17-та книга Біблії

Збереження народу

Сімнадцята книга Біблії має перське ім’я головної героїні; Естер = зоря. Єврейське ім’я дівчини було Гадаса = мирт (2:7). У грецькій і латинській Біблії використовується перське ім’я як назва книги, а в латинському варіанті ім’я цариці звучить як Hester. Можна сказати, що книгу названо не зовсім правильно. Насправді в ній частіше згадується Мордехай, ніж Естер.

Естер – друга книга Біблії, названа ім’ям жінки. Перша книга – Рут. Ці дві жінки дуже різні. Рут – язичниця, яка вийшла заміж за єврея. Естер – єврейка, яка вийшла заміж за язичника. Однак обидві ці книги займають подібне місце у Святому Письмі. Книга Естер, як і Рут, є книгою подробиць, або книгою-відступом. У ній не розкривається перебіг історії, що тривала після закінчення Книги Неемії. Дія Книги Естер передує подіям, що відбувалися в Книзі Неемії і навіть в останніх чотирьох розділах Книги Ездри.

Естер – маленька книга. Вона складається з 10 розділів, 167 віршів.

СИТУАЦІЯ

Автор Книги Естер невідомий. Зважаючи на стилістичні особливості, дехто вважає, що її написав Ездра чи Неемія. Інші вважають, що книгу написав сам Мордехай чи навіть Естер. Книгу було створено під час правління перського царя Ксеркса (485–465 рр. до Р. Х.) або за короткий час після нього.

Хронологічно події Книги Естер відносяться до періоду між 6 і 7 розділом Книги Ездри. Кілька тисяч євреїв повернулися на батьківщину під проводом Зоровавеля близько 538 р. до Р. Х. Нам нічого не відомо про те, чим займався залишок, що повернувся до Юдеї після того, як завершилося будівництво храму 516 р. до Р. Х., і до того, як Ездра повернувся до Єрусалима 457 р. до Р. Х. У Книзі Естер описаний один важливий епізод із життя єврейської громади, яка залишилася в землі вигнання.

У десяти розділах Книги Естер описано події, які відбувалися впродовж десяти років. Бенкет, про який згадано на початку книги, відбувається на третій рік царя Ксеркса, 483 р. до Р. Х. Остання сцена книги – започаткування свята Пурим – відноситься до 473 р. до Р. Х. У таблиці нижче показано, яке місце події книги займають хронологічно в рамках біблійної історії цього періоду. Темно-сірим кольором відзначено роки, які не згадуються у біблійних текстах.

Завершено будівництво храмуДарійПРАВЛІННЯ ЦАРЯ КСЕРКСА 485–465 рр. до Р. Х.Повернення Ездри
Ездра 6:1533 рокиВідсторонення Вашті 483 р.Коронація Естер 478 р.Свято Пурим
473 р.
15 роківЕздра 7:9
516 р.10 років
КНИГА ЕСТЕР
457 р.

ПЛАН

Книга Естер містить насамперед історичну розповідь, що чергується з царськими указами. У центрі сюжету – криза: єврейському народу по всій Перській імперії загрожує знищення. Матеріал явно поділено на дві частини: очікування кризи (роз. 1–5) та подолання кризи (роз. 6–10). У першій частині євреї наражаються на загрозу; у другій – позбавляються небезпеки завдяки безстрашному заступництву Естер. Матеріал також можна розділити на три частини: змова визріває (роз. 1–3), боротьба проти змови (роз. 4–5) і змова руйнується (роз. 6–10).

Ті, хто має гастрономічні нахили, помітять, що Книга Естер зосереджена на бенкетах. У десяти розділах згадується чотири бенкети: бенкет царя (роз. 1–3), два бенкети Естер (роз. 4–7) і бенкет євреїв (роз. 8–10).

