Хіба ми зможемо колись забути, яке насильство вибухнуло в Лос-Анджелесі після винесення виправдувального вироку в справі про побиття Родні Кінга? У новинах було повно історій про те, як одні люди били інших, але одна історія залишилася поза увагою ЗМІ.

Грегорі Алан-Вільямс не міг опинитися у більш неспокійному місці, коли «вибухнув» Лос-Анджелес. Як афроамериканць, Грегорі був розлючений вердиктом по Кінгу. Але в цьому не було нічого нового. Він знав про давнє упередження проти чорних в Америці.

Стоячи на розі вулиці Флоренс та Нормандія-авеню, Грегорі бачив машини, закидані пляшками та цеглою. У нього на очах білого чоловіка викинули з його вантажівки та жахливо били. Пізніше він побачив кавказьку пару, яку ледь не спіткала така ж доля. Він навіть подумав про те, щоб допомогти їм, але не зробив цього.

Після цього повз проїжджав азієць на ім’я Такао Хірата за кермом коричневого форду Бронко. Цеглини полетіли у Бронко, й Такао був вимушений спинитися через розбите лобове скло. Хтось швидко вскочив до авто через задні двері та напав на водія. Грегорі бачив, як азійця били, наче боксерську грушу.

Грегорі осягнув другий принцип подолання зла добром

В цю мить у Грегорі з’явилася одна думка. Натхненний нею, він підбіг до Бронко та витяг з нього чоловіка. Він благав нападників не калічити його. Але було запізно. Такао вже вдарили пляшкою по голові. Він був таким побитим, що не міг далі йти. Усвідомивши це, Грегорі обхопив його рукою. Разом вони пошкутильгали вулицею.

Але насильство не припинилося. Поки він тягнув Такао, інший бунтівник вдарив його пляшкою. Насильство повторялося знову і знову. Обхопивши руками, Грегорі тягнув постраждалого у безпечне місце.

БОЖЕ, ДОПОМОЖИ НАМ

Нарешті з’явилася поліцейська машина, в якій були і чорний, і білий полісмени. Грегорі попросив їх про допомогу. Вони не сказали жодного слова та поїхали. Саме тоді він промовив ці слова. Він сказав: «Боже, допоможи нам».

За кілька хвилин під’їхав інший афроамериканець на фургоні та запропонував допомогу. Такао був швидко доправлений до безпечного місця. 29 квітня 1992 року Грегорі Алан-Вільямс врятував життя Такао Хірати.

Але що саме спало йому на думку на розі вулиць та вилилося у цей героїчний порятунок?

«Я пригадав випадок, що трапився у Де-Мойні, в штаті Айова, коли мені було 12 років, – сказав Грегорі. – Мене щойно перевели до школи, де я був одним із двох чорношкірих дітей. Одного разу, коли я виходив після репетиції оркестру зі своїм кларнетом, здоровенний хлопець накинувся та вдарив мене, розбивши мені губу. Я похитнувся назад, ошелешений та залитий кров’ю. Пізніше завуч пояснив, що я надто задирав голову, і багатьох учнів це обурювало. Це мене розізлило».

З цього моменту девізом Грегорі стало: «Нападай першим, поки не напали на тебе». Це було його бойовим кличем, допоки він не почав ходити до церкви, та не зрозумів важливу істину: він був сторожем своєму братові.

Що стало причиною зміни, яка змусила Грегорі лізти в епіцентр вуличного насильства? Він згадав, як почував себе, коли його вдарили у Де-Мойні. І він уявив себе на місці містера Такао у його автомобілі. Він осягнув другий принцип подолання зла добром.

Павло продовжує своє навчання про подолання поганих стосунків та говорить: «Тіштеся з тими, хто тішиться, і плачте з отими, хто плаче! Думайте між собою однаково; не величайтеся, але наслідуйте слухняних; не вважайте за мудрих себе!» (Римлян 12:15-17).

Цей уривок зазвичай розглядають як окрему тему, у відриві від його контексту. Це може бути корисним, адже ці речі викладаються і у інших місцях Біблії. Але я хотів би розглянути ці вірші з точки зору подолання зла добром. Римлян 12:15-17 знаходиться у контексті навчання, як чинити із поганими стосунками. Павло продовжує показувати нам, як відповідати, коли люди нас ображають.

Слова апостола нагадують старе американське прислів’я: «Щоб когось зрозуміти, тобі слід походити у його взутті». Павло вже пояснив: якщо ви маєте погані стосунки, то перш за все контролюйте свій язик. По-друге, він каже нам постаратися подивитися на ситуацію з точки зору іншої людини.

Постарайтеся подивитися на ситуацію з точки зору іншої людини

Питання не в тому, чи це було неправильно. Це було неправильно. Але чому вони це зробили?

