30-та книга Біблії
Пророк, який бачив висок
Ім’я Амос означає тягар або той, що несе тягар. У Біблії згадується лише одна інша людина з цим ім’ям (Лк. 3:25). Автор тридцятої книги Біблії народився в маленькому селищі Текоя, неподалік Вифлеєма в Юдеї. Амос заробляв на життя тим, що вирощував худобу і збирав фіґи (інжир) (1:1; 7:14). Йому давали прізвиська «пророк-ковбой» (Філіпс), «пророк Армії Спасіння» (Келсо) та «пророк із глушини» (Чепел). Але такі прізвиська або вводять в оману, або цілком хибні. Правильніше було б назвати його «пророком справедливості» (Робінсон), «пророком праведності» або «втіленням совісті».
Із книги, яку Амос залишив нащадкам, можна зробити кілька важливих припущень про цього пророка. 1) Він добре знав світ свого часу. Амос згадує назви принаймні тридцяти восьми міст та місцевостей Стародавнього Близького Сходу. 2) Він був чудово обізнаний із історією як свого, так й інших народів. 3) Амосові були притаманні об’єктивність і твердість. 4) Він безперечно говорить слово Бога. 5) Амос чудово володів пером і був прекрасним проповідником. Його виразна проза й поезія свідчать про те, що він був не просто найманим пастухом та селянином, але освіченою людиною і, можливо, власником стад та садів.
Книга Амоса складається з 9 розділів, 146 віршів.
СИТУАЦІЯ
Амос почав проповідувати за правління Єровоама II (793–753 рр. до Р. Х.), коли країна переживала піднесення. Економіка процвітала. Кордони царства розширювалися. Однак зсередини країна розкладалася від жадібності та несправедливості. Лицемірні релігійні звичаї замінили справжнє поклоніння. Народ був приспаний хибним відчуттям безпеки. Покарання, що посилаються Богом, у вигляді голоду, посухи, напастей, смерті і руйнувань не принесли результату.
Амос різко говорить про соціальний, моральний і релігійний занепад того часу. Релігія Ізраїля перетворилася на порожнє обрядовірство. Золоте теля, символ поклоніння Ягве у Північному царстві, стало для народу лише ідолом. Амос передбачає руйнування Північного царства, але не згадує, чия саме рука завдасть поразки. Однак очевидно, що він має на увазі могутню Ассирійську імперію.
У Книзі пророка Амоса описано п’ять видінь, які були дані пророку. Деякі вчені вважають, що Амос отримав перші три видіння (7:1–9), коли почув заклик до служіння пророцтва. Його служіння було коротким і припадало приблизно на 755–752 рр. до Р. Х.
Осія був сучасником Амоса. Нам не відомо, чи мало коротке служіння Амоса якийсь вплив на Осію. Зважаючи на все, Осію було покликано на проповідь приблизно в той час, коли завершувалося служіння Амоса.
ПЛАН
Книга пророка Амоса містить бачення, пророкування, проповіді, оповідання і навіть – у трьох уривках – гімни.
Хронологічний план. Матеріал Книги пророка Амоса поділено на дві основні частини, між якими знаходиться розділ, що слугує сполучною ланкою між цими частинами. У перших шести розділах ідеться про служіння Амоса в Північному царстві (755–752 рр. до Р. Х.). Тут Амос передає Боже слово про суд над народами (роз. 1–2) та звинувачення Ізраїля (роз. 3–6). Перший розділ завершується у віршах 7:1–8, де переказуються три видіння, які отримав Амос, і пояснюється, чому він прийшов зі свого дому в Юдеї проповідувати у Північному царстві. Після опису видінь наводиться коротка розповідь, із якої ми дізнаємося, що Амоса вигнали з Північного царства. В останніх двох розділах переказуються два бачення, які супроводжуються словами, сказаними, судячи з усього, в Юдеї. Юдейське служіння пророка, ймовірно, припадає на 752–750 рр. до Р. Х.
