- ЗАВЖДИ КАЖИ “НІКОЛИ”
- КРОК 3: НІКОЛИ, НІКОЛИ, НІКОЛИ НЕ МСТІТЬСЯ
- ЧОМУ ВАМ СЛІД ДОЗВОЛИТИ БОГУ БУТИ СУДДЕЮ?
- ПОМІРКУЄМО НАД ЧЕТВЕРТИМ УРОКОМ
ЗАВЖДИ КАЖИ “НІКОЛИ”
Коли «Форрест Гамп» виграв «Оскара», це було неочікувано, адже він зовсім не був типовим американським кінофільмом. Та й Форрест Гамп аж ніяк не був типовим американським героєм: був добрішим, ніжнішим, дурнішим. Він геть не був схожим на Арнольда Шварценегера або Сильвестра Сталлоне. Ні, типового американського героя можна було побачити у фільмі, який виграв «Оскар» в 1992 році. Це був вестерн «Непрощений», що демонструє усі ті чесноти, які американці схильні вважати за американські – як у героя Клінта Іствуда.
Майже всі ми виросли на фільмах у стилі вестерн. Знову й знову в кіно показували повне місто невинних людей, яких тероризують жахливі бандити. Шериф чи то через корупцію, чи через бездарність допустив, що злочинці заполонили вулиці Додж-Сіті чи Ларедо, чи Томбстона, чи якогось іншого міста. Зрештою у одного ковбоя вривається терпець. Він довго зберігав спокій, але одного вечора вирішив покласти цьому край. Він повинен взяти правосуддя в свої руки, тож він пристібає свій револьвер. Чоловік у білому капелюсі витягає свою зброю та власноруч вбиває близько двадцяти головорізів, а решту виганяє за місто. В Голівуді ми кажемо, що це і є – бути героєм. Якби ви зробили такий фільм у 1992 році, ви б отримали Оскар за кращу картину року.
Бог не хоче, щоб ми за себе мстилися
Та, якщо ви прочитаєте вашу Біблію, то дізнаєтеся, що зовсім інше означає бути героєм у Божих очах. Це тому, що очищення міста у стилі Клінта Іствуда Біблія називає помстою. А Бог не хоче, щоб ми за себе мстилися. Якщо хтось вчинив із вами недобре, не віддавайте йому тим самим. Чому? Та тому, що це не ваша робота. Це Божа робота.
І це не лише робота Бога, це також і одне з Його імен. У Старому Завіті одне із імен Бога – Яхве Гмолах, Господь відплати, чи Господь помсти.
Єремія пророкував, що Господь помсти повстане проти нечестивого Вавилону. «Утікайте з-серед Вавилону, і кожен урятовуйте душу свою! За провину його не погиньте, бо це Господеві час помсти, Він дасть відповідну заплату йому!» (Єремія 51:6).
Також у книзі Повторення Закону Бог проголошує Своє ексклюзивне право на нашу помсту: «Мені належить помста й відплата, коли нога в них похитнеться; бо день загибелі їхньої близько, недоля незабаром їх вразить» (Повторення Закону 32:35, пер. Хоменко).
Отож, згідно з Біблією, коли вам слід мститися? Ніколи. Один із уроків, які найважче засвоїти – це те, що помста вам не належить. Ніколи!!! Тут немає винятків. Вона належить Богові до такої міри, що Він носить її, як Своє ім’я. Це не ваше ім’я.
Є декілька помилок, яких ви можете припускатися щодо помсти.
Перша помилка – вважати помсту чимось поганим. Помста не є поганою. Просто вона не є вашою роботою. Якби вона була поганою, тоді Бог був би поганим.
Доктор Ден Аллендер, християнський консультант, запитав одну пані, що би вона хотіла зробити своєму чоловікові, котрий щойно завів собі роман. Вона відказала: «Я хотіла б кричати на нього годинами, а потім його застрелити». Доктор Аллендер відповів: «Ви виглядаєте трохи поблажливішою за Бога».
