5-а книга Біблії
Проповідь і прощення
У єврейській традиції п’ята книга Біблії називається за першим словом єврейського тексту Деварім = слова. Назва Повторення Закону (тобто, другий закон) походить із латинського та грецького перекладів Старого Завіту.
У книзі 34 розділи, 959 віршів, 20946 слів.
СИТУАЦІЯ
Людським автором Книги Повторення Закону був Мойсей. Час та місце написання книги чітко вказані (1:1–5; 3:29; 4:46). Книга містить безпосередні твердження про те, що її автором був Мойсей (1:1–6; 4:44–46; 29:1; 31:9, 24–26). Окрім того, у Новому Завіті ми знаходимо більше вісімдесяти вказівок на авторство Мойсея (наприклад, Рим. 10:5–8; Євр. 12:29; 13:5; Мт. 4:4, 7, 10; 22:37–38).
В останніх віршах Книги Повторення Закону говориться про смерть Мойсея. Очевидно, що сам Мойсей не міг писати ці вірші. Найімовірніше, їх додав автор наступного тому священної збірки. Та все ж Мойсей був основним автором Книги Повторення Закону. Очевидно, він завершив її написання незадовго до своєї смерті у 1407 році до Р. Х.
У Книзі Числа розповідається, як Ізраїль підійшов до кордону Обіцяної землі. Книга Повторення Закону готує народ до того, щоб увійти до землі. Мойсей мав повторити основні приписи закону і внести деякі виправлення. Це варто було зробити з кількох причин. По-перше, виросло нове покоління. По-друге, перед ізраїльтянами була нова земля. По-третє, народ очікували нові небезпеки, такі як спокуса поклоніння Ваалові. По-четверте, відкривалися нові перспективи. Мандрування доходило кінця, й Ізраїль, нарешті, мав жити на своїй землі. По-п’яте, ізраїльтянам потрібно було пояснити нові обов’язки, пов’язані зі сільськогосподарським життям. Нарешті, незабаром мав з’явитися новий лідер.
Єдина дата, згадана у Книзі Повторенні Закону, – перший день одинадцятого місяця сорокового року після виходу є Єгипту (Повт. Зак. 1:3). Наступна дата у священних записах – перехід ізраїльтян через річку Йордан на десятий день першого місяця сорок першого року (Іс. Нав. 4:19). Таким чином, максимальний проміжок часу, впродовж якого проголошувалися промови Книги Повторення Закону, – сімдесят днів.
Щодо географії, події Книги Повторення Закону розгортаються на рівнинах Моаву на схід від Єрихона на східному березі річки Йордан. Однак у своїх промовах Мойсей коротко переповідає всю історію виходу з Єгипту.
ПЛАН
Зміст Книги Повторення Закону можна підсумувати словами проповідь і прощення. Книга складається, в основному, із прощальних промов Мойсея, звернених до людей, яким він служив сорок років. Стосовно точної кількості промов є суперечки. Цих промов – не менше сорока.
У Книзі Повторення Закону Мойсей постійно говорить, спонукаючи людей, звертаючись до їхніх почуттів. Його метою було надихнути й мотивувати Ізраїль. У книгах Вихід, Левит та Числа Господь говорив до Мойсея або через Мойсея до народу. У Книзі Повторенні Закону сам Мойсей звертається до народу.
Окрім довгих проповідей Книга Повторення Закону містить пісню (Повт. Зак. 32), благословення (Повт. Зак. 33) і три коротких історичних оповіді – вступ до книги (Повт. Зак. 1:1–5), опис того, як були призначені міста-сховища (Повт. Зак. 4:41–49), а також розповідь про те, як Мойсей сходить на верхівку гори Нево, де він мав померти (Повт. Зак. 34:1–12).
Структура книги:
- Огляд подорожі (роз. 1–4).
- Короткий зміст закону (роз. 5–26).
- Проповідь про відповідальність (роз. 27–28).
- Проповідь про обов’язки (роз. 29–30).
- Підсумок життя Мойсея (роз. 31–34).
З біографічної точки зору можна відзначити, що у Книзі Повторення Закону нові персонажі не з’являються. Однак у своїх промовах Мойсей згадує багатьох дійових осіб, яких ми зустрічали раніше. Перевірте своє знання попередніх чотирьох книг і спробуйте пригадати, ким були ці люди: Сигон, Оґ, Авраам, Ісаак, Яків, Калев, Ісус Навин, Ісав, Лот, фараон, Аарон, Елеазар, Датан, Авірон і Валаам.
ВІЧНА МЕТА
Безпосередня мета Повторення Закону – повторити історію та закон Ізраїля для нового покоління, яке виросло у період мандрів пустелею. У цілому книга навчає, що послух Богові відіграє важливу роль. Вчення про послух можна підсумувати так:
- Необхідність послуху: Закон Бога.
- Мотивація послуху: ласка Божа.
- Стандарт послуху: Слово Бога.
- Спонукання до послуху: вірність Бога.
- Альтернатива послуху: гнів Бога.
Богослов’я Книги Повторення Закону можна підсумувати у трьох пунктах. По-перше, Ягве – особливий Бог (4:35; 6:4; 7:25; 10:17 і т. д.). По-друге, Ізраїль – особливий народ (4:31; 29:13). По-третє, між Богом та Ізраїлем існують особливі стосунки. Він – Отець Ізраїля (32:6). Тому Ізраїль повинен любити Бога, а не лише боятися Його (4:10; 5:29; 6:5; 10:12 та ін.).
Значущість Книги Повторення Закону полягає перш за все в тому, що тут проливається світло на природу Божого завіту з Ізраїлем. З книги можна зробити висновок, що завіт не був угодою двох сторін. Завіт Бога з Ізраїлем – це проголошення Його всевладдя; завіт був засобом, який зв’язував обраний народ із Богом завдяки абсолютній вірності.
