23-я книга Біблії
Євангельський пророк
Двадцять третя книга Біблії названа ім’ям її автора: Ісая означає «Яхве є спасіння». Майже таке саме значення і в імені Єшуа. Ісаю називали Князем старозавітних пророків (Копас), Святим Павлом Старого Завіту (Робінсон) та найбільшим пророком (Євсевій). Він був богословом, реформатором, державним діячем, істориком, поетом, оратором, князем та патріотом.
Книгу пророка Ісаї прозвали Еверестом пророчої літератури. Велич цієї книги приваблює справжніх поціновувачів літератури. Богослови знаходять тут дивовижні одкровення, які дозволяють зрозуміти моральну сутність Бога. Християнські проповідники всіх часів любили цю книгу за її євангельський акцент. Захисники біблійного одкровення знаходять у пророцтвах Ісаї численні свідчення їхнього надприродного походження. Звичайні християни з радістю черпають із цієї криниці вірші, які підбадьорюють їх у земній мандрівці.
Ісая, син Амоса, служив придворним істориком за царювання сина Уззійї, Йотама, та Єзекії (2 Хр. 26:23; 32:32). Він був одружений, і про його дружину сказано, що вона теж була пророчицею. Він мав принаймні двох синів, які отримали символічні імена: Шеар-Яшув (7:3) і Магер-шалал-хаш-баз (8:1). Перше ім’я означало «залишок повернеться»; друге – «квапиться здобич, скорий грабіж». Ісая жив у Єрусалимі.
Заклик до пророчого служіння для Ісаї прозвучав у рік смерті царя Озії, тобто, 740 р. до Р. Х. Неможливо точно визначити, коли його служіння закінчилося. Відповідно до юдейської традиції, Ісая прийняв мученицьку смерть за нечестивого царя Манасії, який наказав розпиляти пророка навпіл. Орієнтовна дата його смерті – 685 р. до Р. Х.
У Книзі пророка Ісаї 66 розділів, 1291 вірш. За величиною це четверта книга Старого Завіту.
СИТУАЦІЯ
Пророка Ісаю справедливо називають великим центральним пророком. Його служіння припало на хронологічну середину біблійної історії. Він з’явився на історичній сцені приблизно на півдорозі між Мойсеєм і Христом. Ісая також був у центрі історичних подій. Живучи за часів могутньої Ассирійської імперії, пророк передбачав її падіння, а також появу двох її наступників – Халдейської і Перської імперій. Ісая посідає центральне місце й у богословському сенсі. Він пояснював такі найважливіші принципи, як спасіння через віру, спокутна жертва, Царство Боже та воскресіння. Книга пророка Ісаї – у центрі й пророчих книг.
Служіння Ісаї зосереджено на двох кризах в історії Юдеї. У 734 р. до Р. Х. до Юдеї вторгся ізраїльський цар зі своїм союзником, царем Дамаска. Вони прагнули скинути Ахаза, законного царя, і поставити на його місце людину, яка підтримала б їхній опір Ассирії. Під час цієї кризи Ісая підбадьорював Ахаза (Іс. 7). Однак той вирішив звернутися за допомогою до ассирійців, замість того щоб йти шляхом віри, який запропонував Ісая.
Друга криза була серйознішою. У 701 р. до Р. Х. в Юдею вторглося величезне ассирійське військо під проводом царя Синаххеріба. Ассирійці швидко захопили всі селища Юдеї. Юдейський цар Єзекія сховався за стінами Єрусалима. Ісая запевняв його, що ассірійці не випустять жодної стріли у бік міста. І справді, тієї ночі ангел Господній пройшов через табір Ассирії, уразивши 185 тисяч воїнів. Синаххерібові довелося поспішно відступити із залишками війська.
Пророк Михей був сучасником Ісаї в Юдеї. Тривале служіння Осії в Північному царстві, ймовірно, збіглося за часом служіння Ісаї в Південному царстві.
У житті Ісаї можна виділити чотири ключові дати:
- 740 р. до Р. Х. Ісая покликаний до служіння.
- 734 р. до Р. Х. До Юдеї вторгається ворожа коаліція.
- 723 р. до Р. Х. Ассірійці спустошують Ізраїль.
- 701 р. до Р. Х. Ассирія вторгається до Юдеї.
ПЛАН
Книга Ісаї складається в основному з пророчих передбачень і проповідей. У книзі є також кілька пісень і чотири розділи, що являють собою історичну розповідь.
Книга містить 111 окремих передбачень. З 1291 вірша 754 (59 %) присвячено подіям майбутнього. Жоден інший старозавітний пророк не передбачив стільки аспектів майбутнього спасіння.
Літературний план. У Книзі пророка Ісаї можна побачити два основні розділи: перший розділ складається із тридцяти п’яти розділів, другий – із двадцяти семи. Між цими розділами – вставка-розповідь. Структура книги подана в таблиці.
Літературний план Книги пророка Ісаї | |||
Переважають попередження про суд | Історична зв’язка | Переважають обітниці визволення | |
Роз. 1–35 | Роз. 36–37 | Роз. 38–39 | Роз. 40–66 |
Передбачається прихід ассирійців | Вторгнення ассирійців | Передбачається прихід вавилонян | Мається на увазі вавилонське завоювання |
Біографічний план. Окрім самого пророка Ісаї, у книзі діють три основні персонажі. Ахаз – злий цар Юдеї, який відкинув пропозицію Ісаї, готового дати знамення під час кризи 734 р. до Р. Х. Єзекія – добрий цар Юдеї, який правив, коли ассирійці вторглися в країну й ледь не зруйнували Єрусалим. Кір – перський цар, чиє ім’я Ісая називає, передбачаючи порятунок євреїв, виведених у Вавилон.
