Чи траплялося вам займати чуже місце для паркування? Ви бачили що там було написане чиєсь ім’я. Але ви просто заїхали та зайняли його. Що, на вашу думку, відчує інша людина, коли вона приїде та побачить чуже авто на своєму місці? Я маю таке позначене місце для стоянки у коледжі, де я викладаю. Одного дня я приїхав на роботу, а машина просто переді мною заїхала на моє місце. «Ей, це ж моє місце! – закричав я, – Не роби цього!»

Чи можете ви собі уявити, що вчинили так з кимось дуже важливим? Уявіть собі, що ви заїхали у Білий Дім, і загнали свою машину на паркомісце, зарезервоване для президента Сполучених Штатів. Ніхто, певно, і не зверне увагу. Служба безпеки, коли побачить, що то ви, просто стоятиме й посміхатиметься.

Звісно, ні. Якщо місце для паркування належить комусь настільки важливому, вам краще триматися від нього подалі. Якщо ви не хочете проблем на свою голову, то знайдете інше місце для стоянки.

Отож, якщо ви відкидаєте третій крок для подолання зла добром – «Ніколи, ніколи, ніколи не мстіть» – це нагадує паркування на чужому місці.

Бог зарезервував справу відплати для Себе. Це Його парковочне місце.

«Не мстіться самі, улюблені, але дайте місце гніву Божому, бо написано: Мені помста належить, Я відплачу, говорить Господь» (Римлян 12:19).

Помста – це не ваша робота. В іншому випадку це було б схоже на секретарку, що всілася за стіл генерального директора і почала приймати важливі рішення. Нікому ж не буде до того справи, особливо її босу, коли він повернеться (насправді ні, й ви це знаєте).

Але деякі з нас все ще намагаються сісти за Божий стіл. Ми зайняли його парковочне місце. Ми ведемо себе так, ніби ми – це Бог. Схоже на те, що ми вирішуємо, що у цьому світі є добром, а що – злом. Ми вирішуємо, що краще робити нам, а що – іншим людям. Так само ми робимо зі своїми стосунками, які псуються. Ми думаємо, що ми дійсно розуміємо, що пішло не так, і тільки ми єдині, хто знає, що з цим робити.

КРОК 6: ДАЙТЕ МІСЦЕ БОГУ

«Дайте місце» – каже Павло. Іншими словами, Бог може дійсно щось зробити із проблемою, з якою ви стикнулися. Може, ви думаєте, що вона занадто погана або занадто велика для Бога, але це не так. Зробіть Його третьою стороною цих стосунків.

У перекладі New American Standard Bible це звучить як «Дайте місце Йому». Це схоже на те, ніби ви накриваєте стіл для себе і вашого ворога, і приготували місце для Бога. Якби Бог втілився і сидів би за одним столом з вами та вашим ворогом, чи змінило б це вашу поведінку? Чи поводилися б ви так, ніби все знаєте? Чи поводилися б ви так, наче у вас все під контролем? Це чудова вправа, тож так? Що би ви казали та що б робили, якби Бог сидів з вами за столом? І знаєте, що? Він і є там.

Ми думаємо, що ми дійсно розуміємо, що пішло не так, і тільки ми єдині, хто знає, що з цим робити

Бог каже вам відійти і дозволити Йому працювати

Ми витісняємо Бога зі свого життя. І це не лише тому, що ми не виділяємо Йому свого часу. Ми Його витісняємо також тим, що вважаємо, що Він не вписується у наш високотехнологічний світ. Він уособлює оту древню релігію. Вона була доброю для Павла та Сили, але для мене вона вже не дуже добра. Люди зазвичай наверталися до Бога та молилися, коли у них були проблеми, або йшли до служителя за духовною порадою. Але сьогодні ми живемо у високотехнологічному світі, де ми стали досить розвиненими. Для вирішення труднощів цього світу мені потрібен науковець, лікар або психотерапевт. Бог – він надто простий, надто древній і застарілий. Якщо ви так думаєте, тоді ваш Бог занадто маленький. Бог не застарілий. Цей світ не занадто складний для Бога. Він йде поперед нас. І Він може допомогти.

Павло каже: «Дайте місце». Так кажуть, коли біля вас опиняється хтось справді великий. Одного дня у аеропорті хтось мені крикнув: «Дайте місце!», тому що великий електрокар проїжджав повз мене. Бог каже вам відійти і дозволити Йому працювати.

Ми діємо так, начебто, раз ми самі потрапили у цю халепу, то самі з неї й виплутаємося. Чому ми не дозволяємо Богові допомогти нам? Відійдіть в сторону, дайте місце Богові. Ми чинимо так, наче Бог не грає ролі у нашому житті. Чи не може Бог просто вирішити вашу проблему? Можливо, це все, що потрібно у вашій конкретній дилемі: просто попросити Бога щось вдіяти. Бог може допомогти залагодити понівечені стосунки.

Ось три причини, чому Бог може допомогти вам із вашими поганими стосунками.

