28-ма книга Біблії

Пророк любові

Ім’я Осія означає спасіння. У Біблії ми зустрічаємо чотирьох інших персонажів, що мають це ж ім’я.

Батька Осії звали Беер, а дружину Гомер. У Осії було троє дітей, яким він дав символічні імена: Ізреел (Господь розсіює), Ло-Рухама (немає милості) і Ло-Аммі (не мій народ). У цих іменах звучить передбачення, як Бог учинить із Ізраїлем.

Осію називали «Єремією Північного царства» (Кіркпатрік) та «св. Іваном Старого Завіту». Його сімейна трагедія відображена у визначенні «чоловік із розбитим коханням» (Ворд). Оскільки він з такою турботою та щирістю закликав до покаяння, його називали «домашнім місіонером», «євангелістом» та «пророком благодаті». За його літературні здібності йому дали титул «ізраїльський поет-лауреат».

У книзі 14 розділів, 197 віршів.

СИТУАЦІЯ

Осія жив у часи занепаду Ізраїля (Північного царства), що настали після процвітання за царя Єровоама II. Осія почав пророкувати приблизно тоді, коли закінчилося служіння Амоса, 752 р. до Р. Х. У цей період Ассирійська імперія поставила на коліна весь Близький Схід.

Покликання до пророчого служіння мало вигляд надзвичайно незвичайного Божого наказу: «Іди, візьми собі жінку блудливу, і вона породить дітей блуду, бо сильно блудодіє цей Край, відступивши від Господа» (1:2, UBIO). Будучи мешканкою Північного царства, Ізраїлю, Гомер вважалася перелюбною дружиною, і діти, яких вона народила Осії, вважалися дітьми розпусти (невірності). Цей вірш не обов’язково означає, що сама Гомер була аморальною жінкою.

Осія був уродженцем Єфрема, або Ізраїля (Північного царства). Пророк проповідував співвітчизникам. Його служіння тривало приблизно тридцять сім років, із 752 по 715 р. до Р. Х. Метою його служіння було закликати невірну дружину Бога, Ізраїль, до покаяння – показати народу, якого болю завдає Господу його невірність.

Осія був сучасником пророків Ісаї та Михея, що жили в Юдеї, а також пророків Йони та Амоса, які жили в Ізраїлі.

ПЛАН

Книга розпочинається з притчі-дії: Осія одружується, і в нього з’являються діти. Потім дружина залишає його. Осія бачить у її відході символ того, що Ізраїль, «дружина» Бога, залишає свого чоловіка. Значна частина книги (роз. 4–14) складається з пророцтв і висловлювань, сказаних протягом тривалого служіння Осії. Автор досягає дивовижної виразності. Мало хто з інших старозавітних письменників може зрівнятися з ним у майстерності стилю.

Літературний план. Книга розділена на дві основні частини: Осія та його невірна дружина (роз. 1–3); Яхве та Його невірний народ (роз. 4–14).

Структуру другої частини важко визначити. Можливо, у першому вірші розділу міститься ключ до розуміння того, як скомпоновано матеріал. «Слухайте слово Господнє, діти Ізраїля, бо в Господа суд із мешканцями краю: нема бо правди, ані милосердя, ні знання Бога в краю» (4:1, пер. І. Хоменка). Таким чином, у розділах 4–14 можна виділити три підрозділи, кожен із яких завершується закликом до покаяння. У цих підрозділах ідеться про те, що в Ізраїлі немає знання (4:2–6:3), милості (6:4–11:11) та істини, або вірності завіту (11:12–14:8).

Біографічний план. Головні персонажі книги – пророк Осія та його сім’я. У пророцтвах Осії згадуються два інші персонажі: цар Салман (скорочена форма імені «Салманасар») та цар Іарев (символічне ім’я ассирійського царя).

Географічний план. У центрі уваги Осії – лише доля Північного царства, Ізраїлю.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Осії – дати зрозуміти Єфрему/Ізраїлю, що відступництво народу призведе до трагедії, тому потрібне покаяння. На глибшому рівні мета книги – зобразити благодать і співчуття Бога до Його народу.

