24-та книга Біблії

Пророк, який плаче

Двадцять четверта книга Біблії названа на ім’я автора та головної дійової особи. Ім’я Єремія може означати «поставлений (Богом) Ягве» або «піднесений Богом». У Біблії зустрічається сім інших персонажів, які мали це ім’я. Єремія – автор книги – був сином священника Хілкії (1:1), можливо, відомого первосвященника того часу (2 Цар. 22:4). Народився Єремія в селі Анатот, із якого було видно північну стіну Єрусалима.

Єремію називають пророком, який плаче, який страждає, і залізним стовпом Бога. Він – один із найцікавіших пророків ще й тому, що нам багато відомо про його життя. Його біографія – це жива проповідь, а його книга – маленька Біблія. Святі всіх часів знаходили джерело сил та натхнення у справах та словах пророка Єремії.

Книга пророка Єремії складається з 52 розділів, 1364 віршів. За кількістю слів це найдовша пророча книга, а за розміром – друга, після Псалтиря, книга Старого Завіту.

СИТУАЦІЯ

Єремія почав пророкувати у розпал другого великого відродження Юдеї за царя Йосії. Відродження досягло піку 621 р. до Р. Х., коли в храмі було виявлено втрачену книгу Закону. Після того як фараон Нехо (609 р. до Р. Х.) убив Йосію у битві при Меґіддо, почалося різке погіршення політичної ситуації в Юдеї. Фараон посадив на престол Єгоякима – сина Йосії. Новий цар ненавидів Єремію і кілька разів намагався вбити його.

За правління Єгоякима змінилося співвідношення сил на Близькому Сході. У битві при Каркеміші (605 р. до Р. Х.) Навуходоносор розбив фараона Нехо і затвердив свою владу над регіоном. У 605–604 роках. до Р. Х. Єгояким відправив у Вавилон заручників на знак готовності служити вавилонянам. Серед цих заручників був Даниїл.

Єгояким повстав проти Навуходоносора, але помер до того, як вавилоняни встигли покарати його. Його син Єхонія здав Єрусалим Навуходоносорові 597 р. до Р. Х. Десять тисяч євреїв було вислано в інші країни, серед них був сам цар і пророк Єзекіїль. Навуходоносор настановив останнього царя Юдеї, Седекію. Після одинадцятирічного правління Седекія також збунтувався. Цього разу вавилоняни повністю зруйнували Єрусалим.

Єремія був ще підлітком, коли Бог покликав його на служіння (Єр. 1). Сталося це 627 р. до Р. Х., на тринадцятий рік царя Йосії. Служіння Єремії було, м’яко кажучи, незвичайним. Його проповіді вирізнялися драматизмом; окрім того, він перетворив деякі притчі на ціле дійство, що наочно демонструє основну думку проповіді. Служіння пророка Єремії також було сповнене страждань. Він пережив страшні гоніння і став свідком трагедії, коли Єрусалим упав під натиском Вавилону.

Служіння цього пророка тривало приблизно до 575 р. до Р. Х. – тобто близько п’ятдесяти двох років. У цей період на сцені з’являлися інші пророки: Авакум, Даниїл і Єзекіїль.

Ключові дати у служінні Єремії:

  • Покликання Єремії – 627 р. до Р.Х.
  • Знайдено втрачений сувій із Законом – 621 р. до Р.Х.
  • Битва при Каркеміші – 605 р. до Р.Х.
  • Вигнання 10 000 євреїв – 597 р. до Р.Х.
  • Руйнування Єрусалима – 586 р. до Р. Х.

ПЛАН

Книга Єремії є збіркою проповідей, сказаних протягом п’яти десятиліть. Ці проповіді перемежовуються яскравими поетичними пророцтвами, молитвами, оповіданнями та емоційними коментарями на різні події. Вражаючий пророк із Анатота відчував здивування і потрясіння, коли його проповідь викликала ворожість співвітчизників.

Порядок розташування матеріалу в Книзі пророка Єремії вважається найскладнішим у Старому Завіті. Деякі великі розділи скомпоновано у хронологічному порядку. Але в деяких місцях наявні вставки – розділи, що стосуються майбутнього чи минулого. Судячи з усього, Єремія або його редактор, Барух, іноді впорядковували матеріал за тематичною, а не хронологічною ознакою.

Літературний план. Перший розділ Книги пророка Єремії є вступом. У ньому розповідається про покликання Єремії до пророчого служіння. Решта розділів можна розділити на дві основні частини: слова Єремії (роз. 2–25) та життя Єремії (роз. 26–51). Розділ 52 є післямовою – очевидно, додане переписувачем Єремії, Барухом. У ній записано виконання суперечливого пророцтва Єремії про руйнування Єрусалима.

Перший основний розділ – слова – складається зі звернень до народу (роз. 2–10), опису особистого розчарування (роз. 11–26) та викриття політичної корупції (роз. 21–25).

Другий основний розділ – життя – містить: опис страждань Єремії (роз. 26–29), пророцтва про Юдею (роз. 30–35), інший опис страждань (роз. 36–45) та пророцтва про язичників (роз. 46–51). Битва при Каркеміші (605 р. до Р. Х.) стала подією, яка знаменує перехід від першого основного розділу книги до другого.

Біографічний план. Основні персонажі книги: Єремія та його переписувач Варух. Два юдейські царі, Єгояким і Седекія, також відіграють важливу роль. Під час свого служіння Єремія зіткнувся з двома сильними ворогами: Пасхором (священником) та Ананією (лжепророком). Нарешті, у багатьох проповідях Єремії присутня тінь великого царя Навуходоносора.