БОГ СУДИТЬ

«Не мстіться самі, улюблені, але дайте місце гніву Божому, бо написано: Мені помста належить, Я відплачу, говорить Господь» (до Римлян 12:19).

Пам’ятаєте, ми казали, що Бог відплачує, а не ви. В дійсності, як уже було зазначено раніше, це одне з Його імен – Яхве Гмолах, Господь відплати. Покарання – це напис на його парковочному місці, а не вашому.

Якщо бути чесними, ви не знаєте, чого насправді заслуговує ваш ворог. Ви не знаєте його серця. Вам здається, що знаєте. Ви певні, що воно зле. Але те, що ця людина зробила одного разу щось погане, не означає, що вона у всьому зла.

Ваше знання фактів є частковим. Неважливо, що ви думаєте, насправді ви не знаєте всього. Ви можете спрямувати на нього занадто багато гніву, або ж навпаки – замало. (Це можливо тоді, коли він гірший, ніж ви думали). Кожен із нас не повинен мститися. У певних обставинах Бог дає обмежене право судити уряду та церкві, але навіть вони не можуть судити наміри.

Якби ви мене судили, була б велика проблема через те, що ви не знаєте моїх намірів. Я можу пригадати ситуації, де я насправді образив деяких людей. Але від початку у моєму серці були добрі наміри. А бували й інші випадки, коли я робив деякі добрі речі, маючи у серці досить паршиві наміри.

Бог – єдиний, хто може читати наміри. Автор Послання до євреїв нагадує нам про це: «Бо Боже Слово живе та діяльне, гостріше від усякого меча обосічного, проходить воно аж до поділу душі й духа, суглобів та мозків, і спосібне судити думки та наміри серця. І немає створіння, щоб сховалось перед Ним, але все наге та відкрите перед очима Його, Йому дамо звіт!» (Євреїв 4:12-13).

Якщо бути чесними, ви не знаєте, чого насправді заслуговує ваш ворог. Ви не знаєте його серця

Ми маємо дбайливі стосунки один з одним тому, що ми маємо дбайливі стосунки з Богом

Єдиний, хто може вірно судити – це Той, Хто бачить усе.

БОГ ДБАЄ

У нашому ключовому вірші Павло описує своїх адресатів, як «друзі». Він нагадує їм про завітні стосунки, які ми маємо у Христовому тілі. Християнство будується на стосунках. Ми маємо дбайливі стосунки один з одним тому, що ми маємо дбайливі стосунки з Богом.

Петро підсумовує це: «Покладіть на Нього всю вашу журбу, бо Він опікується вами!» (1 Петра 5:7).

Багато, якщо не більшість наших тривог проростають з поганих стосунків. Віддайте їх Богові. Якщо у вашому житті є хтось, кого ви не можете терпіти, віддайте це Богові.

Знаєте, як насправді дозволити вашому ворогові перемогти вас? По-перше, він вас образив. Але він виграє вдруге, коли внаслідок його образи ви дозволяєте собі так опуститися, що відходите від Бога. Не дозволяйте нікому перемогти вас таким чином. Не давайте нікому відвести вас від Бога. Чи дозволяли ви такому траплятися раніше?

Не дивлячись на те, скільки печалі принесли вам ці стосунки, не забувайте про те, що Бог дбає про вас. Він надзвичайно вас любить. Він не ігнорує образи, заподіяні вам. Він знає, що вас поранили, і Він переживає. Він переживає разом з вами. Він дбає.

БОГ ЗЦІЛЮЄ

Як ми вже казали, одне з імен Бога – Яхве Гмолах, Господь відплати. Але дозвольте розказати вам про інше Його ім’я. Воно належить до моїх улюблених – Яхве Рафа. Воно означає Господь Зцілює.

Ми відкриваємо для себе використання імені Яхве Рафа у 15 розділі книги Вихід. Ізраїль був Божою рукою визволений з тривалого рабства у Єгипті. Отримавши визволення від фараона та від смерті через пасхальне ягнятко, хіба вони не відчули себе вільними? Коли вони дійшли до Червоного моря та Яхве розділив його води, хіба вони не казали, що «усі наші біди вже позаду»?

Але незабаром після того, як вони проспівали свою святкову пісню, вони почали хвилюватися, чи не мають вони тут померти від спраги. Червоне море було надто солоним, і вони прийшли до Мари, але її вода була гірка. Вони почали казати, що помруть. Вони голосили: «Що ми маємо пити?» Тож Мойсей покликав до Яхве Іре (Господь приготує).

«І він кликав до Господа! І показав йому Господь дерево, і він кинув його до води, і стала вода та солодка! Там Він дав йому постанову та право, і там його випробував. І сказав Він: Коли дійсно будеш ти слухати голосу Господа, Бога твого, і будеш робити слушне в очах Його, і будеш слухатися заповідей Його, і будеш виконувати всі постанови Його, то всю хворобу, що Я поклав був на Єгипет, не покладу на тебе, бо Я Господь, Лікар твій!» (Вихід 25:26).