Осія робить близько 150 тверджень про гріхи Ізраїлю; більше половини цих тверджень пов’язано саме з ідолопоклонством. Наступні теми розкриваються впродовж усієї книги: святість Бога і розбещення Ізраїля, праведність Бога і неправедність Ізраїля, любов Бога і жорстокість Ізраїля, а також порожнє обрядовірство. Серед християн улюблена тема книги – любов Бога до відступників. Пророку чудово вдається передати біль, що пульсує в серці відкинутого Бога (пор. 2:14–15).

Члени сім’ї Осії набувають у книзі символічного значення – або своїми діями, або іменами.

Член сім’їРодинні зв’язкиСимволізм
ГомерДружинаНевірність Ізраїля
Ізреел (Господь розсіює)СинПоразка Ізраїля
Ло-Рухама (немає милості)ДочкаВідмова від Ізраїля
Ло-Аммі (не мій народ)СинВідкидання Ізраїля

ПРОГОЛОШЕННЯ

Христос постає в Книзі пророка Осії у трьох образах: як другий Мойсей (Ос. 1:10–2:1), як другий Давид (Ос. 3:5) і як другий Ізраїль (Ос. 11:1). Окрім того, Осія передбачає день, коли весь Божий народ об’єднається в одному царстві. Осія змінив зловісні імена своїх дітей на протилежні. Він передбачає той день, коли Бог сіятиме (а не розсіюватиме) Свій народ, коли ті, хто не знав милості, знайдуть її, а ті, хто не був Божим народом, належать Йому (1:11–2:1; Рим 9:25 і наст.). Передбачив навіть те, що Бог видалить жало смерті (13:14; 1 Кор. 15:55).

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Осії – розділ 1. Імена, які Осія дає своїм дітям, є точкою відліку для всього, що далі сказано в книзі.

Ключовий вірш книги: «Як, Ефраїме, можу Я тебе лишити? Ізраїлю, як можу Я тебе віддати?» (Ос. 11:8, UMT). У цьому вірші відображено скорботу Бога, який обмірковує покарання для народу, який не бажає каятися. Ключовим віршем книги також можна назвати вірш 4:1, наведений вище: у ньому говориться – у зворотному порядку – про короткий огляд трьох великих розділів, які містять висловлювання Осії (роз. 4–14).

Ключова фраза книги: мій народ (10).

Ключові слова: Єфрем (35) та блуд (9).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі риси, що вирізняють Книгу пророка Осії серед інших книг священного зібрання:

  • На івриті ім’я Осія майже ідентичне імені Єшуа та Ісус.
  • Осія – єдиний уродженець Північного царства (Єфрема/Ізраїля), який записав пророцтва для Ізраїля.
  • Як і Ісая, Осія мав двох синів; але тільки Осія згадує й ім’я дочки.
  • Книга Осії – єдина пророча книга, яка не містить передбачень про інші народи.

СЛУХАТИ

Осія щиро співчуває своєму народові. Біль, викликаний невірністю Гомер, допоміг Осії зрозуміти печаль Бога про гріх Ізраїля. Тому слова про майбутній суд дещо пом’якшено добротою пророка. Він використовує сильні метафори, викриваючи Ізраїль у брехні, вбивстві, лицемірстві, невдячності, ідолопоклонстві та жадібності. Однак його попередження завжди перемежовуються словами втіхи, наполегливого заклику і майбутньої надії.

Ось деякі найвідоміші розділи в Книзі пророка Осії:

  • Наслідки гріха (Ос. 8–9).
  • Нескінченна любов Бога (Ос. 11).
  • Благословення, які приносить покаяння (Ос. 14).

Деякі відомі рядки у книзі:

  • «Вони сіють вітер і пожнуть бурю» (8:7, UMT).
  • «…ви — не Мій народ, і Я не буду вашим Богом» (1:9, UMT).