- КРОК 7: ЗАКИДУЙТЕ ЛЮДЕЙ ЛЮБОВ’Ю
- ЗНАЙДІТЬ ПОТРЕБУ
- ПЕРЕГЛЯНЬТЕ СВОЇ РЕСУРСИ
- КУПА ДОБРА
- ПОМІРКУЄМО НАД ВОСЬМИМ УРОКОМ
- Про автора
Історія оборони Масади – це драматична та трагічна оповідь про кілька юдейських родин, які стримували величезну римську армію посеред Юдейської пустелі.
Як взагалі їм це вдавалося? Насправді це було не так важко, як може здаватися. Вони розмістилися на вершині величезної скелі біля Мертвого моря. Там було усього кілька маленьких стежок, які звивалися між камінням, таких вузьких, що по них могла пройти лише одна людина. Коли хтось пробував дістатися фортеці, юдеї просто кидали згори щось важке, що повністю спиняло ворогів на їх дорозі. Якщо ви поїдете туди сьогодні, то все ще зможете побачити деякі великі каменюки, які вони кидали близько двох тисяч років тому. Більшість із нас вважає себе надто цивілізованими, щоб кидатися камінням на голови своїх ворогів, але Біблія каже нам робити дещо, що звучить майже так само жахливо. 12 розділ Послання до римлян каже нам згортати на голови наших ворогів розпалене вугілля!
Хто наші вороги? Зазвичай ми сьогодні не називаємо людей ворогами. Ні, ми схильні називати це «поганими стосунками».
Більшості з нас не доведеться заглядати далеко, щоб відшукати погані стосунки. Та ще більше дивно те, де саме ми їх знаходимо. Насправді найчастіше погані стосунки бувають близько до дому. Так, ми можемо мати ворогів вдома, на роботі, в школі, по сусідству і навіть в церкві.
Але Божий шлях для подолання зла, вчиненого по відношенню до вас такий радикальний, що ви можете сумніватися, що він спрацює
Якщо ви втомилися від зіпсованих стосунків, сьомий крок з 12 розділу Послання до римлян покаже вам метод перемоги над ними. Не обов’язково усі вони відновляться, але це шлях щоб їх подолати. Принаймні нам більше не потрібно дозволяти поганим стосункам руйнувати наше життя. Але Божий шлях для подолання зла, вчиненого по відношенню до вас такий радикальний, що ви можете сумніватися, що він спрацює або навіть не наважуватися так чинити. Але це все одно Божий шлях.
Як ви долаєте погані стосунки? Ви робите добро вашому ворогові. Не важливо, скільки разів ми досліджуємо цей текст, він залишається революційним.
«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!» (Римлян 12:21).
Коли хтось зробив нам зло, ми, зрозуміло, відчуваємо, що людина, яка завдала нам шкоди, заслуговує на найгірше. Але Біблія каже нам, щоб ми відповідали добром. І Бог каже, що це найкращий шлях щоб покінчити з поганими стосунками. Робіть добро.
Наш головний текст, що приводить нас до кроку 7 – це Римлян 12:20.
«Отож, як твій ворог голодний, нагодуй його; як він прагне, напій його, бо, роблячи це, ти згортаєш розпалене вугілля йому на голову» (Римлян 12:20).
КРОК 7: ЗАКИДУЙТЕ ЛЮДЕЙ ЛЮБОВ’Ю
Багато років тому один член церкви, в якій я проповідував, щонеділі вранці чекав до останнього, щоб поговорити зі мною. Тиждень за тижнем він розповідав мені, наскільки все у церкві все було погано, особливо – проповідник. Немає потреби казати, як це мене діставало. Коли я їхав з церкви додому, мене переслідувала його оцінка, хоча інші люди і відгукувалися про мене добре.
Його негативне відношення зародило у мені бажання піти. Та натомість я вирішив зробити інакше. Я перестав чекати, поки він поговорить зі мною. Я почав сам ініціювати розмови. Барбі і я почали частенько запрошувати його з нами пообідати. Ми зробили його своїм другом. Ми вирішили зробити для нього все, що могли. Усе добре, що лише можна було придумати зробити для нього, ми зробили.
Я відкрив під час цього, що він був дуже самотньою людиною. Його критицизм насправді був криком про любов. Те, що він робив, було неправильно, але воно стало більш зрозумілим, коли ми ближче познайомилися з ним. Він більше не живе у Сіетлі, але доки він не поїхав звідси, він, мабуть, називав мене своїм кращим другом і улюбленим проповідником.
Наш уривок показує нам, як проходити крок 7. Метод передбачає три етапи.
ЗНАЙДІТЬ ПОТРЕБУ
Проаналізуйте ситуацію. У даному випадку ворог ідентифікується, як голодний або спраглий. Якщо це так, то нагодуйте його, або дайте йому пити.