Після цього він запитав: «А чи не хотіли б ви, щоб він впав долілиць в гній, повільно тонув, а потім щоб його розтоптала упряжка коней?»
«Ні, це огидно!» – відповіла вона.
«Дивіться, у Ісаії 25:4-12 Бог каже, що Він саме цього бажає для тих, хто чинить перелюб проти Нього».
Немає нічого поганого у тому, щоб гніватися на те, що є злом. Не є поганим бажати справедливості. Бажати відплати у її найчистішій формі не погано. Це просто надія, що інші заплатять за їхні злі вчинки. Це добре. Ви маєте сподіватися і молитися про справедливість. Але це не ваша робота – бути виконавцем.
Друга помилка – це вірити, що не мстити означає повну пасивність. Це геть не те, чому нас навчає цей уривок. Боже Слово не навчає нас сидіти склавши руки і дозволити злу вилізти нам на голову. Віддати Богові помсту не означає, що ми нічого не говоримо про те, що було неправильним, або нічого не робимо стосовно цього.
Ні, ми зобов’язані бути активними тоді, коли йдеться про зло. Але нам слід активно робити добро. Ми просто повинні не чинити зла та не бути персональними вершителями правосуддя.
Я бачив надто багато християн «борців за справедливість». Що я маю на увазі? Вони беруть правосуддя у власні руки. Вони чинять так, ніби те, що вони роблять, вони роблять заради шляхетних причин, але ж насправді вони не розуміють того, чому вчить Павло у 12 розділі до Римлян.
Помста не є поганою. Просто вона не є вашою роботою
Віддати Богові помсту не означає, що ми нічого не говоримо про те, що було неправильним, або нічого не робимо стосовно цього
Щоб переконатися, що ми точно зрозуміли думку, він повторює її двічі: «Не платіть нікому злом за зло, дбайте про добре перед усіма людьми!» (Римлян 12:17).
«Не мстіться самі, улюблені, але дайте місце гніву Божому, бо написано: Мені помста належить, Я відплачу, говорить Господь» (Римлян 12:19).
Які наші кроки, щоб подолати погані стосунки? Перш за все, контролюйте свій язик. Благословляйте людину, яку ви не можете терпіти, та не проклинайте її. По-друге, постарайтеся подивитися на речі з її точки зору (її почуття, її думки та її положення).
І третій крок випливає з Римлян 12:17.
КРОК 3: НІКОЛИ, НІКОЛИ, НІКОЛИ НЕ МСТІТЬСЯ
Чи звернули ви увагу, що я тут сказав «ніколи»? Знаєте, що це означає? Що ніколи не існує для вас доброго часу, щоб одягнути суддівську мантію та виправити заподіяну вам шкоду. У цьому законі немає жодних лазівок.
У мене є друг, котрий втратив свою роботу через політичні маневри інших людей на його підприємстві. Однак після його звільнення в компанії усвідомили, що він їм потрібен для великого договору, що дорого би їм коштував без його допомоги. Пам’ятаю, як я сказав йому: «Сподіваюся, ти отримав свою відплату».
Він відказав: «Саме тому я і збираюся їм допомогти – бо я не очікував отримати відплату».
Якщо суддя – Бог, тоді ми маємо довіряти Йому. Він попіклується про нашу справу. Він бачить все. Він знає все. Він добре підготовлений, щоб бути суддею.
Плач Авакума, що «несправедливий вигублює праведного, тому правосуддя виходить покривленим», безперечно здається актуальним у наші дні та наш час. Наша правова система часто підводить нас. Ми непокоїмося, що ніколи не побачимо правосуддя у своєму житті, бо щодня бачимо, як винні ходять на волі.