Ваш ворог виграє двічі, коли внаслідок його образи ви дозволяєте собі так опуститися, що відходите від Бога

Коли стосунки розбиті, це більше ніж лише розбиті стосунки. Розбиті ви

Чи звернули ви увагу на те, як Бог описує Себе у вірші 26? Він відкриває Себе, як Яхве Рафа, Господь, який зцілює. Він – Бог, який робить їхні гіркі води солодкими і веде їх до обітованої землі. Але чи може ще наш Бог перетворювати гіркі води на солодкі? Так, Він може зцілити вас сьогодні.

Яхве Рафа зцілює. Що Він зцілює? Він зцілює фізично – наші хвороби. Я в це вірю. Саме тому ми молимося за людей, коли вони хворіють.

Яхве Рафа зцілює духовно. Саме тому ми молимося за людей, коли вони впадають в гріх.

Але також я вірю, що Яхве Рафа зцілює розбиті стосунки. Не грає ролі, які саме – чи то загроза розлучення, чи велика незгода у церкві, чи серйозна сварка на роботі – ви маєте дати місце Богові.

Він є цілитель розбитих стосунків.

Але Яхве Рафа зцілює більше ніж розбиті стосунки. Він зцілює вас. «Він зламаносердих лікує, і їхні рани болючі обв’язує» (Псалом 146:3).

Коли ваше серце розбите, Він може вас зцілити.

Коли стосунки розбиті, це більше ніж просто розбиті стосунки. Розбиті ви. І коли ви розбиті, хто може зібрати вас назад докупи? Хто може зцілити? Яхве Рафа. Він зцілює усі ваші немочі. Ба навіть більше – сказано, що Він зцілює вас! (Вихід 15:26). Він єдиний, хто може зцілити вас у цих розбитих стосунках.

У попередньому розділі ми зробили висновок, що трапиться одна із двох речей, коли ми робимо добро в поганих стосунках. Наш ворог або зміниться, або не зміниться.

Але навіть якщо ця людина, що вас образила, не зміниться, ви можете змінитися. Ви змінитеся на краще, якщо переможете добром. Бог працює, навіть у ваших поганих стосунках, щоб вас змінити. І у процесі Він зцілює вас. Коли Великий Лікар працює, це нагадує мені багатьох сучасних лікарів, яких я знаю. Їхні методи зцілення трохи травмують.

Одного разу під час консультування я казав моєму другові, як йому слід робити добро людині, яка справді ображала його на роботі. Він відповів: «Тоді цей хлопець переможе. Він отримає те, що справді хотів». І у якомусь сенсі він мав рацію. Для всіх виглядало б так, ніби його ворог переміг.

Але бути переможцем у очах кожного – це не визначальний фактор у стосунках. Тому я сказав йому: «Ти нічого не втратиш, зробивши те, що правильно, тому що ти підеш більшою і кращою людиною. Я буду знати, що ти зробив правильно, і ти будеш переможцем для мене. Але, що ще більше – ти будеш знати, і Бог буде знати це. І це те, що справді важить. Тому насправді ти будеш реальним переможцем».

Є внутрішня перемога, яка приходить тоді, коли ви робите добро. І я не хочу, щоб ви залишилися без неї.

Мойсей Лард у своєму коментарі до цього уривку стверджує: «За допомогою цього курсу ви дійсно подолаєте зло, яке є в вас, і може, ви здолаєте й те, що в ньому».

Хоча ви, може, і не зміните те, що людина є вашим ворогом, у сенсі того, що вона ненавидить вас, ви можете зробити людину не ворогом у тому сенсі, що ви її не будете ненавидіти. Він є вашим ворогом через те, що він вас ненавидить, чи тому, що ви ненавидите його? Він може продовжувати ненавидіти вас, але коли ви робите добро, можливо ви втратите вашу ненависть.

Павло навчає нас, що якщо ваш ворог не зміниться, коли ви робили добро, то принаймні, змінитеся ви.

Бог може кардинально змінити погані стосунки. Тож дайте Йому місце.

Бути переможцем у очах кожного – це не визначальний фактор у стосунках

ПОМІРКУЄМО НАД СЬОМИМ УРОКОМ

  1. Чи брали ви на себе роль Бога у попередніх поганих стосунках, та чи «паркувалися на Його місці»?
  2. Яка ілюстрація виникає у вас в голові, коли Біблія навчає нас «дати місце» Богові?
  3. Чому сьогодні більшість людей витісняє Бога зі свого життя?
  4. Які характеристики Бога допомагають залагодженню поганих стосунків?
  5. Що робить Бога кращим суддею, ніж ви?
  6. Як Бог показував вам Свою турботу про вас у поганих стосунках?
  7. Як Бог зцілює в стосунках? Чи зцілював Він вас коли-небудь? Розкажіть цю історію.
  8. Чи змінювалися ви коли-небудь через те, що робили добро навіть тоді, коли не змінювалися стосунки? Як це трапилося?