4-а книга Біблії

Мандрування і незадоволення

Юдеї називають четверту книгу за першим словом єврейського тексту, Бе-Мідбар = «у пустелі». Назва Числа прийшла з грецької та латинської Біблій. Таку назву книга дістала, бо у ній наводяться два переписи народу.

Книга Числа, що містить 36 розділів, 1288 віршів, – п’ята за величиною книга Старого Завіту.

Книга Числа тісно пов’язана з попередніми частинами П’ятикнижжя. У Книзі Буття описано, як Бог обирає народ, у Книзі Вихід – як звільняє його, у Книзі Левит – як освячує, а у Книзі Числа – як Бог навчає Ізраїль. У Книзі Числа історія продовжується з того моменту, де вона завершилася у Книзі Левит, – на Синайській горі. У Книзі Левит ідеться про поклоніння та ритуальну чистоту; у Книзі Числа – про ходіння та мандрування народу Ізраїля. Книга Числа – ілюстрація вірша Рим. 11:22 («Отже, поглянь на Божу милість і суворість», УТТ).

СИТУАЦІЯ

У Книзі Числа описується перехідний період. Події книги можна підсумувати словами мандрування і незадоволення. Після звільнення із Єгипту ізраїльтяни прийшли до гори Синай. Там вони отримали Божий Закон (книги Вихід та Левит). Це було їхнє минуле. Майбутнє очікувало Ізраїль у землі, яку Бог пообіцяв дати нащадкам Авраама (Книга Буття). У Книзі Числа описується подорож від Синаю до Ханаану, останній етап тривалої подорожі з рабства у спокій обіцяної землі.

Авторство оповіді про те, як народ ішов від Синаю до рівнин Моаву, приписують Мойсеєві, який написав Книгу Числа незадовго до смерті, коли мандрування Ізраїля пустелею добігало кінця. Це було приблизно 1407 року до Р. Х. У книзі також сказано, що постанови і закони, які у ній містяться, було дано через Мойсея (наприклад, Числ. 1:1).

ПЛАН

Книга Числа містить списки, результати перепису та закони, я також історичні оповіді. Мойсей виступає тлумачем історії свого народу. У кожній події він бачить Божу руку, яка спрямовує їх. Всевишній піклується про Свій народ. Він забезпечує потреби ізраїльтян. Він дотримується Свого завіту з ними. Застосовуючи сувору дисципліну, Бог готує їх до того, щоб вони стали Його свідками у світі.

Хронологічний план. У Книзі Числа описується період протяжністю приблизно тридцять дев’ять років. Книга розпочинається з військового перепису на горі Синай, проведеного через місяць після спорудження скинії (Вих. 40:1; Числ. 1:1). Ізраїльтяни покинули гору Синай через дев’ятнадцять днів після того, як було поставлено скинію (Числ. 10:11). Приблизно через одинадцять місяців вони прийшли до Кадесу (Числ. 20:1). Остання подія, дата якої вказана у Книзі Числа, – це смерть Аарона через тридцять сім років і чотири місяці після приходу Ізраїля до Кадесу (Числ. 33:38). Решта подій Книги Числа, очевидно, відбувається впродовж чотирьох або п’яти місяців.

Біографічна структура. Головна діюча особа Книги Числа – Мойсей. Оповідь побудовано навколо чотирьох кризових ситуацій, у яких ізраїльський народ протистоїть Мойсеєві. Перша криза минула, коли проти Мойсея повстали Аарон та Міріам, його брат і сестра (Числ. 12).

Друга криза розпочалася в Кадесі, коли народ слухав невтішні новини від десяти розвідників. Ізраїльтяни втратили віру в те, що Бог сильний дати їм обіцяну землю. Вони повстали проти Мойсея. На тлі цієї кризи виділено Ісуса Навина та Калева – двох розвідників, які вірили, що Ізраїль зможе завоювати Ханаан (Числ. 13–14).

Третя криза також відбувалася в Кадесі. Корей, Датан і Авірон очолили повстання проти громадянського верховенства Мойсея і священницького верховенства Аарона (Числ. 16).