Як і Книга Левит, Книга Повторення Закону містить чимало юридичних подробиць; але у Повторенні Закону йдеться перш за все про звичайних віруючих, а не про священників. Мойсей нагадує новому поколінню про необхідність послуху: лише так діти зможуть засвоїти уроки із сумного досвіду своїх батьків. Повторення Закону – це більш пізній і більш популярний варіант Божого Закону. Цей варіант закону часто цитували впродовж багатьох століть після його написання. Тому Книга Повторення Закону – одна з найвпливовіших книг у всій історії.
ПРОГОЛОШЕННЯ
Повторення Закону містить одне велике месіанське передбачення. Бог відкриває, що з’явиться такий пророк, як Мойсей (Повт. Зак. 18:15–20). Цей пророк ототожнюється з Ісусом (Дії 3:22–23; 7:37).
Окрім того, у Книзі Повторенні Закону можна побачити два прообрази, або передвісники, християнських реалій. Міста-сховища (Повт. Зак. 19:1–13) давали укриття тим, хто вчинив неумисне вбивство. Ці міста слугують прообразом Христа, у Якому ми знаходимо схованок (Євр. 6:18). Другий прообраз у Повторенні Закону – це родич-визволитель (Повт. Зак. 25:5–10), чиїм обов’язком було викупити іншого родича, який продався в рабство (Лев. 25:47–48). Родич-визволитель слугує прообразом дії викуплення, яку здійснив Христос.
КЛЮЧІ
Ключовий текст у Книзі Повторення Закону – розділ 27. Тут міститься офіційне підтвердження завіту між Богом та Його народом.
Наступні вірші можна назвати ключовими: «Тепер чого Господь Бог твій хоче від тебе. Тільки того, щоб ти шанував Його, жив, як Він каже, любив Його, служив Йому всім серцем своїм, дотримувався заповідей Господа і Його настанов, які я даю тобі сьогодні на добро» (Повт. Зак. 10:12–13, UMT). Багато інших віршів було висунуто на почесне місце ключового вірша, серед них: 4:23; 5:29; 6:4; 7:6–11; 8:11; 11:26–28; 28:1; 29:1.
Ключові вирази цієї книги перекладаються так: земля (більше 100 разів) і сьогодні (70).
Ключові слова: володіти + похідні (65); давати + похідні (32); завіт (27); пам’ятати (14); слухай (50); дотримуватися/виконувати (155) і любити (21).
Повторення Закону – це книга спогадів. Обережно, не забудь – ключова тема. Небезпечно забувати про те, що Бог зробив для нас, бо це призводить до гордості й непослуху.
ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ
Книга Повторення Закону посідає особливе місце в Священному Письмі. Це пояснюється певними чинниками:
- Повторення Закону – документ, в якому оновлюється завіт; книга має таку ж структуру, як і близькосхідні домовленості часів Мойсея.
- Очевидно, Повторення Закону було улюбленою книгою Христа. Він цитує її частіше, ніж будь-яку іншу книгу. Новий Завіт містить близько ста цитат із Повторення Закону та посилань на нього.
- Концепція сховку для втікача йде глибоко корінням у Книгу Повторення Закону, де говориться про створення міст-сховищ.
- Концепція «батько – син», яка описує стосунки між Богом і Його народом, з’являється у цій книзі (Повт. Зак. 1:31).
- Коли сатана спокушав Ісуса у пустелі, Ісус тричі відповідав цитатами з Книги Повторення Закону.
- Друга промова Мойсея (роз. 5–26) відрізняється таким високим рівнем ораторської майстерності, що її порівняли з класичними промовами Демосфена та Цицерона.
- Повторення Закону доповнює попередні чотири книги, подібно як Євангелія від Івана доповнює перші три Євангелії. У Повторенні Закону згадуються відсутні елементи історії, що містяться у попередніх книгах, розкривається її духовний сенс.
- Віросповідання юдаїзму, яке віруючі повторюють щодня, походить із Повт. Зак. 6:4.
СЛУХАТИ
Щоб мати уяву про Книгу Повторення Закону, можна розпочати з наступних відомих розділів:
- Виконуй заповіді Бога і навчай цим заповідям (Повт. Зак. 6).
- Як відрізнити лжепророків (Повт. Зак. 13).
- Слухай майбутнього Божого пророка (Повт. Зак. 18).
- Гора благословення і гора прокляття (Повт. Зак. 27).
Ось деякі відомі вірші з Повторення Закону:
- Головний факт: «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш – Господь один!» (Повт. Зак. 6:4, UBIO).
- Головний обов’язок: «Люби Господа, Бога твого, усім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією силою своєю!» (Повт. Зак. 6:5, UBIO).
- Головна частина: «А нас вивів звідти, щоб увести нас та дати той Край, що присягнув був Він нашим батькам» (Повт. Зак. 6:23, UBIO).
- Головні стосунки: «Бо ти святий народ для Господа, Бога свого, – тебе вибрав Господь, Бог твій, щоб ти був Йому вибраним народом зо всіх народів, що на поверхні землі» (Повт. Зак. 7:6, UBIO).
- Головна потреба: «Не хлібом самим живе людина, але всім тим, що виходить із уст Господніх» (Повт. Зак. 8:3, UBIO).
- Головний вибір: «Сьогодні взяв я за свідків проти вас небо й землю, – життя та смерть дав я перед вами, благословення та прокляття. І ти вибери життя, щоб жив ти та насіння твоє» (Повт. Зак. 30:19, UBIO).
- Сцена смерті: «Мойсею було сто двадцять років, коли він помер. Очі його не були слабкими, і сила його ще не зникла» (Повт. Зак. 34:7, UMT).