Упродовж трьох з половиною років Джері Болі з Кенбі, що в Орегоні, сподівалася, що справедливість візьме гору та вбивця її сина понесе покарання за свій жахливий злочин.
Її синові Браяну був 21 рік, він повертався на своєму мотоциклі додому з роботи, коли п’яний водій Рубен Гонзалес збив його. Після виснажливого очікування тривалістю в три з половиною роки нарешті мали винести вирок.
У переддень оголошення вироку її адвокат дізнався про деякі ускладнення через нововиявлені симпатії суду до містера Гонзалеса. Суд почав йому співчувати через важку серцеву хворобу його сина. Джері було сказано, що весь судовий процес можуть відкласти, бо його син, за прогнозами, проживе не більше шести місяців.
«Кожного дня від моменту смерті Браяна я боролася з гіркою жагою помсти у своєму серці. – казала Джері. – Я вірила, що чоловік, який перервав життя мого чудового сина, має бути покараний. Це може стати для інших наукою не сідати за кермо нетверезими. Усе, чого я хотіла – це справедливості».
Глибоко всередині Джері навіть близько не почувалася, що пробачає його
«Звісно, мені було шкода, – додала вона, – помираючого хлопчика, якого також звали Браян. Але я втратила мого власного сина. Мені не дали змоги попрощатися з ним. Браян був убитим зненацька, коли вантажівка Гонзалеса його переїхала».
Наступного дня у залі засідань Джері мала виголосити емоційний виступ про свого сина та його смерть. У своїй вечірній молитві вона попросила Бога дати їй силу пройти наступний день. Саме у той момент, коли вона проказувала цю молитву, зайшов її чоловік та сказав: «Джері, ми маємо залишити справедливість Богові».
Після цього вона завершила свою молитву словами: «Батьку, дай нам, будь ласка, сили прийняти будь-яке завтрашнє рішення судді, як Твою волю».
Наступного дня вона прочитала свою переконливу та емоційну промову. На завершення вона сказала: «Зрештою я молюсь, щоб Бог був милосердний та дозволив вашому хлопчику Браяну жити. Але якщо ви втратите його, ви зрозумієте спустошення, яке ми відчули, втративши нашого Браяна».
Суддя більше не зволікав і негайно засудив Рубена Гонзалеса до тюремного ув’язнення. Усвідомлення нарешті отриманої справедливості не звільнило Джері від її болю. І вона вирішила, що найкраще, що можна зробити – це сказати Гонзалесу, що вона його прощає. Але глибоко всередині Джері навіть близько не почувалася, що пробачає його. Ігноруючи свої почуття, вона підійшла до Гонзалеса ззаду, поклала свою руку на його спину та сказала: «Я хочу, щоб ви знали. що я пробачаю вас, і ми будемо молитися за вашого сина». Стіну було зруйновано. Гонзалес розплакався та сказав: «Мені дуже шкода».
Нарешті все скінчилося, принаймні, так здавалося. Та коли Джері прийшла додому, біль нікуди не подівся. Де можна було знайти спокій? Після відчайдушної молитви Джері підійшла до свого чоловіка та сказала: «Я знаю, це звучить дивно після всього, через що ми пройшли, але у мене є сильне відчуття, що ми маємо попросити суд дозволити містеру Гонзалесу бути з його сином».
Вони були впевнені, що було вже пізно змінити вирок, але вирішили спробувати. Наступного дня, коли вони прийшли до суду, на прохання Джері Болі суд дозволив містеру Гонзалесу бути з його помираючим сином, поки він ще живий.
Після оголошення вироку сестра Рубена Гонзалеса здивувала Джері, коли підвела до неї надзвичайно піднесеного маленького хлопчика. Вона представила Джері Браяну. Браян подякував їй за повернення тата до нього.
Джері сказала, що коли вона погладила хлопчика по голові та проказала вдячну молитву в своєму серці, вона змогла нарешті сказати своєму синові: «До побачення, Браян…»
Цього дня Джері Болі не була переможена злом, але перемогла зло добром. Це – ключ до того, як любити людей, яких нам несила терпіти. Це суть того, як перемагати погані стосунки.
«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром» (До римлян 12:21).