Біографічний план. У Книзі Естер три головні персонажі. Мордехай – суворий старий єврей, який домігся відповідальної посади за царя Ксеркса як один із хранителів воріт. Завдяки своїй вірності Мордехай згодом обійняв посаду прем’єр-міністра.

Естер була двоюрідною сестрою Мордехая. Вона взяла участь у відборі й стала коханою дружиною царя Ксеркса. Естер використовувала свій вплив, щоб зупинити змову, яка знищила б євреїв.

Гаман, перський Гітлер, – головний лиходій у цій книзі. Піднявшись до посади прем’єр-міністра, він не міг змиритися з тим, що Мордехай відмовлявся кланятися йому. Через особисту ненависть до одного єврея Гаман домігся царського дозволу винищити в певний день всіх євреїв у перських провінціях. Зрештою, його справжні мотиви було викрито. Гамана повісили на шибениці, яку він приготував для Мордехая. Після цього єврей Мордехай став прем’єр-міністром замість Гамана.

Книга Естер, із її несподіваними та іронічними поворотами сюжету, – одна з найкращих оповідань у всій давній літературі. Книга написана настільки майстерно, що дехто вважає її вигадкою – надто гарною, щоб бути правдою. Проте нині з’являється дедалі більше свідчень, що дійові особи книги були історичними персонажами. Опис життя Перської імперії в книзі відповідає тому, що нам відомо про часи царя Ксеркса.

Географічний план. Історія Книги Естер розгортається в Сузах – одній зі столиць Перської імперії на початку правління царя Ксеркса. Руїни Суз збереглися у сучасному Ірані. Археологи розкопали перський палац у Сузах, де мешкала Естер. Він займав площу понад 48 тисяч квадратних метрів – майже стільки ж, скільки Єрусалим за часів Давида, або приблизно, як половина великого торгового центру сьогодні.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Естер – розповісти про те, як безліч євреїв, які жили у вигнанні, було врятовано від ворогів – язичників, які прагнули вбити їх. На більш глибокому рівні мета книги – показати всеосяжний Божий промисел у житті людей.

Найбільш помітна риса Книги Естер: у ній жодного разу не називається ім’я Бога. У книзі не міститься жодної безпосередньої згадки про якісь релігійні звичаї, крім посту. Відсутність згадок про Бога в Книзі Естер завжди була проблемою для юдеїв. Деякі стародавні рабини стверджували, що з цієї причини книгу не варто вміщати в канон Святого Письма. Мартін Лютер навіть заявляв, що хотів би, щоби цієї книги не було! Однак ті, хто вбачає проблему у браку згадок про Бога, явно не беруть до уваги головну ідею книги.

Як же книга, в якій не згадується ім’я Бога, допомагає нам краще зрозуміти Господа? Метью Генрі, англійський пастор і вчений-богослов, який жив на початку XVIII століття, зробив проникливе спостереження: «Якщо в цій книзі немає імені Бога, то є Його перст». З Книги Естер віруючі дізнаються, що Бог є навіть там, де Його ім’я не чують. Інше можливе пояснення полягає в тому, що Бог не дозволив, щоб Його ім’я ототожнювалося з юдеями, у яких не вистачило мужності та/або віри повернутися в Землю обіцяну зі своїми побратимами.

Книга Естер містить найяскравіший біблійний приклад, який допомагає зрозуміти доктрину Божого промислу. Хоча Бог прихований від нашого погляду, Він діє через обставини та людський вибір, виконуючи Свої задуми. Книга навчає нас тому, що невидимий Бог відкривається як у повсякденному житті, так і в подіях всесвітнього масштабу. Вся книга пронизана думкою про те, що читачі мають славити Господа за Його постійне піклування.