КРОК 2: ПОСТАВ СЕБЕ НА МІСЦЕ ІНШИХ, І ПОСТАРАЙСЯ ЗРОЗУМІТИ ЇХ ПОЧУТТЯ, ДУМКИ ТА ПОЗИЦІЮ

Якщо хтось вчинив з вами зле, це було неправильно. Але за цим учинком можуть стояти причини, що роблять його більш зрозумілим. Якщо ви зможете встановити ці причини, то не так гаряче реагуватимете, і навіть, може статися, зможете допомогти. Як сказав французький філософ Паскаль: «У серця є свої причини, невідомі розуму».

Стівен Кові у своєму національному бестселері розповідає людям, як змінити своє особисте життя. Він назвав книжку «Сім навичок надзвичайно ефективних людей». Одна із самих яскравих навичок є «Прагніть спершу зрозуміти, а вже потім – щоб зрозуміли вас».

Павло навчає подібного принципу емпатії, як розуміння людини з трьох різних аспектів.

РОЗУМІННЯ ЇХНІХ ПОЧУТТІВ

«Тіштеся з тими, хто тішиться, і плачте з отими, хто плаче!» (Римлян 12:15).

Чи помічали ви, що найчастіше, коли вам завдають болю, це трапляється в періоді емоційного збудження? Або ви емоційні та особливо чутливі, або ж людина, яка завдає вам болю, емоційна та особливо нечуйна. Замість того, щоб фокусуватися на власних емоціях, коли хтось несправедливий до вас, спробуйте зробити інше. Якщо ви хочете кращих стосунків, «пройдіться у їхньому взутті» та подивіться, як вони себе почувають. Що відчуває ця людина? Не судіть просто по поведінці. Питання не в тому, чи це було неправильно. Це було неправильно. Але чому вони це зробили? Які почуття переважали у їхньому житті в цей час? Спробуйте розділити ці почуття.

Якщо людина у горі, то як ви думаєте, чи буде це визначати її поведінку? У тій самій книзі Стівен Кові розповідає історію про те, як у метро Нью-Йорка у вагон сів чоловік з кількома дітьми. Діти несамовито бігали. Вони кричали, кидалися речами та заважали усім навколо.

А що робив батько? Він просто сидів там і нічого не робив. Кові подумав, що він поганий батько і чоловік. Він не дивиться за своїми дітьми. Йому байдуже до інших пасажирів.

Сподіваючись якось вплинути на цю ситуацію, Кові підійшов до чоловіка та сказав йому, що його діти погано поводяться. Цей чоловік вибачився у відповідь, та розповів, що навіть не помітив цього. Він щойно повертається з лікарні, де померла його дружина. Він був настільки приголомшений, що навіть не зауважив того, що відбувалося у метро.

Набагато легше зрозуміти поведінку цього чоловіка, коли станеш на його місце, еге ж? Стало б трішечки легше мати з ним стосунки, коли б ви відчули його біль.

Одного вечора, коли вже була пора лягати спати, наші діти не слухалися більше ніж зазвичай та не хотіли йти до ліжка. Першою моєю думкою було, як слід їх провчити. Проте їхня поведінка стала більш зрозумілою, коли ми з ними поговорили. Маленька розмова замість батьківського крику відкрила, що вони боялися лягати спати через страшне телевізійне шоу, яке ми дивилися перед тим. Повторюю, що було простіше підтримувати стосунки, коли я постарався зрозуміти той страх, який вони відчували.

Було простіше підтримувати стосунки, коли я постарався зрозуміти той страх, який вони відчували

Ісус знав, що весілля та похорони – це час, коли люди вразливі, і його слід розділяти з ними, щоб зберігати хороші стосунки

У мене є друг, який доводить мене до сказу, бо він надто багато говорить про себе і постійно намагається бути у центрі уваги в церкві. Поступово я почав його уникати та незлюбив його.

Я не особливо переймався ним аж до одного дня, коли почув його історію. З неї я зрозумів, що він виріс сиротою, і його постійно передавали від одних людей до інших.

Він був дуже невпевнений у відносинах і, як правило, передавав куті меду у особистих стосунках, щоб отримати визнання людей. Мені стало легше підтримувати з ним стосунки, коли я відчув його невпевненість.

Тож Павло каже нам у 12 розділі до Римлян, що якщо ми хочемо хороших стосунків, нам слід розділяти підйоми та падіння людей. Ми повинні старатися вловити їх почуття.

«Тіштеся з тими, хто тішиться, і плачте з отими, хто плаче!» (Римлян 12:15).