Як відбувається подолання зла добром? Розглянемо крок номер 1.
КРОК 1: КЕРУЙ СВОЇМИ ВУСТАМИ, БЛАГОСЛОВЛЯЙ, А НЕ ПРОКЛИНАЙ
Учнівство означає йти слідами Ісуса. Але ви не зможете правильно йти, якщо не здатні правильно говорити. Павло починає своє навчання про перемогу над поганими стосунками з твердження:
«Благословляйте тих, хто вас переслідує; благословляйте, а не проклинайте!» (До римлян 12:14).
Ви не зможете правильно йти, якщо не здатні правильно говорити
Ця битва починається з ваших вуст. Це перший крок до перемоги у війні.
Суть цього уривка – визначити вірну реакцію на те, коли вас хтось ображає. Що ви повинні робити, коли з’являються погані стосунки? Багато хто з нас вважає себе духовно зрілими. Інакше кажучи, ми навчилися себе контролювати. Коли хтось нас ображає, ми зазвичай не вдаємося до того, щоб вдарити та покарати у відповідь. Коли хтось розпускає про нас плітки, ми не трощимо йому пику. Ми вже достатньо зрілі, щоб не замовляти стрілянину з автомобіля за те, що хтось вчинив з нами негарно. Але що ми говоримо, коли таке трапляється? Зло може бути словесним, а не лише фізичним.
Які стосунки має на увазі Павло у 14 вірші, коли він говорить про те, що вас переслідують? І зауважте, тут не сказано «якщо вас переслідують». Це обітниця з Другого послання до Тимофія, яку більшість з нас не хоче повторювати:
«Та й усі, хто хоче жити побожно у Христі Ісусі, будуть переслідувані» (2 Тимофію 3:12). То ж що ви маєте вважати за переслідування?
Знаєте, де вас ображають найчастіше? Це трапляється у сім’ї. Робота займає друге місце. Потім – серед друзів. А іноді це буває навіть у церкві.
І коли таке трапляється, то гарантую, що першим вашим поривом буде сказати щось зневажливе про людину, що вас образила. Якщо виникає суперечка, ви захочете взяти в ній гору. Якщо ж ви переможете в цій суперечці, то не виключено, що втратите стосунки. Ми долаємо, тобто перемагаємо добром, а не злом, пам’ятаєте?
Таким чином, ця битва починається з ваших вуст. Це перший крок до перемоги у війні. Якщо ви цього не побачите, ви ніколи не зробите другого кроку до подолання поганих стосунків. Більшість людей програє свою битву з сатаною саме тут, на своїх вустах.
ЩО ЗНАЧИТЬ ПРОКЛИНАТИ?
Вчення Павла крутиться навколо двох слів – благословляти та проклинати. Давайте перевіримо, чи зможемо ми зрозуміти ці слова трохи краще.
Почнемо з негативного, що означає проклинати? Проклинати означає три речі. Перш за все, ви говорите погане про іншу людину Богові. Ви можете попросити Бога покарати її за те, що вона зробила вам. «Боже, покарай його, віддай йому по заслугам».
Ви можете побачити такі почуття у деяких псалмах.
«Нехай же впаде на них смерть, нехай зійдуть вони до шеолу живими, бо зло в їхнім мешканні, у їхній середині!» (Псалом 54:16).
Але більшість з нас сьогодні не вчиняють так. Ми насправді схильні уникати Бога в питаннях, що торкаються наших поганих стосунків. Ми просто майже не говоримо Богові про них, окрім наших егоїстичних скарг.
Але ми говоримо з іншими людьми! Це другий спосіб проклинати. Ви говорите комусь погане про іншу людину. Ви можете лихословити її. Ви можете використовувати зневажливу або вульгарну критику. Можливо, ви так розійдетеся, що навіть почнете матюкатися. Я чув, як таке буває, навіть серед християн.
При нагоді ви можете послати цю людину до дідька. Але зазвичай ви просто лихословите чи обмовляєте її. Якої б думки не були інші люди про того, хто вас образив, ви зробите все, щоб про нього думали гірше. Це також є злом, якщо ви ще цього не знали. Найчастіше, якщо нас образили, ми пересуджуємо того, хто це зробив. Чи робили ви таке останнім часом на роботі? А в церкві?
