32-а книга Біблії

Пророк із упередженнями

Ім’я Йона означає голуб. Пророк Йона згадується також у 2 Цар. 14:25. Він був сином Аміттая (1:1) і походив з міста Ґат-Хефера, що знаходився приблизно за п’ять кілометрів на північ від Назарета в Галілеї.

Книга Йони складається з 4 розділів, 48 віршів.

СИТУАЦІЯ

Йона був найвідомішим пророком свого часу. І його можна назвати патріотом Ізраїля. Йому випала честь передбачити військові успіхи Єровоама II та велике процвітання тієї епохи (2 Цар. 14:25). Підбадьорений його оптимістичними прогнозами, цар Єровоам вирішив відвоювати втрачені території Ізраїля.

За часів Йони посилювалася сила Ассирії на сході. Жорстокість ассирійських воїнів була знаною повсюдно. Близько 755 р. до Р. Х. Бог відправив Йону в ассирійське місто Ніневію – попередити його мешканців про майбутню загибель. Пророк не захотів виконувати це доручення. Він утік у протилежному напрямку!

Служіння Йони можна порівняти зі служінням Іллі. Історії обох пророків сповнено надприродних подій. Обидва пережили надприродний порятунок. Завдяки їхнім проповідям багато людей навернулися до Бога. Ілля потребував суворої настанови; те саме можна сказати і про Йону. Обидва пророки виявляли нетерплячість у спілкуванні з Богом. Обидва хотіли, щоб лиходії були раптово знищені дивовижним чином. Історії обох пророків закінчуються бесідою з Богом. І в самих історіях немає безпосередньої згадки про те, що пророки відмовилися від негативного мислення.

ПЛАН

Книга пророка Йони складається переважно з розповіді. Вона містить коротке передбачення (п’ять слів на івриті) і псалом-молитву.

Книгу пророка Йони розділено на дві основні частини, які можна назвати так: спасіння грішника (роз. 1–2) та порятунок міста (роз. 3–4).

З географічної точки зору наголосимо, що дія кожного з розділів книги відбувається у новому місці. У 1-му розділі Йона перебуває на кораблі, що пливе до Таршішу. У 2-му розділі  він знаходиться всередині величезної риби в Середземному морі. У 3-му розділі  Йона проповідує в Ніневії. У 4-му розділі  він сидить за стінами міста, спостерігаючи за тим, що спричинить каяття ніневітян.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги пророка Йони – відкрити, що Божа милість і співчуття поширюються навіть на язичників. На глибшому рівні книга містить прообраз (ілюстрацію) поховання та воскресіння Христа.

Книгу пророка Йони, мабуть, можна назвати найбільш суперечливою книгою Старого Завіту, можливо навіть і всієї Біблії. Вона рясніє чудесами, що ображає раціоналістичний розум сучасної людини. Однак саме в цій книзі акцентується на всеосяжній Божій любові. Цікаво те, що язичницька Ніневія відгукнулася на проповідь Йони охоче, натомість ні народ Ізраїля, ні народ Юдеї ніколи не реагував так після проповіді когось із Божих пророків.

З подій, описаних у книзі, Йона дізнався кілька важливих істин. По-перше, він зрозумів, що неможливо втекти від Бога. По-друге, Бог може зробити все, що завгодно, коли бажає привернути увагу неслухняного святого. По-третє, Бог дає другий шанс. По-четверте, непослух Божій волі створює хаос у житті віруючого.

Книга також містить багато інших важливих уроків. Ось деякі з них. 1) Книга пророка Йони стає закидом тим, хто жадає навернення грішників, але при цьому сам намагається вирішувати, хто саме з грішників покається. 2) Книга містить докір, звернений і до тих, хто не прагне привести людей до Христа. 3) Людина, яка сумнівається в мудрості Бога, міркує, ніби володіє мудрістю, що перевершує Боже всезнання. 4) Можливо, шлях до Ніневії здається важким, а шлях до Таршіша – багатообіцяючим, але Бог знає краще. 5) І люди, і навіть безсловесні тварини мають цінність у Божих очах. 6) Що для віруючих важливіше – плани чи люди? 7) Любов Бога велика, глибока і широка. 8) Проповідувати всім людям може лише той, хто готовий проповідувати кожному з них.