Хоч ваш ворог може й не мати потреби в їжі чи у воді, але кожен має якусь потребу. Відшукайте її. Щоб зрозуміти, чого ж не вистачає у його житті, може знадобитися час та зусилля.
Кожен має якусь потребу. Відшукайте її
Я не думаю, що на нашій планеті знайдеться людина, яка не блукає у пошуках того, хто її любитиме
Не варто просто здогадуватись чи припускати, що його потреби такі ж, як і ваші. Що у цьому процесі корисного – це те, що він вимагає від вас перевести фокус від себе на інших. Він допомагає вам зрозуміти, якою є інша людина. Коли ви подивитеся світ з її точки зору, легше буде будувати з нею стосунки.
Якщо ж у вас все ще є труднощі з тим, щоб зрозуміти вашого ворога, просто пам’ятайте – кожен має потребу в тому, щоб його любили. Я не думаю, що на нашій планеті знайдеться людина, яка не блукає у пошуках того, хто її любитиме. Якщо б від початку до ворога була проявлена любов, то можливо, він ніколи і не завдав би вам того болю.
ПЕРЕГЛЯНЬТЕ СВОЇ РЕСУРСИ
Що ви можете дати? Коли Бог побачив нашу потребу, Він подивився на те, що Він мав, і дав нам те, що ми потребували найбільше – Його Сина.
Проведіть інвентаризацію своїх ресурсів. Подивіться на свої кошти, своє майно, свій час, своє життя. Подивіться, що з того, що ви маєте може задовольнити його потребу. Це повертає нас до кроку 4, де ми навчилися, що про добро у стосунках потрібно дбати заздалегідь.
КУПА ДОБРА
Нарешті, якщо ви збираєтеся перемогти вашого ворога, ви маєте щось робити. Це мають бути слова. Крок 1 каже нам «благословляйте, а не проклинайте». Але самих слів недостатньо. Повинні бути дії.
І однієї маленької справи не досить. «Чинити добро» описується як згортання вугілля. «Згортання» означає велику кількість. Ви кидаєте на нього один великий камінь любові за одним. Напевно, вам доведеться зробити багато добра, щоб подолати погані стосунки. Якщо ваш шлюб є полем битви, то одна маленька річ не подолає відчуження у стосунках. Чоловіки, чи ви це чуєте? Якщо ви маєте погані стосунки з вашими жінками, може знадобитися трохи більше, аніж одного разу принести їй букет квітів.
Яким буде результат від того, що ви робите усе це добро? Ви нагортаєте «палаюче вугілля» на голову вашого ворога.
Це звучить зовсім як помста, але це не вона.
Джей Адамс у своїй книзі «Як подолати зло» стверджує: «Тут немає думки про покарання… Ваша мета – подолати його зло своїм добром. Вугілля – це ваші добрі справи, нагромаджені на нього. Пам’ятайте, Павло має на увазі воєнні дії. У його час не було вогнеметів, але вони знали, що вогонь є ефективною зброєю.
Якби ви могли висипати вугілля на голову вашого ворога, ви би ефективно вивели його з ладу. Ви би підкорили та подолали його».
Є багато різних думок щодо «палаючого вугілля». За одним із поглядів воно представляє Божий палаючий суд. Це тлумачення підходить до тексту з Псалма 139.
«Голови тих, хто оточив мене, нехай накриє лихо їхніх вуст. Нехай впаде на них розжарене вугілля, нехай будуть вкинуті у вогонь, у провалля бездонне, щоб не встали більше» (Псалом 139:10-11 UNT).
Інша теорія каже, що це відсилання до древнього бедуїнського знаку пошани, де гаряче вугілля давалося тому, хто не має вогню.
Якщо ви збираєтеся перемогти вашого ворога, ви маєте щось робити
Доброта має владу викривати та засоромлювати того, хто причинив зло
Доктор Ден Аллендер у своїй книзі «Відважна любов» каже, що тут говориться про сором. Цей погляд задовольняє суть уривка. Коли ви зробили комусь щось дійсно погане, і ця людина повернулася і проявила до вас любов, чи не відчуєте ви перш за все сором за себе? Кожен із нас відчув би. Ми би почувалися так, ніби хтось кинув в нас камінь.
Доктор Аллендер стверджує: «Зло не може терпіти вторгнення доброти. Зло має власну огидну гримасу, свій стиль одягу, улюблене пиво та спортивну команду, і коли хтось заходить до його лігва з широкою посмішкою, у старомодних штанях та газованою водою, воно навряд чи витримає співіснування з цим незнайомцем та приходьком. Воно покладається на свою здібність знущатися та змусити прибульця тікати… Іншими словами, доброта має владу викривати та засоромлювати того, хто причинив зло. Сором – це переживання того, коли піднімається завіса і всім видно, що ти несправжній чарівник неіснуючого королівства… Через це я розумію метафору “згортати розпалене вугілля на голови” в значенні жертвопринесення доброти, яка дивує, витісняє и присоромлює гріх того, хто чинить зло, щоб він не міг залишитися та зруйнувати його серце. Сором може бути суворим милосердям, даром прозріння, який або робить серце кам’яним, або ж розм’якшує його»[*].