Ми схильні уникати Бога в питаннях, що торкаються наших поганих стосунків.
Часто християни відмовляються від своїх прав. Ось що означає – бути для всіх слугою.
Нещодавно я слухав диск музиканта «Дивний Ел» Янкович, що належить моєму синові. Пет поділився зі мною піснею про нерозділене кохання, де хлопця переповняє образа через те, що кохана людина покинула його. Через це він співає: «Я краще проведу вічність, поїдаючи бите скло, аніж проведу з тобою ще хоч хвилину». По суті, це один із найм’якших виразів, які він там вживає. Але хіба не бувало у вас таких почуттів? Хіба вас не доводив хтось до сказу? Чи не говорили ви різких речей?
Третій вид прокльонів – це говорити недобре до людини, яка вас образила. На кшталт: «Я тобі це пригадаю», або «Ти просто тупа свиня». Ви мене розумієте, егеж? Ви впевнені, що словами поставили цю людину на місце. Це ж ваше право, чи не так? Так, але часто християни відмовляються від своїх прав. Ось що означає – бути для всіх слугою. Пам’ятаєте про підставляння другої щоки?
ЩО ЗНАЧИТЬ БЛАГОСЛОВЛЯТИ?
Тоді що ж таке благословення? Це просто робити все навпаки. Це говорити добре Богу про цю людину. Або хоча б просити добра для людини, яка вас образила. Може, це є найкращою відправною точкою для подолання поганих стосунків. Ви коли-небудь пробували так робити?
Важко ставитися погано до когось, про кого ви щиро молитеся. Якщо ви зможете щиро молитися за людину, може ви її і не зміните, але самі можете змінитися під час цього. А іноді ви зможете навіть побачити, як міняється ваш ворог.
Хіба ж це не те, що зробив Ісус на хресті?
«Ісус же промовив:
“Отче, відпусти їм, – бо не знають, що чинять вони!” А як Його одіж ділили, то кидали же́реба» (Луки 23:34).
Стефан зробив так само, коли його каменували.
«Упавши ж навко́лішки, скрикнув голосом гучни́м: “Не залічи́ їм, о Господи, цього гріха́!” І, промовивши це, він спочив» (Дії 7:60).
Чи відповідає Бог на молитви за ворогів? Подивимося на П’ятдесятницю.
«Ото ж, нехай ввесь Ізраїлів дім твердо знає, що і Господом, і Христом учинив Бог Його, Того Ісуса, що Його розп’яли ви!» (Дії 2:36).
Чи спадало вам на думку, що люди, які навернулися до Бога під час П’ятдесятниці, були відповіддю на молитву Ісуса на хресті за тих, хто чинив Йому зло? А що було відповіддю на молитву Стефана? Чи не Павло? Чи став би Павло наверненим без Стефанової молитви? Одному Богу відомо.
Ймовірно, найцікавіша молитва за ворогів міститься у книзі Йова. Звісно, ви знаєте про страждання Йова. Він втратив усе через невелику суперечку між Богом та сатаною. Та цього було ще не досить, йому ще й дошкуляли своїми порадами. Еліфаз, Білдад та Цофар гуртом його повчали, розповідаючи, через що з ним трапилися усі ці нещастя. Вони були жалюгідними втішителями. І що найгірше за все, вони помилялися.
Та чи звертали ви увагу на той уривок, де сім’я та добробут Йова відновилися? Погляньте лишень.
«І Господь привернув Йова до першого стану, коли він помолився за своїх приятелів. І помножив Господь усе, що Йов мав, удвоє» (Йова 42:10).
Йов благословив людей, які робили його життя нещасним. Коли він зробив це, Бог благословив Йова.
Благословення також означає говорити добре про вашого ворога іншим людям
Говорити добре тоді, коли тобі роблять зло, видається дурницею для більшості з нас. Автор Приповісток каже, що дурним буде не робити це
Благословення також означає говорити добре про вашого ворога іншим людям. Вам не треба його нищити. Ні, ви маєте піднімати його в очах інших людей. Чи робите ви це для ваших членів сім’ї? Навіть до тих, що не рідні по крові? Що ви говорите про вашого начальника, який неймовірно нечесний? Дозвольте, я припущу, що ваші слова завжди повні благословінь для ваших церковних керівників?
