31-а книга Біблії

Пророк загибелі Едома

Ім’я Овдій означає слуга Яхве. У Старому Завіті згадуються дванадцять інших людей, які мали це ім’я. Про автора нам нічого не відомо. Імовірно, він був мешканцем Юдеї.

Овдія називали «противником Едома», «суддею глумливих» і «пророком поетичної справедливості». Критики звинувачують його в «провінціалізмі» та «вкрай вузьких поглядах».

Книга пророка Овдія – найкоротша серед малих пророків – складається з одного розділу, що містить 21 вірш. Це швидше памфлет, аніж книга. Однак значення проповіді цього маловідомого пророка обернено пропорційне обсягу його книги.

СИТУАЦІЯ

Є кілька вказівок на обставини, за яких Овдій написав свою книгу. Незадовго перед тим вороги взяли в облогу Єрусалим; проте опис цієї події неможливо навіть порівняти зі спустошенням, яке викликали вавилоняни 586 р. до Р. Х. Під час правління царя Єгорама Юдейського (848–841 рр. до Р. Х.) Єрусалим обложили филистимляни й араби (2 Хр. 21:16–17). Едомитяни скористалися тим, що Юдея була ослаблена. Облога Єрусалима є тлом, на якому розгортаються події Книги пророка Овдія.

Зі служіння Овдія до нас дійшло тільки це коротке пророцтво про Едом.

ПЛАН

Книга пророка Овдія є одним пророчим передбаченням. Вона поділена на три частини: вирок Едому (вірші 1–10), передбачення про інші народи (вірші 15–16) та обітниця Ізраїлеві (вірші 17–21). У першій частині йдеться про утиск Божого народу, у другій – про його утвердження, а в третій – про помсту за нього.

Хоча Овдій був юдейським пророком, у центрі його проповіді – Едом. Ця країна розташовувалася на південь від Мертвого моря, у гористій ізольованій місцевості. Протягом біблійної історії едомитяни та ізраїльтяни то були союзниками, то ворогували. Коли писалася Книга пророка Овдія, ці народи вважалися союзниками, або братами, як вони названі в тексті.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Овдія – дати зрозуміти, що Едом буде покарано за свою ворожнечу проти Юди, а Божий народ буде прославлено. На глибшому рівні мета книги – зобразити, що зрештою Царство Боже переможе.

Проповідь Овдія можна назвати «Повість про дві гори». Гора Сіон символізує Божий народ, а гора Ісава – ворогів Божого народу. Таке ж протиставлення мається на увазі в назвах дім Якова та дім Ісава.

Зараз для гори Сіон настав сумний час, але в майбутньому на неї чекає пишнота. З іншого боку, гора Ісава (вороги Божого народу) зовсім не має майбутнього. Для Едома не звучить заклик повернутися, немає слів утіхи та надії. Долю Едома визначено. Немає умов можливого позбавлення. Бог нашле на Едом повну руйнацію. Залишку не буде. Суддя землі знищить гордість Едома та відновить дім Якова.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга пророка Овдія не містить безпосередніх месіанських пророцтв. Однак у ній звучить велика надія, що Боже Царство стане місцем визволення (вірш 17). Царство Христа – це гора Сіон останніх днів (Євр. 12:22).

КЛЮЧІ

Ключовий вірш Книги Овдія – останній: «І царство Господнє настане» (21б, UBIO).

Ключові слова: день (4), Ісав (7) та гора (6).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі особливості маленької Книги пророка Овдія:

  • У єврейській Біблії Книга пророка Овдія посідає четверте місце серед Дванадцяти. У грецькій та латинській версіях Книга пророка Овдія – п’ята серед Малих пророків.
  • З точки зору хронології Овдій є першим пророком, у якого звучить тема дня Ягве. Пізніше цю тему розвивали пророки Йоіл та Амос.
  • Єремія посилається на вірші 1–5 книги Овдія, засуджуючи Едом свого часу: це станеться понад двісті років по тому.
  • Едомитяни (ідумеї), про яких ідеться у книзі, були нащадками Ісава, брата-близнюка Якова (Ізраїля).
  • Книга пророка Овдія – найкоротша у Старому Завіті, але вона містить одну з найсильніших проповідей засудження.
  • Едом славився своїми мудрецями. Один із освічених друзів Йова прийшов із Едома (Йов 2:11).
  • Багато хто вважає, що Овдій був першим писемним пророком Ізраїля.

СЛУХАТИ

Ось деякі відомі рядки із Книги Овдія:

  • «Бо наближається Господній день до всіх народів» (15а, UMT).
  • «Як ти вчинив, так і з тобою вчинять, твої діла впадуть на голову твою» (15б, UMT).