Біографічний план. У книзі згадується три персонажі: пророк Амос, священик Амасія та цар Єровоам.
ВІЧНА МЕТА
Безпосередня мета Книги пророка Амоса – засудити відступництво Ізраїля та оголосити про майбутній суд. На глибшому рівні мета книги – передбачити майбутню славу царства Давида.
Ось деякі великі істини, про які навчає Амос. По-перше, Бог закликає до відповіді за їхні вчинки навіть язичницькі народи. По-друге, на тому, хто має більше знання, лежить велика відповідальність, і на нього чекає більш суворе покарання. По-третє, справжнє покаяння виявляється у тому, що людина чесно чинить зі своїми співгромадянами, а в судах панує справедливість. По-четверте, майбутня надія Ізраїля пов’язана з родом Давида.
Амос був суворим критиком соціальної несправедливості, що захлеснула Північне царство. Бідолашні не могли купити ні їжі, ні одягу. Їх продавали в рабство, якщо вони не могли заплатити за пару сандалів, куплених у борг. Торговці обдурювали покупців, використовуючи брехливі ваги. Судді ухвалювали вирок на користь тих, хто більше заплатить. Амос виступає на захист бідних, слабких і знедолених.
ПРОГОЛОШЕННЯ
Книга пророка Амоса не містить конкретних месіанських пророцтв. Однак у вірші 9:11 пророк передбачає відновлення поваленої скинії (роду) Давида. Рід Давида втратив владу 586 р. до Р. Х., коли вавилоняни зруйнували Єрусалим. Правління династії Давида було відновлено, коли Господь Ісус, Який походив із роду Давида, зійшов на небеса і посів престол праворуч Отця (Євр. 1:3). Амос наводить чудовий поетичний опис царства майбутнього Правителя, де настануть часи небувалого достатку і повної безпеки (9:13–15).
КЛЮЧІ
Ключовий розділ Книги пророка Амоса – розділ 7. Він подібний до стрижня, що з’єднує два основних розділи навчань пророка.
Ключовий вірш: «…приготуйся, Ізраїлю, до зустрічі Бога свого!» (Ам. 4:12б, UBIO).
Ключові фрази книги: за три злочини… і за чотири (8), але ви не звернулися до Мене (5) та зішлю вогонь (6).
Ключові слова: шукайте/вишукайте (6) і слухай (7).
ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ
Як і всі книги Біблії, Книга пророка Амоса має свої особливості:
- У юдейській Біблії Книга пророка Амоса посідає третє місце в розділі Дванадцять; у грецькому та латинському перекладах – це друга книга Малих пророків.
- Амос пророкував за два роки до великого землетрусу, що стався за часів царя Озії (1:1). Більш ніж через два століття Захарія також згадував цей землетрус (Зах. 14:5).
- Амос передбачає руйнування Ізраїля ассирійцями, проте жодного разу не називає ворога.
- Амос народився в Юдеї, але проповідував переважно у Північному царстві, Ізраїлі.
- Амос привернув увагу вороже налаштованої аудиторії, зробивши низку коротких передбачень, у яких сусідні народи засуджувалися за злочини проти людства.
СЛУХАТИ
Ось деякі найвідоміші рядки з Книги пророка Амоса:
- «І хай тече правосуддя, немов та вода, а справедливість – як сильний потік!» (5:24, UBIO). Це був улюблений вірш Мартина Лютера Кінга.
- «Лев зареве, – хто того не злякається? Господь Бог заговорить, – хто пророкувати не буде?» (3:8, UBIO).
- «Горе вам, кому на Сіоні добре» (6:1, UMT).
- «Я покладу висок серед Мого народу ізраїльського» (7:8, UMT).
- «Я не пророк, ані син пророка» (7:14, UMT).
- «Ось приходять дні, – говорить Господь, – і пошлю голод на землю, не голод хліба чи спрагу води, але голод почути Господнє слово» (8:11, УТТ).
- «Ізраїльтяни, ви для Мене, як ті ефіопи» (9:7, UMT).