63-тя книга Біблії

Єднання з Христом

Найдавніші рукописи приписують авторство цієї листівки Іванові. Йдеться про апостола Івана, апостола любові. У цьому посланні, як і в першому, Іван виступає проти лжевчення, що стосується особи Христа.

Друге послання Івана складається з 1 розділу, 13 віршів.

СИТУАЦІЯ

Зміст 2 Івана вказує на те, що ця записка була написана приблизно в той же час, що й 1 Івана: 90-го року за правління імператора Доміціана. Найімовірніше Іван пише з Ефеса. Послання адресоване вибраній пані, як він її називає. Це міг бути сповнений любові й пошани спосіб, у який Іван звертався до помісної церкви, мабуть, у Малій Азії. І якщо це так, то фраза дітям її (в. 1) – це натяк на окремих членів церкви. Припускають, що 1 Послання Івана – це загальне послання, яке читали в усіх церквах Малої Азії, а 2 Івана – це особистий лист для окремої церкви, лист, що доповнює копію 1 Івана. Іван також згадує вибрану сестру твою (в. 13) – імовірно сестринську церкву.

ПЛАН

Структурний план. На відміну від 1 Івана, цей лист містить привітання й висновок, як було заведено в той час. Тема листа – постійність у Христі. Цій темі присвячені два абзаци. Зміст такий:

• Вступне привітання (в. 1–4).
• Шлях віруючих (в. 5–6).
• Пильність віруючих (в. 7–11).
• Висновок (в. 12–13).

У 2 Посланні Івана не вказане жодне особисте ім’я чи географічна назва.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета 2 Івана – попередити вибрану пані про мандрівних місіонерів, які насправді були лжевчителями. Глибша мета – повідомити християнам, щоб вони жодним чином не підтримували лжевчителів.

Коротко 2 Івана можна переказати так: апостол радіє за тих, хто живе згідно з істиною. Обманці – ті, хто заперечує, що Ісус прийшов у тілі й вознісся. Таких треба остерігатися як лжевчителів.

Християнам треба засвоїти основну істину з цієї книги: ми не повинні в жодний спосіб підтримувати тих, хто навчає брехні.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Враховуючи його обсяг, 2 Івана не могло зробити великого внеску в христологію (вчення про Христа). Послання підкреслює, що важливо визнати: Ісус Христос прийшов у тілі (в. 7) для того, щоб ми могли мати стосунки з Богом. Тому вчення про людську природу Христа є важливим християнським ученням. Портрет Ісуса, який складається з 2 Послання Івана, – це Син Бога Отця (в. 3).

КЛЮЧІ

Ключовий вірш: «Кожен, хто робить переступ та не пробуває в науці Христовій, той Бога не має. А хто пробуває в науці Його, той має і Отця, і Сина» (в. 9).

Ключова фраза: любити один одного (1).

Ключові слова: любов (4) та істина (3).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Деякі особливі деталі, що виділяють 2 Послання Івана в Писанні:

• Це єдина книга в Новому Завіті, адресована пані (утім, можливо, це не жінка).
• Іван не згадує ні свого імені, ні імені пані. Це могло бути зроблено свідомо через небезпеку переслідування з боку римської влади.
• Другий лист Івана звучить як постскриптум до 1 Івана. П’ять розділів попереднього листа тут сконцентровані в тринадцяти віршах.

СЛУХАТИ

Окрім ключового вірша, наведеного вище, є ще три відомі вірші з Другого послання Івана.

«Бо в світ увійшло багато обманців, які не визнають Ісуса Христа, що прийшов був у тілі. Такий – то обманець та антихрист!» (в. 7).
«Коли хто приходить до вас, але не приносить науки цієї, не приймайте до дому його, і не вітайте його!» (в. 10).
«А любов ця – щоб ми жили згідно з Його заповідями» (в. 6).