29-та книга Біблії

Пророк П’ятдесятниці

Ім’я Йоіл означає Яхве є Бог. У Біблії є тринадцять інших персонажів, які також мають таке ім’я. Про автора Книги пророка Йоіла відомо лише те, що його батька звали Петуїл. Імовірно, Йоіл народився в Єрусалимі. Виходячи зі змісту книги, деякі називають Йоіла «пророком П’ятдесятниці» (Робінсон), «пророком надії» і «пророком Духа».

У Книзі пророка Йоіла 3 розділи, 73 вірші.

СИТУАЦІЯ

У 841 р. до Р. Х. Аталія, дочка Єзавелі, узурпувала престол Юдеї, вбивши всіх членів царської сім’ї – крім одного немовляти. Вона правила сім років. Протягом цього часу нащадка Давида, що залишився живим, переховували в храмі. Потім первосвященник Єгояда влаштував державний переворот, скинувши Аталію, і повернув на престол законного правителя. То був семирічний хлопчик на ім’я Йоаш. Поки Йоаш не досяг повноліття, регентом був Єгояда. Багато хто вважає, що служіння Йоіла припало на період, коли Йоаш був неповнолітнім.

Про те, як Йоіл був покликаний на служіння, нічого не сказано. Відомо тільки, що сталося це невдовзі після страшної навали сарани. Описуючи це лихо, Йоіл говорить про те, що майбутнє покарання буде значно гіршим.

Схоже, служіння Йоіла було дуже коротким. Воно простежується приблизно до 830 р. до Р. Х.

ПЛАН

Книга пророка Йоіла повністю складається з пророцтв. Йоіл пише вишуканим стилем. Його вважають одним із найвидатніших поетів Старого Завіту.

Книгу поділено на дві майже рівні частини, в яких ідеться про Божий суд (1:1–2:17) та Боже спасіння (2:18–3:21). У першій частині говорить Йоіл (38 віршів). Тут він показує спустошення, яке всі бачать, і говорить про те, що прийдешнє спустошення буде ще гіршим (1:1–2:11). Після цього він закликає народ до покаяння (2:12–17).

У другій частині говорить Бог (37 віршів): благословення буде повернуто (2:18–29), виправдання відбудеться через суд (2:30–3:15), а наприкінці буде явлено ​​славу (3:16–21).

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги пророка Йоіла – дати зрозуміти, що нашестя сарани, яке сталося незадовго до написання книги, стало покаранням, яке Бог наслав на Юдею. На глибшому рівні мета книги – відобразити благословення, які буде даровано Божому народові наприкінці, і біди, які чекають на його ворогів.

Йоіл використовує нашестя сарани як точку відліку, проголошуючи День Ягве – ще жахливіший суд, який відбудеться у майбутньому. Йоіл підкреслює верховну владу Ягве над природою та народами. Він показує, як Бог використовує природу, щоб привернути увагу людини. Бог наведе на Юдею ще страшніше лихо, ніж сарана, – ворога настільки ж численного, як комахи. Йоіл попереджає народ Юдеї: необхідно смиренно покликати Господа в покаянні серця (2:12–17), щоб Бог благословив, а не погубив. Якщо ж люди й надалі відкидають милостивий заклик Бога до покаяння, покарання неминуче.

Оскільки Книга пророка Йоіля – одна з найбільш ранніх серед письмових пророків, вона містить багато засадничих істин, які властиві пророчій літературі.

Доктрина Дня Ягве є центральною у богослов’ї Йоіла. Створену Йоілем структуру пізніше розвивали інші пророки, але наступні вісім елементів позначено вже у цій книзі: 1) знамення та чудеса на небесах; 2) День Ягве є як есхатологічним, так і історичним – він передбачає як події кінця часів, так і події сьогодення; 3) із цим днем ​​ототожнюється великий суд; 4) у цей день відбудеться остаточна перемога над ворогами Бога і їх буде покарано; 5) відбудеться остаточне викуплення вірного залишку; 6) важлива роль у зв’язку з цим днем ​​належить Сіону; 7) переможне та мирне правління Ягве та 8) незаперечність цього дня.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга пророка Йоіла містить один уривок, у якому безпосередньо йдеться про прихід Месії. У вірші 2:23 Месія зображений як Учитель Праведності, Чия проповідь буде подібна до дощу, що освіжає землю.

Йоіл передбачав день П’ятдесятниці й християнську епоху, яка розпочнеться із висловлювання Божого Духа (2:28; Дії 2:16). Він також говорив про прекрасний новий Єрусалим, де Ягве буде вічно жити посеред Свого народу (3:18–21).

Йоіл малює чудову картину нового Єрусалима, яка пізніше доповнюється у Новому Завіті. Можна виділити шість основних елементів його вчення щодо цього: 1) мешканці міста перебувають у вічній безпеці; 2) святість Сіона; 3) повністю відсутні чужоземці (невіруючі); 4) тече річка, яка несе воду життя; 5) тема вічного життя і 6) Сіон як помешкання Самого Ягве.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Йоіла – розділ 2. Тут передбачається прихід Вчителя Праведності та виливання Божого Духа в останні дні.

Ключовий вірш: «…близько день Господній; він, немов руїна, від Всемогутнього надійде» (Йоіл 1:15б, пер. І. Хоменка).

Ключові вирази: день Господній (5) і буде (3).

Ключові слова: день (9) та збирати (6).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі особливості, що виділяють Книгу пророка Йоіла серед інших книг Біблії:

  • У єврейській Біблії Книга пророка Йоіла – друга серед Дванадцятьох пророків; але в грецькому та латинському перекладах Біблії вона четверта.
  • В англійському (та українському) перекладі Книга пророка Йоіла складається з трьох розділів, тоді як у давньоєврейському тексті вірші розділено на чотири розділи.
  • Йоіл пророкував під час небувалої навали сарани, яка була попередженням для народу про те, що в майбутньому на нього чекає ще страшніше лихо.
  • Єдина інша згадка пророка Йоіла в Біблії міститься у проповіді Петра в день П’ятдесятниці, коли Петро оголошує: щойно виповнилося одне з пророцтв Йоіла (Дії 2:16).
  • Йоілові було дано пророчо побачити і початок християнської епохи, і її кінець.

СЛУХАТИ

Наведемо деякі з найвідоміших віршів Книги пророка Йоіла:

  • «Перекуйте свої лемеші на мечі, а ваші серпи — на списи» (4:10, UBIO). Пряма протилежність тому, про що говорять пророки Ісая (2:4) та Михей (4:3).
  • «Зберу всі народи, зведу їх у долину Йосафатову, і там буду судитися з ними за народ Мій й спадщину Мою, за Ізраїля» (4:2, UBIO).
  • «Натовпи, натовпи у вирішальній долині» (4:14, UBIO).
  • «Деріть своє серце, а не свою одіж» (2:13а, UBIO).
  • «Кожен, хто кликати буде Господнє Ім’я, той спасеться» (3:5а, UBIO).
  • «Виллю Я Духа Свого на кожне тіло» (3:1, UBIO).
  • «І станеться в день той, гори будуть кропити виноградовий сік, а підгірки стоятимуть у молоці,.. а з дому Господнього вийде джерело, і напоїть долину Шіттім» (4:18, UBIO).