Ще одна мета Книги Естер – показати один із найогидніших фактів людської історії: антисемітизм. Жодне століття не обійшлося без нього. З найдавніших часів євреїв ненавиділи, переслідували, розсіювали по всій землі, виганяли та вбивали. Подібно до тліючого вогню, ненависть до євреїв спалахує в найнесподіваніших місцях. Навіть в освіченій Європі були Бухенвальд і Дахау, де євреїв винищували мільйонами. Єврейська держава Ізраїль досі оточена країнами, які підтримують терористів та сповнені рішучості скинути євреїв у море. Утім Книга Естер навчає нас радіти не лише чудовому визволенню фізичних нащадків Авраама, але й збереженню його духовних нащадків – християн.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга Естер не містить прямих передбачень про Месію або месіанських образів. Однак підготовка до приходу Месії продовжувалася завдяки тому, що месіанський народ було врятовано.

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги Естер – розділ 8. Тут розповідається про те, як євреї врятувалися від винищення завдяки тому, що було змінено указ царя Ксеркса.

Ключовий вірш книги: «Але якщо ти промовчиш зараз, то спасіння євреям прийде, однак якимось іншим шляхом. Але ти і рідня твого батька загинуть. І хто знає, може те становище, яке ти зараз посідаєш в царстві, надано тобі було саме заради цієї години?» (Ест. 4:14, UMT). Ці слова каже Естер, що сумнівається, її двоюрідний брат і наставник Мордехай.

Ключова фраза: справити бенкет (8 разів у різних формах).

Ключові слова: єврей/євреї (55 із 76 у разі вживання у всьому Старому Завіті).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

  • У єврейській Біблії Книга Естер входить до п’яти сувоїв Мегіллот. Її читають під час зимового свята Пурім, яке відзначається на честь описаних у книзі подій.
  • У грецькому Старому Завіті Книга Естер було поміщено наприкінці історичних книг. Це місце вона посідає і зараз у нашій Біблії.
  • Як уже зазначалося, у Книзі Естер не згадується ім’я Бога. Немає також згадок про молитви, жертвоприношення й будь-які інші релігійні церемонії.
  • Коли юдеї читають уголос історію Естер під час свята Пурім, вони зустрічають кожну згадку імені Гаман (близько 50 разів у книзі) несхвальними вигуками, свистом, тупотом і глузуваннями.
  • Секулярний характер книги змусив деяких рабинів замислитися над тим, чи має вона залишатися в каноні Святого Письма. Проте найвидатніші рабини підтримували канонічність книги.
  • Естер – єдина книга Біблії, названа на честь єврейської жінки.
  • Щоб вийти зі скрути, пов’язаної з тим, що Бог не згадується в книзі, у міжзавітний період євреї написали доповнення до Книги Естер, що містить безліч згадок про Бога. Ці доповнення збереглися в католицькому варіанті Книги Естер.
  • Серед знаменитих Сувоїв Мертвого моря було знайдено фрагменти всіх старозавітних книг – за винятком Книги Естер.

СЛУХАТИ

Ось деякі найважливіші розділи Книги Естер:

  • Цариця, яка любила шану (Ест. 1).
  • Гординя прем’єр-міністра посоромлена (Ест. 6).
  • Повішений на шибениці, яку побудував сам (Ест. 7).

Можна навести такі найвідоміші рядки з книги:

  • «Бо вчинок цариці стане відомий усім жінкам, і це може викликати їхню непокору та зневагу до своїх чоловіків» (1:17, СБСМ).
  • «Гаман задумав знищити всіх євреїв як народ Мордекая, щоб не жили вони в царстві Артасеркса» (3:6, СБСМ).
  • «І як побачив цар [Ксеркс] царицю Естер, яка стояла в дверях, вона йому приглянулася, то простяг цар до неї золоте берло. Естер підійшла ближче й торкнулася того берла з іншого кінця» (5:2, СБСМ).
  • «Якраз і шибениця стоїть у Гамана біля дому, п’ятдесят ліктів заввишки, Гаман приготував її для Мордекая, чоловіка, що попередив царя». І сказав цар: «Гамана там повісити» (7:9, СБСМ).