Коли доходить до правосуддя, то легко втратити своє терпіння. Коли затягують судові справи, доводячи їх до абсурду, ми схильні втрачати довіру до закону. Просто це так довго – довести провину. Але якщо бути чесними, часто здається, що Божа система правосуддя працює не дуже швидко. В ній немає сенсу. Як довго я повинен чекати, поки відплата здійсниться? Але не будьте нетерплячими. Божа система правосуддя безпомилкова. Його досьє може відрізнятися від вашого. Але ваша нетерплячість, з огляду на цей вірш, є насправді зневагою до суду. Тож не будьте такими квапливими! День вашого судового засідання прийде.
ЧОМУ ВАМ СЛІД ДОЗВОЛИТИ БОГУ БУТИ СУДДЕЮ?
Помста не належить до вашої юрисдикції. Якби Бог захотів, Він міг би нам делегувати право творити суд та карати. Але Він вирішив залишити це в Своїй владі.
Бог подбає про всю відплату. Бути суддею – це не ваше покликання. Бог знає, що робити і коли робити. Ви можете на це розраховувати. Правосуддя відбудеться. Дочекайтеся його. Його суд описується, як останній феєрверк, що освітлює небо на день Незалежності. Для порівняння, ваше правосуддя буде схожим на маленьку петарду, яку ви стрельнете у себе в дворі. Його ж суд буде набагато видовищнішим.
Ця людина може розкаятися. Ваш суд може завадити комусь прийти до Господа. Ви ніколи не знаєте, що в душі іншої людини.
Божа система правосуддя безпомилкова
Ваше правосуддя буде схожим на маленьку петарду, яку ви стрельнете у себе в дворі. Його ж суд буде набагато видовищнішим
Хто міг лише уявити, що Джеффрі Дамер, серійний убивця з Вісконсіна, навернеться і віддасть своє життя Ісусові в тюрмі? Я радий за мудру жінку, яка послала йому заочний біблійний курс у в’язницю, і зробила це раніше, ніж його співкамерник вирішив помститися йому власноруч, та вбив його.
Ви будете судимі за виконання вироку. Бог досконалий, а ви – ні. Якщо ви візьмете помсту у свої руки, то в процесі ви можете згрішити. Тоді ви будете так само винні, як і ваш ворог. І ви також будете судимі Богом. «Не судіть, щоб і вас не судили» (Матвія 7:1).
Ви ображали інших, правда ж? Чи хочеться вам, щоб ця людина судила вас, чи ви хотіли б, щоб суддею був Бог? Давайте тут застосовувати Золоте правило.
Коли ж ви можете мститися? НІКОЛИ.
У книзі Джина Едвардса «Про трьох царів» він розповідає історію Саула, Давида та Авессалома. Його тема крутиться навколо метання списів. Саул метнув списа в Давида. І що робить Давид? Він не кидає списа у відповідь. Чи засвоїли вже ви цей урок? Що ви робите, коли хтось метає списа в вас? У житті є багато списів, які будуть у вас кинуті. Це можуть бути списи колючих вчинків, але найчастіше – це списи гострих слів. Що ви робите, коли ці списи кидають у вас? Чи кидаєте ви їх у відповідь?
Якщо ви пам’ятаєте історію, Бог розібрався з Саулом. Бог потурбувався про Давида. І Він буде турбуватися про вас. Коли хтось кидає у вас списа, не кидайте його у відповідь. Ніколи не мстіться.
ПОМІРКУЄМО НАД ЧЕТВЕРТИМ УРОКОМ
- Хто є типовим американським героєм? Чому? Як відрізняється герой у Божих очах від більшості сучасних медіагероїв?
- Що таке помста? Кому вона належить?Коли вам слід мститися?
- Чому вам так сильно хочеться помститися?
- Яких помилок часто припускаються стосовно помсти?
- Чому вам не слід мститися?
- Наведіть приклад християн «борців за справедливість».
- Як люди кидали списи у вас в вашому житті? Чи бувало, що ви кидали їх у відповідь? Якщо так, то як вам бути більше схожими на Давида, коли Саул метнув у нього списа?