Сором завжди веде людину до змін. Він або призводить до посилення інтенсивності зла, або ж пом’якшує серце людини.
Та чи не є цей процес згортання вугілля просто ще одним способом викликати у людини почуття провини? Ні. Ви прагнете робити добро. Ваш ворог уже винен, якщо він вчинив з вами погано. Добро може примусити його усвідомити це та дати йому бажання мінятися.
Відчувати провину тоді, коли ми винні, не погано.
Провина – це те, що ми відчуваємо, коли вперше усвідомлюємо власну гріховність у світлі Божої благодаті. Чи руйнує нас ця провина? Деяких – так. Але інші усвідомлюють, що сама суть почуття провини була в тому, щоб спонукати нас до добрих стосунків з Богом. Бог хоче пробачити нас та мати з нами хороші стосунки. Як Павло зазначає вище в Посланні до римлян:
«Чи, може, ти зневажаєш багатство Його доброти, поблажливості та довготерпіння й не усвідомлюєш, що доброта Бога веде тебе до покаяння?» (Римлян 2:4 UNT).
Вчинене добро може породити почуття провини, яке приведе до благодаті. Коли ви робите добро, ви не робите його для помсти, а заради благодаті (даючи те, чого інший не заслуговує). Дар благодаті завжди супроводжується готовністю прощати.
Якщо ваші добрі справи походять не від милосердя, то погані стосунки не можуть бути зціленими, хоча ви і проявили добро. Це правда, що з вами вчинили несправедливо, і ця людина заслуговує на погане. Але якщо ви не хочете її пробачати, все зроблене добро буде марним. Багато хто хоче засоромити своїх ворогів, але в дійсності не має бажання їх пробачати. Горіння від сорому – це результат того, що ви робите добро, а не мотивація для того, щоб його робити.
Немає приємнішого почуття, ніж прощення. Звісно, спочатку важко пробачити того, хто вас образив. Важко навіть уявити собі, що ви намагаєтеся зробити це щодо людини, яку вам несила терпіти. Але як тільки ця благодать пошириться і буде прийнятою, стіни впадуть. І ви будете почувати себе набагато краще з відновленими стосунками. Погані стосунки приносять з собою багато стресу та негативної енергії. Прощення покращить ваше фізичне самопочуття, психологічний та духовний стан.
Хіба вам не треба сьогодні почуватися добре? Практикуйте ці принципи з 12 розділу Послання до римлян. Вони важкі, але я обіцяю вам, що вони будуть ефективні. Виконуйте ці сім кроків. Якщо ви маєте когось, кого не можете терпіти, думаю вам стане терпіння їх виконати.
Якщо ваші добрі справи походять не від милосердя, то погані стосунки не можуть бути зціленими
ПОМІРКУЄМО НАД ВОСЬМИМ УРОКОМ
- Де саме у вас бувало найбільше поганих стосунків?
- Які спільні потреби мають більшість ваших ворогів?
- Які ресурси ви маєте, щоб запропонувати їх людям, які вас образили?
- Наведіть приклад «нагромадження добра» на когось.
- Що означає у Павла «розпалене вугілля»?
- Чи бували ви засоромленими, коли хтось відповідав добром, тоді як ви не були до нього милосердними? Розкажіть цю історію.
- Як сором може привести до того, що людина зміниться?
- Чи бувало у вас таке, що ви хотіли побачити, як людині буде соромно, та насправді не бажали пробачати її? Поясніть це.
- Як пов’язані між собою провина та благодать?
- Чи відчували ви колись дивовижне почуття прощення того, кого не можете терпіти? Що необхідно для того, щоб ви пережили це почуття знову з теперішніми поганими стосунками?
Про автора
Мілтон Джонс з 1978 року ніс служіння проповідника у Північно-західній церкві Христа у Сіетлі, штат Вашингтон. Доктор Джонс також є викладачем проповіді та євангелизму у Пьюджет-Саунд Крістіан Колледж. Він є старшим редактором Campus Crosswalk та редактором зі зв’язків з громадськістю в 21st Century Christian. Серед його попередніх книг: «Благодать: палаюче серце» та «Учнівство: служіння помноження».Мілтон та його дружина Барбара мають двох синів, Пета і Джеремі.
[*] Переклад Біблійної ліги «Свята Біблія: сучасною мовою» дотримується тієї ж інтерпретації цього вірша: «Якщо ворог твій голодний, то нагодуй його. Якщо ж він спраглий, то дай йому напитися. Таким чином ти примусиш його присоромитися» – прим. ред.