- КРОК 4: ПОДБАЙТЕ ЗАВЧАСНО, ЩОБ ЗРОБИТИ ДЕЩО ЧУДОВЕ
- ПЛАНУЙТЕ НАПЕРЕД
- РОБИТИ ПРЕКРАСНЕ
- ПЕРЕД УСІМА ЛЮДЬМИ
- ПОМІРКУЄМО НАД П’ЯТИМ УРОКОМ
У 1842 році Ф. В. Робертсон, якого називають «проповідником проповідників», став священником у церкві в Челтнемі, Англія. Це була дуже багата церква і престижне місце, щоб проповідувати. Але разом з тим, як люди багатшали, вони також ставали духовно лінивими. Проте не це було найважчою частиною для Робертсона. Церква та її керівники змінилися, їхньою характеристикою могла б бути “запеклість, обмеженість та відверта підлість”.
Гомілетичним стилем Робертсона було просто проповідувати те, що написане в Біблії. Як наслідок, він не завжди вписувався у традиційні інтерпретації чи пояснював речі не традиційним стилем. Ліберали у церкві казали, що він є надто консервативним. Консерватори ж говорили, що він занадто ліберальний. Вони навішували на нього ярлики, зводили на нього наклепи (повторювали про нього багато чуток, які, в кращому випадку, були почуті не з перших вуст) і навіть почали писати плітки про нього у місцевій газеті.
Це призвело до того, що він назвав «чорною ніччю душі». Можливо, у вас бувало щось схоже. Це час, коли вас образили, але ж ви всі емоції тримаєте в собі. А потім вже намагаєтеся вирішити, що з цим робити.
Результатом чорної ночі Робертсона стало те, що він пішов служити мешканцям Брайтона: працівникам бідніших та нижчих класів цього міста. Бідним було майже настільки ж байдуже до ярликів, наскільки важливо, щоб їх любили. День, коли Робертсон пішов служити бідним, був днем, коли він зрозумів значення Римлян 12:21.
«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром!» (Римлян 12:21).
Давайте повторимо наші кроки для подолання зла:
- Контролюйте свій язик – благословляйте, а не проклинайте.
- Поставте себе на місце іншого та постарайтеся зрозуміти його почуття, думки та положення.
- Ніколи, ніколи, ніколи не мстіть.
Що ви робите, коли хтось ображає вас? Зазвичай ми стаємо досить емоційними. Як уже говорилося раніше, саме тоді зазвичай починаються погані стосунки. Ви емоційні та надзвичайно чутливі. Інша людина емоційна та особливо нечуйна. Хіба ж не так це трапляється?
Але як ви реагуєте, коли вас образили? Що ви робите? Часто у нас закипає гнів, правда ж? А в процесі того, як ви варитеся на цьому повільному вогню, ви стаєте більше чи менше емоційними?
Тепер що станеться, коли ви наступного разу побачите цю людину, котра отруїла ваше життя? Ви будете справді милими та приємними, так? Авжеж, ні! Ви вибухаєте, кажете щось гостре, критичне, зневажаєте її, уникаєте її, або проклинаєте її! І це справді допомагає, правда? Ні, це зовсім не допомагає, і саме тому ми потребуємо наступного важливого кроку з тексту Послання до римлян – 12:17б.
Бідним було майже настільки ж байдуже до ярликів, наскільки важливо, щоб їх любили
Сісти, обдумати цю ситуацію, знайти кілька ідей та скласти план
Переклад Івана Огієнка так подає цей вірш: «Дбайте про добре перед усіма людьми!».
Переклад Біблійної Ліги сучасною мовою подає трохи інший акцент цього вірша: «Дбайте про те, щоб робити добро на очах у всіх людей». І ще сенсів додає нам Новий переклад Міжнародного біблійного товариства: «Дбайте про те, що є добрим в очах усіх людей».
Коли я почав досліджувати слово, що перекладається в усіх перекладах, як «дбайте», я знайшов, що дослівно воно означає «обдумати наперед».
КРОК 4: ПОДБАЙТЕ ЗАВЧАСНО, ЩОБ ЗРОБИТИ ДЕЩО ЧУДОВЕ
Аналізуючи три частини цього вірша про подолання зла у стосунках, ми можемо дізнатися багато чого щодо відновлення поганих стосунків.
ПЛАНУЙТЕ НАПЕРЕД
Що означає планувати наперед? Замість того, щоб емоційно реагувати на людину, яка вас образила, ви дбаєте про вашу відповідь. Ви знаєте, що збираєтеся ще зустрічатися з цією людиною. Отож замість того, щоб реагувати так, що все піде шкереберть, ви збираєтеся сісти, обдумати цю ситуацію, знайти кілька ідей та скласти план.
Зауважте, тут сказано «обдумати наперед». Ви повинні скласти план до того, як зустрінетеся знову. Ви розмірковуєте над ним. Ви молитеся про нього. Можливо, ви навіть радитеся, що найкраще зробити. Ви обдумуєте терміни. І ви крок за кроком створюєте план, згідно якого ви збираєтеся подолати це зло.
Пам’ятайте, що ми беремо участь у духовній війні. Що робить у війні будь-який воєначальник? Хіба він просто кидає свою армію йти на ворога, аж поки не зустріне його? А потім, залежно від своїх емоцій, каже воякам, що їм робити? Ні. Він має план до того, як ворог нападе.
Зауважте, що каже Павло: «Глядіть, щоб ніхто нікому не віддавав злом за зло, але завжди дбайте про добро один для одного й для всіх!» (1 до Солунян 5:15).
