34-а книга Біблії

Пророк загибелі Ніневії

Ім’я Наум означає втіху. Цей пророк – єдиний персонаж у Біблії з таким ім’ям. Проте саме ім’я є скороченою формою імені Неемія (розрада від Ягве). Ім’я пророка добре відбиває суть його проповіді. Цей посланець приніс утіху Божому народу, оголосивши, що ассирійське ярмо, яке обтяжувало їх ціле століття, скоро буде повалено.

Нам нічого не відомо про життя самого Наума, окрім того, що він походив із міста Елкош. Де саме знаходилося це селище, дізнатися поки що не вдалося.

Виходячи зі змісту книги, деякі називали Наума «пророком загибелі Ніневії» (Хаффмен) та «критиком Ніневії» (Ворд). Коментатори, які звертали увагу на поетичні якості тексту, прозвали автора «трагічним поетом» (Скофілд) і «лауреатом Малих пророків» (Петерсон і Траверс).

Книга Наума складається з 3 розділів, 47 віршів.

СИТУАЦІЯ

Проповідь Наума набуває ще більшої сили, якщо порівняти її з проповіддю Йони. Через Йону Бог попередив ніневітян про суд, що насувається. Бог пощадив велике місто, коли його мешканці прислухалися до попередження. Навернення ніневітян відбулося близько 755 р. до Р. Х.

Яким би щирим не було покаяння Ніневії, воно виявилося недовговічним. Незабаром ассирійці повернулися до свого жорстокого життєвого укладу. У 722 р. до Р. Х. ассирійський цар Саргон II зруйнував Самарію, столицю Північного царства, Ізраїля. Він вислав і розпорошив десять північних племен. За царя Синаххеріба 701 р. до Р. Х. ассирійці дійшли до стін Єрусалима.

Останнім великим царем Ассирії був Ашшурбанапал (669–633 р. до Р. Х.). Приблизно за десять років до появи Наума на історичній сцені ассирійці досягли максимального розширення меж своєї імперії. Вони захопили найважливіше єгипетське місто Фіви (664 р. до Р. Х.). Однак після смерті Ашшурбанапала Ассирійська імперія поступово розпалася.

До 632 р. до Р. Х. Юдея була готова повернути собі незалежність під час правління праведного царя Йосії. Йосія почав останню і найбільш ґрунтовну з реформ, що їх описано в Старому Завіті. Відродження досягло кульмінації 621 р. до Р. Х., коли у храмі було виявлено втрачену книгу закону. У цей період Бог закликав Наума оголосити про майбутню загибель Ніневії, однієї зі столиць Ассирії.

У своїй книзі Наум часто звертається до Ніневії. Однак його цільовою аудиторією був Божий народ, що зазнавав утисків. Понад століття юдеї страждали від руки жорстоких ассирійських військ. Євреї бачили, як руйнували їхні будинки, випалювали посіви, їхніх сусідів у ланцюгах вели до чужих країн, майно відбирали, жінок ґвалтували, а дітей розбивали об кам’яні стіни.

Потрібно враховувати цей контекст, щоб правильно зрозуміти Наума. Його книга – не «оргія ненависті», як дехто називав її. Наум проголошує справедливу відплату. Рукою ассирійців Бог учинив суворе правосуддя над гріхами Свого народу. Тепер настав час суду й для утисків. Тому Книга пророка Наума – хвала Божої справедливості.

Служіння Наума проходило в Юдеї. Очевидно, воно тривало близько тридцяти років, приблизно з 654 по 624 рр. до Р. Х.

Приблизно на цей час припадає служіння пророків Софонії, Єремії та Авакума.

ПЛАН

Книга пророка Наума повністю складається із пророчих передбачень. У поділі на три розділи відображено план книги:

  • Вирок Ніневії (роз. 1).
  • Видіння про падіння Ніневії (роз. 2).
  • Обґрунтування падіння Ніневії (роз. 3).

Можна також сказати, що в цих трьох розділах оголошено суд над Ніневією, а потім наведено подробиці суду та показано його неминучість.