Географічний план. У Книзі пророка Ісаї йдеться, перш за все, про Юдейське царство. Пророк говорить про кілька язичницьких народів від Куша (Ефіопія) на півдні до Вавилону та Еламу на сході.
ВІЧНА МЕТА
Безпосередня мета Книги пророка Ісаї – донести до читачів істину про спасіння, яке дається завдяки благодаті та вірі. На глибшому рівні мета книги – представити Юдею як месіанський народ, із якого на світ прийде Месія.
Книга містить багато богословських аспектів. Ісая використовує особливий титул Бога, Святий Ізраїлю, який підкреслює інакшість Бога стосовно світу і Його єдність зі Своїм народом. Ісая говорить про Ягве як про Творця, Царя та Спасителя Ізраїля. Він – Бог сильний, що посилає Свого Раба (Месію), Який помре за гріхи людства.
ПРОГОЛОШЕННЯ
Для християн Книга пророка Ісаї має особливе значення. Посилання на сорок сім розділів цієї книги або прямі цитати з них зустрічаються у проповідях Христа та апостолів. У Новому Завіті міститься понад чотириста посилань на Книгу пророка Ісаї, що робить її другою (після Книги Псалмів) книгою за частотою цитування в Новому Завіті.
Бачення Спасителя, описане Ісаєю, є найсильнішим і найяскравішим у Старому Завіті. Ісая, який записав багато пророцтв про Христа, став євангельським пророком до появи Євангелії. Його справедливо можна було б назвати п’ятим євангелістом. Книга містить щонайменше сімнадцять уривків (119 віршів), які безпосередньо стосуються Христа. Ісая передбачав усі аспекти життя Христа:
- Його народження (7:14; 9:6).
- Його сім’ю (11:1).
- Його помазання (11:2).
- Його моральну досконалість (11:3–4).
- Його лагідність (42:1–2).
- Його проповідь (61:1–11).
- Його смерть (роз. 53).
- Його воскресіння (53:10; 25:8).
- Славу Його царства (2:1–4; 65:17–25).
КЛЮЧІ
Ключові розділи Книги пророка Ісаї – 36–39, що зв’язують докупи всю книгу. У розділах 36–37 описується виконання всього того, про що Ісая говорив протягом майже чотирьох десятиліть. У розділах 38–39 передбачається, що народ буде відведений у Вавилон; і в останніх двадцяти семи розділах книги цю подію подано виконаною.
Ключовий вірш книги: «Оце поклав каменя Я на Сіоні, каменя випробуваного, наріжного, дорогого, міцно закладеного. Хто вірує в нього, не буде той засоромлений!» (Іс. 28:16, UBIO). Цей вірш містить у собі дві основні думки книги: прихід Месії і важливість надії на Бога.
Ключовий вираз Книги Ісаї – його улюблене ім’я Бога – Святий Ізраїлю (25).
Ключові слова: Сіон (46), спасіння (28), надія (17) і спасіння/спасенний (19).
ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ
Ось деякі факти, що виділяють Книгу пророка Ісаї з-поміж інших книг Біблії:
- Найдовше слово в Біблії – ім’я сина Ісаї: Магер-шалал-хаш-баз (8:1).
- Книгу Ісаї можна назвати Біблією в мініатюрі. Її розділено на дві основні частини: тридцять дев’ять розділів, присвячених суду, за якими йдуть двадцять сім розділів, що говорять про втіху. Зверніть увагу, що Біблія також містить два основні розділи: тридцять дев’ять книг (Старий Завіт), за якими йдуть двадцять сім книг (Новий Завіт).
- Ісая три роки ходив босим і голим (тобто без верхнього одягу), передвіщаючи долю Єгипту й попереджаючи Юдею, щоб та не підтримувала єгиптян у повстанні проти Ассирії (20:1–6).
- Ісая назвав ім’я Кіра – перського царя, який з’явився через двісті років, – правителя, який дозволив євреям повернутися з Вавилону (44:28; 45:1).
СЛУХАТИ
Ось деякі з найбільш відомих розділів, що характеризують Книгу пророка Ісаї:
- Покликання Ісаї (Іс. 6).
- Царство світу (Іс. 11).
- Слово втіхи (Іс. 40).
- Велике спасіння від Бога (Іс. 40–48).
- Безглуздість ідолопоклонства (Іс. 44).
- Раб, що страждає (Іс. 53).
- Прийдешній світ (65:17–25).
Книга пророка Ісаї містить таку безліч відомих віршів, що складно вибрати лише кілька із них для нашого огляду. Ймовірно, ви й самі зможете додати кілька віршів до цього списку:
- «Вони перекують свої мечі на рала, а списи свої на серпи. Народ на народ не буде меча підіймати, і не вчитимуться більше воювати» (2:4б, пер. І. Хоменка).
- «Тоді почув я голос Господній, що говорив: «Кого б мені послати? Хто нам піде?» І сказав я: «Ось я, пошли мене!» (6:8, пер. І. Хоменка).
- «Ходіть же й розсудимось, – говорить Господь. Коли б гріхи ваші були, як багряниця, вони стануть білими, як сніг; коли б, мов кармазин, були червоні, стануть, як вовна» (1:18, пер. І. Хоменка).
- «Трава засихає, а квітка зів’яне, Слово ж нашого Бога повіки стоятиме!» (40:8, UBIO).
- «Ті, хто надію складає на Господа, силу відновлять, крила підіймуть, немов ті орли, будуть бігати і не потомляться, будуть ходити і не помучаться!» (40:31, UBIO).
- «Всі ви спрагнені, йдіть до води, навіть і ті, в кого грошей нема! Ідіть, купуйте й споживайте! Ідіть, купуйте без грошей, без плати, вино та молоко!» (55:1, пер. І. Хоменка).