трохи туманне (багато його видінь важкі для тлумачення). Огій лише натякає на месіанське майбутнє, тоді як Захарія докладно описує цей прийдешній день.

Захарія вчив: Божий храм необхідно відбудувати тому, що одного разу Месія наповнить його Своєю славою. Однак майбутнє благословення залежить від слухняності, що виявляється у теперішньому. Для Захарія спорудження храму було не просто фізичним будівельним проєктом, а й свідченням віри у майбутнє Божого народу. Захарія закликав будівельників працювати на совість, тому що храм будується для Месії.

Коментатори часто проводять паралелі між Книгами пророка Захарія та пророка Даниїла. Обидва пророки бачать усю історію від свого часу до останнього дня. Обидва починають із панування язичників і закінчують пануванням Христа. Проте Захарія дещо докладніше свідчить про природу Христового царства. Він передбачає той день, коли на землі встановиться царство Бога – царство миру, святості та поклоніння. Народи, які не бажають брати участь у житті цього царства, не отримають благословення Господа. Захарія показує перехід Божого народу від рабства до спасіння, від переслідувань до світу, від нечистоти до святості, від плачу до тріумфу.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Якщо врахувати розмір Книги пророка Захарія, то можна побачити, що вона містить більший відсоток безпосередніх месіанських пророцтв, ніж будь-яка інша книга Старого Завіту. Пророк говорить про прийдешнього Царя, а також про Його царство. Ось деякі відомі пророцтва, що стосуються Христа:

  • Обітниця про нового священника (3:8–10).
  • Священник на своєму престолі (6:12–13).
  • Князь миру (9:9–11).
  • Правитель, який має чотири титули (10:4).
  • Відкинутий Пастир (11:4–14).
  • Проколотий (12:10).
  • Побитий Пастир (13:6).

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Захарія – розділ 6. У ньому описується символічне сходження на престол Ісуса-первосвященника, що несе в собі месіанський зміст.

Ключовий вірш: «Не великою силою, не міццю, але тільки Моїм духом, — говорить Господь Вседержитель!» (4:6б, УТТ).

Ключові слова: Господь Саваот (52) і того дня (20).

Ключові слова: ось (22) та Єрусалим (41).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

  • Це найбільша книга серед малих пророків. Тому Захарія іноді називають «найбільший Малий пророк».
  • За юдейською традицією, Захарія був членом Великої синагоги, яка зібрала та зберегла Писання.
  • Книга пророка Захарія – друга після Книги пророка Ісаї за кількістю месіанських пророцтв, що містяться в ній. Якщо ж розглядати пророцтва у відсотковому співвідношенні, то у Книзі пророка Захарія їх більше.
  • Багато образів Книги Об’явлення запозичені з Книги пророка Захарія.

СЛУХАТИ

Ось деякі найвідоміші розділи з Книги пророка Захарія:

  • Бачення людини із землемірним шнуром (роз. 2).
  • Бачення про очищення первосвященника Ісуса (роз. 3).
  • Видіння золотого світильника (роз. 4).
  • Відкинення Доброго Пастиря (роз. 11).

Ось деякі найвідоміші рядки з Книги пророка Захарія:

  • «Удар пастиря і розпорошаться вівці» (13:7, UBIO).
  • «Радій вельми, о дочко Сіону, веселись, дочко Єрусалиму! Ось Цар твій до тебе гряде, справедливий і повний спасіння, покірний, і їде на ослі, і на молодім віслюкові, сині ослиці» (9:9, UBIO).
  • «Господь Всемогутній каже: „Поверніться до Мене і Я повернуся до вас”» (1:3, UMT).
  • «Ось що Господь Всемогутній говорить: «Знову старі чоловіки й жінки сидітимуть вздовж вулиць Єрусалима. Кожен із ціпком у руці через глибоку старість. Вулиці міста сповнені будуть хлопцями й дівчатами, що гратимуться там» (8:4–5, UMT).
  • «І сказав Я їм: «Якщо це правильно в ваших очах, дайте мені платню мою, а якщо ні, не платіть». І вони сплатили Мені тридцять срібняків» (11:12, UMT).
  • «Того дня жива вода потече з Єрусалима. Половина її потече на схід, а друга – до Середземного моря на заході. Так буде влітку і взимку. І Господь царюватиме на всій землі. Того дня Господь буде Богом єдиним, єдиним іменем, якому будуть поклонятимуться люди» (14:8–9, UMT).
  • «І всі, хто лишиться з усіх народів, які виступлять проти Єрусалима, щороку приходитимуть поклонятися Царю, Господу Всемогутньому, і святкуватимуть Свято Кущів» (14:16, UMT).