Зі сказаного вище зрозуміло, що Книга пророка Наума зосереджена на одній темі. Ця тема – Ніневія, яка розташовувалася на території сучасного Іраку. У часи Наума Ніневія стала найсильнішим містом на землі. Казали, що висота її стін сягала тридцяти метрів. Вони були настільки широкі, що ними могли їхати три колісниці. У багатьох місцях над стінами височіли величезні вежі – ще на тридцять метрів вище. Для додаткового захисту стіни було оточено ровом шириною 45 метрів та глибиною 18 метрів. Ніневія здавалася неприступною. Військові експерти вважали, що місто могло витримати двадцятирічну облогу. Тому пророцтво Наума про швидке падіння Ніневії здавалося дуже сумнівним.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги пророка Наума – оголосити про кінець, який чекає на Ніневію. На глибшому рівні мета книги – зобразити праведний Божий гнів на всіх, хто утискає інших.

Християни рідко читають Книгу пророка Наума, вважаючи, що вона не співвідноситься з досвідом їхнього духовного життя. Однак у цій книзі виражено деякі основні богословські цінності. Автор показує, що у всесвіті діє моральний закон. Зрештою, правда винагороджується, а брехня карається. Бог – морально досконалий Суддя не лише Свого народу, а й усього світу. Він може засудити гріх у будь-якому місці; така Його воля.

Головна тема для Наума – Божий праведний суд над одним із найжорстокіших народів, які будь-коли жили на землі. Автор виражає радість і вдячність, які буде відчувати й переживати весь Божий народ, коли впаде країна, яка десятиліттями утискала народи і зневажала Бога Ізраїля. Ніневія була тогочасним Ґоліятом – Ґоліятом, якого Бог Давида скоро зробить нікчемним.

Наум докладно описує те, що станеться з великим містом. Ніневію буде знищено потопом (1:8; 2:6) та вогнем (1:10; 2:13; 3:13, 15). Наум описує осквернення храмів і бовванів Ніневії (1:14). Він оголошує, що місто вже ніколи не буде відбудовано (1:14; 2:11, 13). У видінні Наума вожді міста біжать перед ворогом (2:8; 3:17). Міські укріплення буде легко захоплено (3:12), ворота – зруйновано (3:13). У пророцтві згадуються тривала облога міста та марні спроби ассирійців посилити оборону (3:14).

Ніневія впала 612 р. до Р. Х. Вона була стерта з землі: навіть саме місце, де колись стояла, протягом століть було предметом багатьох суперечок. Проте сучасні археологи розкопали цю колись горду столицю світу. Розкопки пролили світло на останні дні Ніневії, підтвердивши, що всі передбачення Наума про неї справдилися.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга Наума не містить безпосередніх месіанських пророцтв. Але якості й атрибути Бога, які описано у віршах 1:2–8, мимоволі наводять на думку про дії Христа, Який судитиме народи наприкінці часів.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Наума – розділ 1. Тут описано принципи божественної справедливості, що вимагала знищення Ніневії.

Ключовий вірш книги: «Господь мстить Своїм ворогам, і Він вигублює Своїх ворогів» (1:2б, УТТ).

Ключовий вираз: перекладається як знищений (3).

Ключові слова: як (5) та Ніневія (3).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі примітні факти, що виділяють Книгу пророка Наума з-поміж інших книг Біблії:

  • Книга складається всього з сорока семи віршів, але містить близько п’ятдесяти згадок про явища природи.
  • Книгу пророка Наума не цитують у Новому Завіті.
  • У цій книзі немає жодного слова засудження на адресу Юдеї. Немає закликів до покаяння чи змін.
  • Наум – один із трьох пророків, які передусім говорили про суд над ворогами Юдеї. Два інших пророки – Овдій (суд над Едомом) та Авакум (суд над Вавилоном).

СЛУХАТИ

Ось деякі найвідоміші вірші з Книги пророка Наума:

  • «Господь довготерпеливий» (1:3, UBIO).
  • «Добрий Господь, пристановище Він у день утиску» (1:7, UBIO).