Зауважте, що й тут він каже «дбайте». Не треба просто робити перше, що спаде на думку. Дбати – означає шукати спосіб зробити щось добре цій людині, яка вас образила. Ви шукаєте і шукаєте, щоб знайти саме те, що буде правильно для цієї людини.
Що ви повинні спланувати наперед?
РОБИТИ ПРЕКРАСНЕ
«Дбайте про добре перед усіма людьми!» (Римлян 12:17б).
Ви знали, що слово, перекладене тут як «добре», можна перекласти, як «прекрасне»? Зазвичай його перекладають, як «добре», але тут його значення краще розглянути, як «прекрасне». Плануйте наперед зробити щось прекрасне для цієї людини. Не зупиняйтесь просто на чомусь правильному, але шукайте прекрасного.
Ви шукаєте і шукаєте, щоб знайти саме те, що буде правильно для цієї людини
Не зупиняйтесь просто на чомусь правильному, але шукайте прекрасного
Давайте подумаємо над цим. Уявіть людину, яка вас образила. Можливо, вона казала про вас неправду. Можливо, вона взяла щось, що належить вам. Або вона вчинила проти вас перелюб. Що ви збираєтеся робити? Заплануйте, що прекрасне ви можете їй зробити.
Цей текст не каже нам, що саме зробити. Це через те, що всі ситуації різні. Тут слід проявити творчість. Зараз ви, певно, думаєте: «Ви перегинаєте палицю. Ви не можете серйозно говорити, що я маю зробити щось прекрасне людині, яка мене образила».
Я кажу, що це радикальне вчення, яке рідко практикується, важко виконується, і про яке легше проповідувати аніж жити згідно з ним. Але так, я думаю, що це те, про що говорить Біблія.
Все це через хрест. Коли ми образили Бога, яку найпрекраснішу річ Він міг зробити для нас? Знаючи наш гріх, Він прийшов з планом – планом спасіння. Ісус, Його син, мав померти за наші гріхи, щоб Він зміг пробачити нас. Чи є щось прекраснішим від цього плану?
Подивіться, як Павло каже про це раніше у Посланні до римлян:
«Бо Христос, коли ми були ще недужі, своєї пори помер за нечестивих. Бо навряд чи помре хто за праведника, ще бо за доброго може хто й відважиться вмерти. А Бог доводить Свою любов до нас тим, що Христос умер за нас, коли ми були ще грішниками. Тож тим більше спасемося Ним від гніву тепер, коли кров’ю Його ми виправдані» (Римлян 5:6-9).
ПЕРЕД УСІМА ЛЮДЬМИ
Спочатку це виглядає незрозуміло. Що Павло має на увазі? Чи говорить він, щоб ми робили людські стандарти моделлю своєю поведінки? Ні, він навчає нас робити щось, що настільки добре, що є беззаперечне для кожного.
Кажучи по-іншому, ваша відповідь на зло, зроблене вам, має запам’ятовуватись та переконувати кожного, а не лише вашого ворога. Усе, що ви плануєте зробити, щоб подолати зло, має бути таким вчинком, та зроблене в такий спосіб, щоб скептики навіть змушені були досліджувати вашу реакцію. Ваша відповідь має бути настільки глибокою, щоб наближати до Господа не лише вашого ворога, але також і інших, які за цим спостерігають.
Хорошим прикладом цього принципу є Джиммі Картер[1]. Можливо, найбільшим компліментом, який можна було сказати на його адресу, це те, що всі республіканці казали, що він чудова людина. Багато з них говорили, що він був поганим політиком або не погоджувалися з його поглядами. Але майже усі його вороги казали, що він був порядною людиною. Його характер затикав рота його опонентам і примушував навіть його противників звернути на нього увагу.
Це відповідь на наш уривок. Якщо вас образили, складіть план. Чудовий план. Такий чудовий план, що коли ви виконаєте його, кожен скаже: «Я не можу повірити, що він це зробив, що це за добра людина!».
Чи знаєте ви, що більшості з нас слід зробити сьогодні? Нам слід подумати про ситуацію, коли ми вибухали, замовкали, уникали, казали саркастичні чи недобрі речі, та спланувати свою стратегію, що ми збираємося робити, коли наступного разу побачимо цю людину.
Ваша відповідь має бути настільки глибокою, щоб наближати до Господа не лише вашого ворога, але також і інших, які за цим спостерігають
ПОМІРКУЄМО НАД П’ЯТИМ УРОКОМ
- Чи бувала у вас “темна ніч душі”? Що її викликало?
- Коли вас образили, як зазвичай ви реагуєте емоційно?
- Якою є ваша типова реакція, коли ви наступного разу бачите людину, що образила вас?
- Чому вам потрібен хороший план, коли вас образили? Дії якого виду вам слід включити до плану?
- Назвіть прекрасні речі, які ви можете зробити тому, кого ви не можете терпіти? Наскільки важко вам буде це зробити?
- Чому хрест є довершеним прикладом чудового плану?
- Що означає робити щось прекрасне «перед усіма людьми»? Чи можете ви навести приклад когось, про кого можна сказати, що ця людина так робить?
- Яку стратегію чи план вам потрібно виробити до того, як ви знову зустрінете того, з ким у вас погані стосунки?
[1] Джиммі Картер (Джеймс Ерл Картер-молодший) – 39-й Президент США, член Демократичної партії – прим. ред.