16-а книга Біблії

Відновлення народу

Шістнадцята книга Біблії названа на честь головного персонажа й автора, Неемії. Його ім’я означає «Господь потішив».

У Книзі Ездри спершу йдеться про релігійне відновлення Юдеї. У центрі Книги Неемії – фізичне, політичне й географічне відродження. У книзі зображено, що Бог присутній зі Своїм народом, який повернувся на батьківщину.

У Книзі Неемії 13 розділів, 496 віршів.

СИТУАЦІЯ

Неемія написав мемуари на початку другого терміну своєї служби правителем перської провінції Юдеї. Другий період його служіння розпочався 432 р. до Р. Х. (або трохи пізніше), тридцять другого року перського царя Артаксеркса (Неем. 13:6).

Кар’єра Неемії розпочалася з того, що він служив чашником у перського царя Артаксеркса в Сузах (сучасний Іран). З Юдеї до нього дійшла звістка про те, що стіни Єрусалима зруйновано. Судячи з усього, Ездра перевищив свої повноваження, намагаючись відновити стіни. Цар наказав місцевим мешканцям – ворогам євреїв – зруйнувати стіни (Езд. 4:11–23). Приблизно через дванадцять років звістка про це досягла Неемії у Персії. Завдяки особистим взаєминам із царем, 445 р. до Р. Х. Неемія отримав дозвіл повернутися до Єрусалима й відновити стіни. Його також було призначено правителем Юдеї на дванадцять років.

Неемія виявився енергійним керівником. Він був мужнім, співчутливим, чесним, благочестивим та безкорисливим. Маючи право брати з народу податки для себе й своїх помічників, він відмовився від такої можливості та навіть годував євреїв, які мали в цьому потребу. Неемія був вірним Богові мирянином, який від усього серця піклувався про безпеку Божого народу. Він умів дати рішучу відсіч противникам і вчасно підбадьорити народ. Неемія наполегливо молився, ніколи не забував віддавати славу Богові й завжди пам’ятав, що усім завдячує Йому.

ПЛАН

З літературної точки зору у Книзі Неемії можна виділити два розділи: відновлення Єрусалима (роз. 1–7) і реформи в середовищі Божого народу (роз. 8–13). У першому розділі йдеться, перш за все, про безпеку, у другому – про відокремлення, чи святість. У перших семи розділах тільки Неемія підбадьорює народ; в інших розділах до нього приєднується Ездра.

Хронологічно Книга Неемії охоплює приблизно тринадцятирічний період, із 445 по 432 рр. до Р. Х. Однак дія перших дванадцяти розділів відбувається протягом періоду менше року. В останньому розділі книги описуються події, які відбулися за кілька місяців після повернення Неемії з Вавилона, коли цар призначив його правителем на другий термін. Отже, хронологічно Книгу Неемії можна розділити на дві частини: перше правління (роз. 1–12) та друге правління Неемії (роз. 13).

Щодо практичних цінностей, у книзі можна виділити три частини: принципи керівництва (роз. 1–7), духовні принципи (роз. 8–10) та моральні/соціальні принципи (роз. 11–13).

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Неемії – продовжити опис історії євреїв, які повернулися з Вавилону. У центрі попередньої книги був храм, який відновлювали; у центрі цієї книги – Єрусалим. На глибшому рівні мета Книги Неемії – показати, як керівники можуть робити великі справи в ім’я Бога, незважаючи на жорстоке протистояння.

З усіх книг Старого Завіту Книга Неемії містить найсильнішу мотивацію для християн, спонукаючи їх ревно дбати про Божу справу та прагнути Божого слова. У книзі підкреслюється, що віруючі мають воювати, а також будувати. Там, де відкриваються можливості поширювати Царство, завжди також буде й протистояння. Вороги завжди прагнуть загородити відчинені двері (1 Кор. 16:9). Коли християни починають будувати, ворог починає руйнувати. У духовній праці немає перемоги без протидії, і не буває вінця без хреста.

Уважний читач зрозуміє, що в Книзі Неемії йдеться не лише про відновлення стін та воріт. У книзі також відкриваються істини про те, як стіни Божого міста зводяться в кожному людському серці й у кожному народі на землі. Книга містить багато цінних повчань, у яких знайдуть настанови та підбадьорення ті, хто зараз працює, творячи стіни духовного Сіона, Божого Царства.

Ще одна важлива тема Книги Неемії часто залишається поза увагою. Неемія був людиною молитви. Він уміло поєднував віру з дисципліною, а молитву із плануванням. Його молитви зазвичай короткі, але пристрасні.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга Неемії не містить прямих пророцтв про Месію. Однак будівельна кампанія Неемії нагадує нам про те, що Христос прийшов побудувати небесний Єрусалим (Гал. 4:25 та наст.).

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Неемії – розділ 9. У ньому розповідається про те, як юдеї, закінчивши будівництво стін Єрусалима, підтверджують свою готовність дотримуватися завіту з Богом.

Наступний вірш можна назвати ключовим: «І я [Неемія] сповістив їм про добру Божу руку, яка є на мені, і слова царя, які він мені сказав, і я закликав: Устаньмо і збудуймо! І їхні руки укріпилися на добро» (2:18, УТТ).

Ключові слова: Єрусалим (38), стіна (32) та робота (20).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі особливі характерні особливості Книги Неемії:

  • У єврейській Біблії Книги Ездри та Неемії були одним цілим. Їх поділили в латинській Вульгаті у IV ст. від Р. Х. В юдейській Біблії їхній поділ відбувся лише 1448 р.
  • Жінки допомагали чоловікам відновлювати стіни Єрусалима (Неем. 3:12).
  • Неемії довелося набирати добровольців, які б жили в Єрусалимі після того, як було відбудовано стіни. Цих добровольців визначали за жеребом.
  • Кілька персонажів Книги Неемії також згадуються у позабіблійних джерелах. Серед них: Санаваллат, Товія та брат Неемії, Ханані.
  • У перському місті Сузи, де Неемія служив чашником, відбувається дія з наступної книги Біблії – Естер.
  • Цариця Естер була мачухою царя Артаксеркса. Можливо, вона відіграла певну роль у призначенні Ездри та Неємії на відповідні посади в перському уряді.
  • Під проводом Неемії євреї завершили за 52 дні те, що не змогла зробити перша хвиля народу, який повернувся із Зоровавелем, за 94 роки, – вони відновили стіни Єрусалима.
  • Євреям, які виявили сміливість і повернулися на батьківщину, подвійна честь: вони перераховуються двічі, у 7-му розділі Книги Неемії та у 2-му розділі Книги Ездри.

СЛУХАТИ

Уяву про Книгу Неемії можна отримати з наступних розділів:

  • Неемія повертається до Єрусалима (Неем. 1–2).
  • Відновлення стін Єрусалима (Неем. 3–6).
  • Неемія судить порушників закону (Неем. 13).

Ось деякі відомі вірші з Книги Неемії:

  • «Люди були запалені на роботу» (Неем. 4:6, UMT).
  • «Вони читали книгу Закону Божого частинами й роз’яснювали зміст, аби люди розуміли прочитане» (Неем. 8:8, UMT).
  • «Радість Господня — то ваша сила!» (Неем. 8:10).