Четверта криза відбувається, коли Ізраїль розташувався станом на рівнинах Моава. Моавитський цар Валак, намагаючись звільнитися від ізраїльтян, звернувся до жадібного пророка на ім’я Валаам. Бог не дозволив Валаамові проголосити прокляття на Ізраїль. Тоді цар Валак, прагнучи нашкодити Ізраїлеві, використав більш приземлений спосіб. Він покликав жінок своєї землі, які схилили ізраїльтян до ідолопоклонства. Пінхас убив Зімрі (ізраїльського начальника) та Козбі (мідіанітянську принцесу), коли вони чинили блуд в ізраїльському стані (Числ. 25).

Варто також згадати й інших діючих осіб Книги Числа. Елеазар став первосвященником після свого батька Аарона. Сиг та Оґ – два царі, яких переміг Ізраїль. Елдад та Модад пророкували, незважаючи на те, що вони не пішли до скинії за вказівкою Мойсея. Ховав – шваґро Мойсея, супроводжував Ізраїль від Синаю.

Георафічний план. Події Книги Числа розгортаються у шести різних місцях. Дія книги розпочинається біля Синайської гори (Числ. 1:1–10:10), де проводиться перепис і даються додаткові закони.

Друге місце – пустеля між Синаєм та Кадесом (Числ. 10:11–12:16). Зазвичай подорож із Синаю до Кадесу займала лише одинадцять днів (Повт. Зак. 1:2). Однак ізраїльтяни йшли лише тоді, коли велів Бог. Тому їхня мандрівка продовжувалася приблизно десять місяців і десять днів. На цьому шляху в них була двадцять одна стоянка (Числ. 33:16–36).

Третє місце – Кадес (Числ. 13:1–20:21). Судячи з усього, Кадес був «базою» ізраїльтян упродовж тридцяти восьми років мандрування.

Четверте – гориста місцевість між Кадесом і потоком Арнон (Числ. 20:22–21:25).

П’яте – територія Трансйорданії (місцевість на схід від річки Йордан). На той час цією територією правили два аморейські царі: Сигон та Оґ. Ізраїль розбив обох царів. Їхню землю розділили між двома з половиною колінами Ізраїля (Числ. 21:21–35).

Останні події Книги Числа розгортаються на рівнинах Моава (Числ. 21:1–36:13).

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Книги Числа – описати історія Божого народу, розпочинаючи з першого перепису на Синаї і до того моменту, коли народ розташується станом на рівнинах Моаву. На більш глибокому рівні мета книги – підкреслити, що в Божій справі потрібна наполегливість.

У Книзі Числа можна побачити багато цінних уроків. Свобода вимагає закону – і такий закон записано у книгах Вихід та Левит; вона також вимагає дисципліни, що видно із самої Книги Числа. Книга також свідкує про те, що Бог повністю забезпечував усі фізичні й духовні потреби Свого народу, коли той ішов до Ханаану. Довготерпіння Бога виявляється у тому, що Він не залишив Свого народу, хоча люди знову й знову повставали проти Нього.

У Книзі Числа зображено, які наслідки очікують унаслідок невірства й непослуху. Ми бачимо, як Господь карав Свій народ, але залишався вірним обітницям Свого Завіту, незважаючи на людську непостійність. У книзі зображено терпіння, святість, праведність та милість Бога, виявлені до народу.

Незаперечний урок книги полягає в тому, що Бог використовує важкі обставини та випробування, щоб допомогти Своєму народові зростати у вірі. Іноді ми опиняємося в «пустелі», але нам не варто розбивати там табір. Для Ізраїля одинадцятиденна подорож перетворилася на сорокалітню мандрівку через непослух і невірство народу.

Два доволі розлогих новозавітних уривки вказують на досвід Ізраїля в пустелі як на ілюстрацію духовних істин. У 1 Посланні до коринтян 10:1–12 події Книги Числа наводяться як приклад того, наскільки небезпечно потурати своїм слабкостям і аморальності. В уривку з Послання до євреїв 3:7–4:6 події Книги Числа використовуються як ілюстрація, яка доводить: ми входимо до Божого спокою через віру.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Книга Числа містить пряме передбачення про прихід Месії. Ми знаходимо його у четвертому передбаченні Валаама (Числ. 24:17–19). Бог дозволив Валаамові побачити прихід сильного Царя в Ізраїлі – Того, Хто знищить усіх ворогів Божого народу. З контексту видно, що цей Володар з’явиться після того, як грецькі завойовники Близького Сходу самі будуть підкорені (24:24). Інакше кажучи, Бог відкрив через Валаама, що Месія прийде в часи римського панування.