Йону часто характеризують як людину надто незалежну та егоїстичну. Але він виявляв дві якості, що заслуговують на повагу, – чесність і прямоту. Хоча б якої критики зазнавало життя Йони, його не можна звинуватити у лицемірстві. Так, погляди пророка були вузькими і націоналістичними та його зовсім не турбував духовний стан народів за межами Ізраїля. Але, незважаючи на всі свої недоліки, Йона не відкидав повчання.

Один із найцікавіших уроків, який можна отримати з цієї книги, пов’язаний із її хронологією: усі ці події відбуваються за правління Єровоама II. У цей час пророк Амос викривав багатих в Ізраїлі. Він засуджував соціальну несправедливість, яка посилилася саме під час процвітання. Як і Йона, Амос проголошував суд і закликав народ Божий до покаяння. Божа благодать, виявлена до Ніневії через проповідь Йони, була наочним прикладом для Ізраїля. Якщо Божий народ покається, подібно до Ніневії, то Ізраїль також буде врятований. Парадокс у тому, що місія Йони в Ніневії була одночасно місією для Ізраїля, хоча останній і не усвідомлював цього.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга пророка Йони не містить безпосередніх пророцтв про прихід Христа. Але в ній є найважливіший епізод: перебування Йони в утробі риби протягом трьох днів і ночей є прообразом того, як Ісус пробуде три дні і три ночі в серці землі. «А Він у відповідь їм сказав: Лукавий і перелюбний рід шукає ознаку, та ознаки не буде дано йому, хіба лише ознака пророка Йони. Адже так, як Йона був у череві кита три дні й три ночі, так буде Син Людський у серці землі три дні й три ночі. Мужі ніневійські встануть на суд із цим родом і засудять його, бо вони покаялися через проповідь Йони, а тут – більше, ніж Йона» (Мт. 12:39–41, UMT).

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Йони – розділ 3. Тут описується найбільше духовне пробудження. Покаяння ніневітян, імовірно, відбулося під час правління ассирійського царя Ашшур-Дана III (773–755 рр. до Р. Х.).

Ключовий вірш книги: «Через сорок днів Ніневія буде зруйнована» (3:4б, УТT).

Ключова фраза: Бог зробив (4).

Ключове слово: Ніневія (9).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

  • У юдейській Біблії Книга пророка Йони – п’ята у частині Дванадцять. У грецькій та латинській версіях вона посідає шосте місце.
  • Книга пророка Йони відрізняється від інших пророчих книг тим, що складається переважно з розповіді.
  • Фарисеї помилялися, кажучи: «Досліди і побачиш, що пророк не приходить з Галилеї!» (Ів. 7:52, UMT). Пророк Йона був із Галілеї.
  • Згідно з однією єврейською традицією, Йона був сином удови із Сарепти, якого Ілля воскресив із мертвих (1 Цар.17:8–24). Однак це передання швидше за все не відповідає дійсності.
  • У своїй книзі час від часу Йона використовує арамейські слова.
  • Йона – єдиний пророк, із яким Ісус порівнював Себе (Мт. 12:39–41).
  • На відміну від інших пророчих книг, у Книзі пророка Йони більше уваги приділяється посланцю, ніж посланню.
  • Йона був єдиним пророком, якого Бог безпосередньо відправив до язичників, і єдиним пророком, який відмовлявся виконувати доручення.
  • Із усіх людей і речей, згаданих у книзі – буря, жереб, мореплавці, риба, ніневітяни, рослина, черв’як і східний вітер, – лише сам пророк не послухався Бога.

СТУХАТИ

Ось деякі найвідоміші рядки із Книги пророка Йони:

  • «І Господь наказав великому китові поглинути Йону. І Йона перебував у череві кита три дні й три» (2:1, УТТ).
  • «Йона помолився до свого Господа Бога із черева кита» (2:2, УТТ).
  • «Бог передумав щодо біди, про яку казав Він, що нашле на них, і не зробив цього» (3:10, UMT).
  • «А хіба Я не пошкодую великого міста Ніневії, в якому живуть понад сто двадцять тисяч людей, котрі не пізнали їхню правицю чи їхню лівицю, і багато худоби?» (4:11, УТТ).