Чи звертали ви колись увагу, як часто Ісус бував на весіллях та на похоронах у Євангеліях? Можливо, це тому, що Він хотів бути з людьми, коли вони переживали свої найбільші емоційні злети та падіння? Я зауважив в моєму служінні, що люди майже завжди пам’ятають, хто прийшов на їхнє весілля та хто їх провідав на похороні дорогих їм людей. Ісус знав, що весілля та похорон – це час, коли люди вразливі, і його слід розділяти з ними, щоб зберігати хороші стосунки.

У нас часто бувають суперечливі почуття. Одного вечора я дивився складену у зворотному порядку підбірку найкращих телепрограм повторного показу усіх часів. Переможцем був відомий епізод з шоу Мері Тайлер Мур, названий «Клоун Чаклз». Мері Тайлер Мур була на похоронах відомого клоуна, якого звали Чаклз. В могильній тиші Мері почала сміятися. Більшість людей були приголомшені, але служитель усвідомив її дилему та сказав, що тут сміх доречний, бо Чаклз присвятив своє життя тому, щоб люди сміялися. Зрештою увесь натовп почав сміятися, за винятком Мері, яка після цього неочікувано почала плакати.

Але у цьому тексті апостол Павло говорить про суперечливі почуття в іншому сенсі. Часто ми маємо проблеми з тим, щоб розділяти емоції інших людей. Якщо вони справді щасливі або радіють, ми починаємо заздрити.

Хороший приклад міститься у 15 розділі Євангелії від Луки, якщо подивитися на три епізоди вкупі. Перш за все, це втрачена овечка. Після того, як пастух її знайшов, він збирається зі всіма своїми друзями, і вони радіють. Це підходяща емоція для цього моменту.

Наступне – жінка, що загубила свою монету. Після тривалих пошуків вона нарешті знайдена. З великою радістю через це вона збирає вечірку. Ця емоція відповідає моменту.

У заключній історії втрачений син. Зрештою блудний син знаходиться. Батько робить банкет. Вони їдять відгодоване теля. Усі радіють. Це відповідна емоція для цієї події. Раптом у притчі щось йде не так. З’являється старший брат, і він ображається, а не радіє. Він не розділяє емоції, відповідної до моменту.

Це проблема зіпсутих стосунків. Ви не розділяєте почуттів, які підходять до цього моменту. Якщо для тих, хто вас образив, усе складається якнайкраще, то ви радієте чи відчуваєте заздрість? Ви бажаєте їм біди, чи ви щасливі через їх успіх? А якщо у їхньому житті все погано та розпадається, то чи ви тоді щасливі? Чи думаєте ви, що вони заслуговують на свої нещастя за те, що заподіяли вам?

У справі подолання поганих стосунків ви не лише потребуєте казати добре замість поганого, але також ви маєте старатися розділяти їхні почуття.

Часто нам важко розділяти емоції інших людей

Що вони думають про те, що вони зробили?

ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВОНИ ДУМАЮТЬ

Павло продовжує це навчання про емпатію, стверджуючи: «Думайте між собою однаково; не величайтеся, але наслідуйте слухняних; не вважайте за мудрих себе!» (Римлян 12:16).

Можливо, це твердження зрозуміліше звучить у сучасному перекладі: «Тримайтеся між собою однієї думки, не будьте зарозумілими, наслідуйте лагідних. Не вважайте себе мудрими» (Римлян 12:16, пер. Турконяка).

Не тільки почуття людини можуть спричинити її негативну реакцію щодо вас, але і те, що вона думає. Ось чому Павло навчає нас «Думайте між собою однаково». Тут він не стільки говорить про розум Христовий, скільки просто про намагання зрозуміти, що зараз коїться у мозку іншої людини. Що ці люди думають про те, що вони роблять? Ми вже з’ясували, що те, що вони зробили, було неправильно. Але що вони думають про те, що вони зробили? Якщо вони не християни, як можна очікувати, щоб у них була така ж, як ваша, система цінностей?

Моя знайома дуже вимоглива в своїх стосунках. Вона постійно добивається, щоб її хвалили, так що аж принижує себе. Вона думає, що вона неприваблива та непопулярна. Однак вона такою не є. Але ж вона думає, що вона така, тож поводить себе відповідно. В минулому вона робила деякі дуже невідповідні речі, щоб бути поміченою, прийнятою та коханою. Але якби ви знали, яке приниження вона пережила у дитинстві, то зрозуміли б, чому вона має такі думки.

Щоб налагодити кращі стосунки з кимось, кого ви не можете терпіти, ви маєте осягнути їхні думки та постаратися побачити речі такими, як їх бачать вони. Їхні думки можуть бути хибними и повністю безпідставними. Але розуміння того, як вони бачать ситуацію, є важливою інформацією, якщо ви справді зацікавлені в примиренні.

