33-я книга Біблії

Пророк знедолених

Ім’я Михей означає хто подібний до Ягве? У Біблії зустрічається п’ять різних варіантів написання цього імені, і його мають шість різних персонажів. Щоб виділити автора пророчої книги, до його імені додано назву міста, де він народився. Морешет був селищем в Юдеї, приблизно за сорок кілометрів на південний захід від Єрусалима. Тому Михей увійшов в історію як морешетський (Мих. 1:1).

Михея називали «простим сільським пророком», «шляхетним захисником бідних» (Єйтс) та «представником простого люду» (Блеквуд). Імовірно, із усіх пророків найменше уваги коментатори приділяли Михею. Однак у морешетського Михея праведні ревнощі Амоса поєднується з люблячим серцем Осії. Книга пророка Михея містить деякі з найдивовижніших пророцтв Старого Завіту.

Книга Михея складається з 7 розділів, 105 віршів.

СИТУАЦІЯ

У 745 р. до Р. Х. Ассирійська імперія, якою правив Тиглатпаласар, почала наближатися до завоювання всього світу. Юдея добровільно платила данину Ассирії з 734 р. до Р. Х., коли цар Ахаз звернувся по допомогу до Тиглатпаласара. Праведний цар Єзекія скинув із себе ассирійське ярмо, чим накликав на Юдею гнів ассирійського царя Синаххеріба у 701 р. до Р. Х.

Михей жив неподалік Єрусалима. Він почав пророкувати близько 735 р. до Р. Х. Його служіння тривало приблизно тридцять чотири роки, до 701 р. до Р. Х. – коли почали збуватись його головні пророцтва про долю Юди. Хронологічно служіння Михея збігається зі служінням Ісаї.

ПЛАН

Книга пророка Михея складається в основному з пророчих текстів, що супроводжуються плачами та діалогом із грішниками. Книгу розділено на три проповіді, кожна з яких відокремлена від інших словом слухайте (1:2; 3:1; 6:1). Першу проповідь звернено до народів (роз. 1–2), другу – до правителів (роз. 3–5), третю – до Ізраїля (роз. 6–7).

Зміст книги поділено на рівні частини. У першій третині Михей викриває гріхи співвітчизників; у другій третині говорить про покарання, яке Бог незабаром нашле; в останній третині йдеться про надію на відновлення, яке відбудеться після того, як закінчиться покарання.

Географічний центр Книги пророка Михея – його рідна єврейська земля. Найчастіше він промовляв свої проповіді, коли приходив до Єрусалима. Його книга містить одне коротке пророцтво про Самарію, столицю Північного царства Ізраїля.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги пророка Михея – викорінити нерівність і несправедливість у країні, навчити народ і нагадати про загрозу покарання. На глибшому рівні мета книги – зобразити, що зрештою країною правитиме Бог через майбутнього Царя, Котрий народиться у Вифлеємі.

Книга пророка Михея містить кілька контрастних богословських акцентів. Михей представляє Ягве як Бога Ізраїля і водночас як Бога всіх народів. Ягве – Суддя, але ж Він і Спаситель. Його гнів страшний, але Його співчуття дивовижне. Він вимагає справедливості й домагається її, але обіцяє прощення. Ягве розсіює, але й збирає Свою череду. Він руйнує Сіон, але й воскрешає його. Бог, Якого описує Михей, погрожує приниженням народам, і водночас пропонує цим народам мир.

У певному сенсі через Ісаю та Михея Бог завдає подвійного удару в останні десятиліття восьмого століття до приходу Христа. Обидва пророки зверталися до одного народу і говорили про ті самі проблеми. Коли Ісая підкреслював віру, Михей наголошував на вчинках. Обидва пророки говорили про Ягве як про Царя всіх народів і кожної людини. Обидва усвідомлювали абсолютну святість і велич Господа. Обидва пророки описували видіння великої Храмової гори (Іс. 2:2–4; Мих. 4:1–3). У певному сенсі Михей – це Ісая у мініатюрі; проте акценти у книгах розставлені по-різному. Михей підкреслював моральні та соціальні проблеми, тоді як Ісая приділяв більше уваги світовій політиці.

Огляд Книги пророка Михея має такий вигляд: тричі Михей попереджає євреїв, що їхній народ загине. Потім він обіцяє велике звільнення. Якось народ буде відновлено. Відновлення настане не тому, що юдеї заслуговують на це, але тому, що Бог явить благодать.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Два уривки Книги пророка Михея вважатимуться безпосередніми месіанськими передбаченнями. Перше: у віршах 2:12–13 описано, як Месія руйнує перепони, щоб вивести Свій народ із рабства. Друге: у віршах 5:1–5 Михей передбачає, що у Вифлеємі народиться великий Цар. Михей описує також царство Месії, яке настане останніми днями. До цього царства прийдуть і язичники (4:1–4).

КЛЮЧІ

Ключові розділи Книги пророка Михея – розділи 6–7. Тут відбувається суд над Ізраїлем, проте Бог милостиво дає надію обраному народові.

Ключовий вірш книги: «Тобі сказано, о чоловіче, що є добре й чого Господь від тебе вимагає: лише чинити справедливість, любити милосердя й покірно ходити перед твоїм Богом» (6:8, пер. І. Хоменка).

Ключові вислови: мій народ (9) і того дня (5).

Ключове слово: слухайте (9).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі факти, що виділяють Книгу пророка Михея серед інших книг Писання:

  • У юдейській Біблії Книга Михея посідає шосте місце серед Дванадцяти. У грецькій та латинській версіях ця книга – третя.
  • Книга пророка Михея тричі цитується в пізніших біблійних текстах: 1) старійшинами Юди, які намагаються врятувати життя Єремії (Єр. 26:18; пор. Мих. 3:12); 2) первосвященниками та писарем у дні Ісуса (Мт. 2:5–8, пор. Мих. 5:2) і 3) Самим Ісусом, коли Він відправляє Дванадцятьох на служіння (Мт. 10:35; пор. Мих. 7:6).
  • На івриті перший розділ книги містить кілька прикладів гри слів, у яких використовуються назви селищ Юдеї. З їхньою допомогою Михей пророкує вторгнення ассирійців (Мих. 1:10–16). Цю гру слів складно зберегти у перекладі.
  • Як Ісая, Михей, можливо, якийсь час ходив голим, щоб наочно показати долю завойованого народу, який відведуть у полон. 1:8; пор. Іс. 20:1–4.
  • Михей чітко розумів, що пророкує завдяки натхненню Божого Духа (3:8).

СЛУХАТИ

Ось деякі найвідоміші рядки з Книги пророка Михея:

  • «Вони перекують мечі свої на рала, а списи – на серпи, щоб жати жито. Народи припинять воювати між собою; люди ніколи більше не будуть готуватися до війни» (4:3б, UMT).
  • «А ти, Віфлеєме-Єфрате,.. із тебе Мені вийде Той, що буде Владика в Ізраїлі» (5:2, UBIO).
  • «Хіба я не наповню силу Господнім Духом, судом і міццю, щоб сповістити Якову його безчестя й Ізраїлеві їхні гріхи» (3:8, UBIO).
  • «Знов над нами Він змилується, наші провини потопче, Ти кинеш у морську глибочінь усі наші гріхи» (7:19, UBIO).