Хорошим прикладом цього є Варнава. У 15 розділі Дій Варнава та Павло допомагали на Єрусалимському соборі досягнути єдності між церквами по світу. Але незабаром після того між Варнавою та Павлом виникла гірка суперечка, через яку вони не змогли продовжувати спільну працю. Вони мирили церкви між собою, але не змогли врятувати власну дружбу. Їх незгода виникла через те, що Павло сказав про Івана Марка. Просто чуєш його зауваження. «Він покинув нас… Він не підходить для служіння… Я з ним не працюватиму… Він непідготовлений».
А Варнава не говорив нічого подібного про Івана Марка. Варнава благословляє, і не проклинає. Яким був результат його благословення? Сьогодні ми маємо Євангелію від Марка.
Говорити добре тоді, коли тобі роблять зло, видається дурницею для більшості з нас. Автор Приповісток каже, що дурним буде не робити це.
«Нерозумному відповіді не давай за нерозум його, щоб і ти не став рівний йому» (Приповісті 26:4).
Але з іншої сторони, в певному сенсі це таки дурість. Павло каже:
«Ми нерозумні Христа ради, а ви мудрі в Христі; ми слабі, ви ж міцні; ви славні, а ми безчесні!» (1 до Коринтян 4:10).
Якщо ви подивитеся на контекст, що означало бути дурним у Коринфі? Це значило благословляти тих, хто тебе переслідує. Павло йде далі у своєму поясненні:
«і трудимось, працюючи своїми руками. Коли нас лихословлять, ми благословляємо; як нас переслідують, ми терпимо; як лають, ми молимось; ми стали, як сміття те для світу, аж досі ми всім, як ті викидки!» (1 до Коринтян 4:12-13).
Звісно, для світу ви будете дурнем, якщо благословляєте людину, що ображає вас. Але вони не розуміють, що таке добро. Один чоловік йшов вулицею з сендвіч-дошкою. Спереду, там де завжди буває реклама, на ній було написано: «Я дурний заради Христа». Це виглядало смішним, доки не прочитаєш напис на звороті дошки: «А заради кого дурний ти?»
Третій спосіб благословляти – це говорити добре до людини, яку вам несила терпіти. Присядьте, щоб не впасти.Хіба це не занадто? Це, насправді, відверто радикально.
Але як християни, ми маємо ставитися серйозно до своїх слів.
Яків нам каже:
«Ним [язиком] ми благословляємо Бога й Отця, і ним проклинаєм людей, що створені на Божу подобу. Із тих самих уст виходить благословення й прокляття. Не повинно, брати мої, щоб так це було!» (Якова 3:9-10).
Ісус так сказав про це:
«Бо зо слів своїх будеш виправданий, і зо слів своїх будеш засуджений» (Матвія 12:37).
Слова мають ціну. Коли йдеться про стосунки, слова можуть їх збудовувати або ж руйнувати.
У нашому спілкуванні нам слід слухати, що ми говоримо. Легко говорити про контроль над своїм язиком, але важко це втілювати в практику. Ось порада: щоб перемогти погані стосунки, не говоріть про себе і не говоріть про інших людей погано. Натомість говоріть добрі речі про Бога та про інших людей (навіть якщо це ті, кого ви не можете терпіти).
Третій спосіб благословляти – це говорити добре до людини, яку вам несила терпіти
ПОМІРКУЄМО НАД ДРУГИМ УРОКОМ
- В яких місцях вас найчастіше ображали та переслідували?
- Яким зазвичай буває ваш перший порив, коли вас ображають?
- Що означає «проклинати» когось? Які три аспекти лихослів’я створюють для вас проблеми?
- Що таке «благословення»?
- Які є біблійні приклади, коли ворогів благословляли перед Богом? Чи траплялося вам робити таке? Якщо так, то яким був результат?
- Чи можете ви пригадати приклад, коли людина казала комусь щось добре про своїх недругів? Якими були наслідки?
- Чому благословляти виглядає дурним для світу?
- Чому навчає нас Біблія стосовно використання свого язика?
- Де ви потребуєте почати контролювати ваш язик?