ЗРОЗУМІТИ ЇХНЄ ПОЛОЖЕННЯ

«Думайте між собою однаково; не величайтеся, але наслідуйте слухняних; не вважайте за мудрих себе!» (Римлян 12:16).

Історія знає багато людей, які дивилися на інших зверхньо. Ми схильні оцінювати положення людей. І якщо ми необачні, ми можемо вирішити, що вони нижчі за нас. У часи Павла було рабство. Але навіть коли рабства більше немає, завжди буде частина людей, які дивитимуться на інших зверхньо. Це може бути через расу, економічне положення, соціальну позицію, освіту або ж положення на роботі.

Якщо ви зайдете до Центрального району Сіетла, то можете натрапити на розлюченого молодого члена банди, який проявить до вас ненависть. За мить він може вас образити. Але перш, ніж віднести його до безнадійних, може варто спробувати зрозуміти його позицію. Якщо ви не чорношкірий, спробуйте збагнути, як то воно – жити в країні, що й досі обтяжена великою кількістю упереджень. Спробуйте зрозуміти, як то воно – не мати грошей та жодних перспектив отримати роботу. Постарайтесь осягнути, що означає вирости без впливу батька. Спробуйте відчути, що значить, коли усі твої однолітки – бандюки, які тобі погрожують, якщо ти не жорстокий. Спробуйте побачити всі ці речі з такої перспективи, і можливо, з’явиться якась надія на зцілення.

Історія знає повно людей, які дивилися на інших зверхньо

В поганих стосунках ми майже завжди займаємо позицію зверхнього відношення до іншої людини

В поганих стосунках ми майже завжди займаємо позицію зверхнього відношення до іншої людини. Ми поводимося так, ніби ми кращі від цієї людини. Але ми можемо не розуміти їх положення. Я знав жінку, яка завжди грубо поводилася з чоловіками. Чи було це правильно? Ні. Але, якби ви познайомилися з її історією, то виявили б, що в минулому вона була зґвалтована кількома чоловіками. Чи справедливо, що через це вона погано обійшлася зі мною? Ні. Але якщо я постараюся зрозуміти її положення, у неї буде більше шансів змінитися та зцілитися.

У християнських колах було багато дискусій щодо неправильності радикального фемінізму. Але ці крайнощі не звільняють чоловіків від необхідності спробувати побачити речі з позиції жінки. Коли чоловіки це зроблять, відбудеться багато змін у стосунках в нашому суспільстві і в наших церквах.

У кожного в житті є якесь положення. Насправді кожен з нас має різні положення. Ви можете мати престижне положення у церкві, але незначне на роботі. Ваша освіта може розмістити вас на дні, але ваша популярність може піднести вас соціально високо. Більшість з нас самі визначають своє положення. Ми знаємо, яке життя там, де ми живемо. Однак ми рідко аналізуємо, що значить жити в іншому положенні. Якщо ви це робили, то можливо ви впізнаєте мотивацію, яка стоїть за образою, заподіяною вам. Може це і не вирішить проблему, але щонайменше образа буде менше відчутною.

Є надто багато зла, з яким треба боротися, чи не так? Чи будете ви робити це? Як ви почнете?

  1. Контролюйте свій язик – благословляйте, а не проклинайте.
  2. Поставте себе на місце іншого та постарайтеся зрозуміти його почуття, думки та положення.

ПОМІРКУЄМО НАД ТРЕТІМ УРОКОМ

  1. Коли у вашому житті трапляється якась несправедливість, зазвичай до чого ви прагнете – зрозуміти, чи щоб зрозуміли вас?
  2. Обговоріть ситуацію, коли хтось старався побачити речі з перспективи іншої людини. Яким був результат?
  3. Назвіть кілька почуттів, що стоять за поганою поведінкою іншої людини, та можуть пояснити її дії.
  4. Де вам слід було б «тішитися з тими, хто тішиться» та «плакати з тими, хто плаче»?
  5. Чи бували у вас суперечливі почуття, як у старшого брата з історії про блудного сина? Що їх викликало?
  6. Наведіть приклад, коли хтось по-іншому, ніж ви, сприймає ситуацію, в якій проявляється зло?
  7. Як ви можете краще зрозуміти мислення іншої людини?
  8. Яке положення у житті може спокушати вас до злого? Чому? Чи мають люди негативно реагувати лише через своє положення? Чому навчає Біблія щодо того, яке положення ми маємо займати?
  9. Як ви можете прийти до розуміння, що означає бути в певному положенні?
  10. Подумайте про когось, нестерпного для вас. Які емоції, думки та положення могли спричинити їхню нестерпну поведінку?