Географічний план. Книга Єремії охоплює весь Близький Схід. Служіння самого Єремії було зосереджено переважно в Єрусалимі. Проте останні роки він провів у Єгипті. Єремія багато говорив про Вавилон. Одного разу він написав послання єврейським бранцям, які знаходилися там.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Єремії – закликати юдеїв підкоритися владі Бога і прийняти ярмо Вавилону. На глибшому рівні мета книги – зміцнити вірних, котрі служать Богові навіть у найскладніших обставинах.

Єремія підкреслював всевладдя Бога. Господь постановив, що всі народи будуть служити вавилонському цареві сімдесят років (25:11). Каяття Юдеї має проявитися в покорі Навуходоносорові. В іншому випадку святість Бога вимагатиме руйнування беззаконної Юдейської держави.

Приклад Єремії містить важливі уроки молитви. Страждання цього пророка зміцнюють християн, які зазнають гоніння заради Ісуса.

ПРОГОЛОШЕННЯ

У пророка Єремії не так багато месіанських пророцтв, як в Ісаї. Але у Книзі пророка Єремії є чотири уривки, в яких йдеться саме про прихід Христа. Найважливіше з цих пророцтв повідомляє: Месія буде праведним Пагоном дому Давида (Єр. 23:5–6).

Розділи 30–33 можна назвати найоптимістичнішими розділами книги. У цих уривках Єремія оголошує, що дім Давида встоїть, і при оновленому завіті існуватиме законне священство. Ця обітниця (31:31) наводиться в Новому Завіті (Євр. 8:8–13) як указівка на християнську епоху.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги пророка Єремії – розділ 25. Тут пророк описує майбутнє свого народу у світлі приходу могутнього царя Навуходоносора. Юда та навколишні народи будуть служити вавилонському царю сімдесят років. Потім цареві Вавилону доведеться випити чашу Божого гніву.

Ключовий вірш книги: «Ось дні наступають, говорить Господь, і складу Я із домом Ізраїлевим і з Юдиним домом Новий Заповіт» (Єр. 31:31, UBIO).

Ключові вирази: ось наступають дні (14) і жінка під час пологів (8).

Ключові слова: крик/плач (35), завіт (24) та дочка (18).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

  • Через свій розмір Книгу пророка Єремії поміщено в деяких стародавніх рукописах першою серед пророчих книг.
  • Даниїл вивчав Книгу пророка Єремії у Вавилоні (Дан. 9:2). Особливо вразило Даниїла пророцтво про те, що Вавилон правитиме світом сімдесят років (Єр. 25:11–14; 29:10).
  • У той час як зміст Книги пророка Ісаї впорядкований за хронологічним принципом, у Книзі пророка Єремії наявні й інші способи організації матеріалу.
  • Книга пророка Єремії містить більше повторів, ніж будь-яка інша книга Біблії.
  • П’ять «сповідань» Єремії є поетичними скаргами Богові й на Бога. Вони займають унікальне місце у пророчій літературі. Ці «сповідання» можна знайти в наступних уривках: 11:18–12:6; 15:15–18; 17:12–18; 18:19–23; 20:7–13.
  • Ісая був одружений, Господь наказав Єремії залишатися неодруженим (16:2).
  • Книга пророка Єремія – єдина старозавітна книга, в якій описується історія її створення (роз. 36).
  • Під час розкопок у Єрусалимі було виявлено два відбитки печатки з іменами, які згадуються у Книзі пророка Єремії. Одна печатка належала «Барухові, сину Нерії, переписувачу» (32:12), друга – «Єрахмеїлові, синові царя Єгоякима», якому було наказано схопити Єремію і Баруха (36:26).
  • Книга містить листування з бранцями, які перебували у Вавилоні (роз. 29).
  • Перший відомий нам наказ молитися за добробут чужоземного уряду міститься в Єр. 29:7.

СЛУХАТИ

Іноді можна почути скарги: Книгу пророка Єремії складно читати, оскільки багато уривків розташовано не в хронологічному порядку. Але, з іншого боку, Книга пророка Єремії читається легко. Нас захоплюють описи пригод, що переживаються пророком протягом п’яти десятиліть його служіння. Проповіді Єремії, що містять геніальні метафори, можна застосовувати до багатьох практичних аспектів життя.

Ось деякі найважливіші розділи Книги пророка Єремії:

  • Перелік гріхів Юди (Єр. 2).
  • Гріх як стан серця (Єр. 17).
  • Уникайте лжепророків (Єр. 23).
  • Протистояння пророків (Єр. 28).
  • Обіцянка нового заповіту (Єр. 31).
  • Деякі люди не засвоюють уроків (Єр. 42–43).

Можливо, прочитавши ці відомі рядки з Єремії, ви захочете знайти й інші важливі істини у цій книзі:

  • «Хіба може чорношкірий перемінити свою шкіру або леопард -плями свої? Отак і ви, — чи зможете добро чинити, звикши зло робити?» (13:23, пер. І. Хоменка).
  • «Вкладу закон мій у їхнє нутро і напишу його у них на серці. Я буду їхнім Богом, вони ж моїм народом» (31:33, пер. І. Хоменка).
  • «Ось як глина в руці ганчара, так в руці Моїй, доме Ізраїля, й ви!» (18:6, UBIO).
  • «Лукаве над усе у світі серце людське – і ледаче!» (17:9, пер. І. Хоменка).
  • «Хай не хвалиться мудрий своєю премудрістю, і хай не хвалиться лицар своєю хоробрістю, багатий багатством своїм хай не хвалиться! Бо хто буде хвалитись, хай хвалиться тільки оцим: що він розуміє та знає Мене, що Я то Господь» (9:22–23, UBIO).