Книга Числа також містить три важливих прообрази, які вказують на реалії християнської епохи. По-перше, палиця Аарона, що зацвіла (Числ. 17) слугує прообразом воскресіння Ісуса.

По-друге, варто звернути увагу на обряд, під час якого спалювалася руда телиця (Числ. 19) + кедрове дерево + ісоп + червона нитка. З попелу, розведеного з водою, робили особливу очищувальну рідину. Цей обряд слугував образом того, як Христос очищає віруючих від вчинків, які призводять до смерті (Євр. 9:14), або вчинків, зроблених до того, як Бог оживить людину у Христі.

По-третє, мідяний змій, який давав зцілення тим, кого кусали змії в ізраїльському стані (Числ. 21), слугує образом смерті Христа на хресті – смерті заради спасіння людства (Ів. 3:14–16).

КЛЮЧІ

Ключовий розділ Книги Числа – 14 розділ. Тут описується, як Ізраїль втратив віру в Кадесі, внаслідок чого був приречений до сорокалітнього мандрування по пустелі.

Ключовий вірш книги: «У цій пустелі поляжуть ваші кості, — уся ваша кількість, ваші пораховані від двадцятилітніх і старші, які нарікали на Мене. Ніхто з вас не ввійде в землю,.. крім Халева, сина Єфонії, та Ісуса, сина Навина» (Числ. 14:29–30, УТТ).

Ключова фраза книги: кожного, хто здатний до війська (14 разів).

Ключові слова: служіння (45); війна (31) та пустеля (45).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось деякі факти, які заслуговують на увагу, пов’язані з Книгою Числа:

  • Дехто вважає, що зірка Давида – національний символ сучасної держави Ізраїль – пов’язана з пророцтвом Валаама про те, що майбутній цар з’явиться, як зоря (Числ. 24:17).
  • Можливо, саме пророцтво Валаама (Числ. 24) викликало у мудреців бажання піти на пошуки новонародженого Царя, коли вони побачили зорю на сході (Мт. 2:2).
  • Ім’я Валаам (Числ. 22:4–5) зустрічається у написах, виявлених серед давніх руїн неізраїльського походження у Йорданській долині. Валаам описується як «боговидець», що отримав божественне попередження про майбутню біду.
  • Під час перепису в Ізраїлі налічувалося 600 000 воїнів. Це означає, що загальна кількість ізраїльтян, які йшли через пустелю, складала більше двох мільйонів.
  • Медична емблема з двома зміями на полиці (кадуцей) не стосується біблійної історії про те, як Мойсей зробив мідяного змія на палиці. Кадуцей був символом Ескулапа, римського бога лікування.

СЛУХАТИ

Книга Числа – це не просто історичний опис того, як давні ізраїльтяни мандрували пустелею. Християни можуть простежити у книзі аналогію з досвідом кожного віруючого. Ми також були визволені з рабства. Зараз ми на шляху в Божу Обіцяну Землю. Як і під час переходу Ізраїля до Ханаану, на нашому шляху – багато труднощів та випробувань. Як і тоді, лише послух у вірі збереже нас від небезпеки, яка підстерігає на шляху.

Наступні уривки допомагають підсумувати зміст цієї великої книги:

  • Дванадцять розвідників відправляються до Ханаану (Числ. 13).
  • Народ повстає проти Мойсея (Числ. 14).
  • Мідяний змій дає зцілення тим, кого вкусили змії (Числ. 21).
  •  Валаам намагається проклясти Ізраїль (Числ. 22–24).
  • Священна війна проти мадіянітів (Числ. 31).

Ось деякі відомі вірші з книги:

  • «Господь… не залишає нічого безкарно, а карає гріх батьків на дітях до третього й четвертого покоління» (Числ. 14:18, Хоменко).
  • «Зроби собі змія і вистав його на жердині як знак. І буде, що коли вкусить змій людину, то кожний вкушений, поглянувши на нього, житиме» (Числ. 21:8, УТТ).
  • «Оскільки ви не повірили, що з’явиться святість Моя перед ізраїльськими синами, то ви не введете цієї громади в землю, яку Я їй дав!» (Числ. 20:12, УТТ).