Чи бували у вас такі дні, коли здавалося, що кожна людина в світі вас дратує? У мене таке було кілька років тому. Я був засмученим і відчував, що немає нікого, хто б мене розумів. Я буквально не міг нікого переносити. Чи траплялося таке з вами?

Зараз я можу нормально спілкуватися з будь-ким у церкві. Але тоді люди в церкві були для мене найнуднішими. І у більшості випадків я мав коло друзів зі свого релігійного напрямку, які могли мені допомогти. Проте цього разу я думав, що кожен з мого оточення створював для мене проблему. Я був несамовитим та не знав, куди звернутися.

Оскільки один з моїх старих професорів семінарії був у місті, я вирішив вилити перед ним мій гнів. Він зустрів мене у ресторані та ласкаво вислухав мої пояснення про те, що мені здавалося несправедливим. Після години моїх скарг його терпіння закінчилося і він сказав: «Мілтон, відкрий, будь ласка, свою Біблію». Я ненавиджу, коли люди так говорять. Це означає, що я повинен щось з цим зробити!

Він продовжив: «Відкрий 6 розділ Послання до ефесян. Почни читати з 12 вірша».

Я почав: «Бо ми не маємо боротьби проти крови та тіла…»

«Стоп! – сказав він. – Мілтон, після вислуховування твоїх нарікань будь-хто подумає, що ти борешся проти крові та тіла. Ти увесь час нарікав на людей, а Біблія говорить нам, що люди не є нашою проблемою. Ні, Бог дав тобі людей, щоб служити їм. Якщо ти збираєшся досягти успіху в служінні або житті, то тобі слід краще визначити свого ворога… Продовжуй читати».

Я продовжив: «Але проти початків, проти влади, проти світоправителів цієї темряви, проти піднебесних духів злоби».

«Ось воно! – сказав він. – Твоя проблема полягає не в людях. Твоя проблема – зло”.

БАЧИТИ ЗЛО, А НЕ ОСОБИСТІСТЬ

Чи є у вашому житті ті, кого ви не можете терпіти? Хоча все може виглядати так, ніби вони є вашою великою проблемою, мій старий професор був правим – люди не є вашою проблемою. Ваша проблема згідно слів Павла у 6 розділі Послання до ефесян, це зло.

Звичайно, зло у нашому світі повсюди. Ми схильні уявляти зло, як щось із фільму жахів. Але зазвичай зло проявляється у набагато тонкіших ситуаціях. Насправді найчастіше його можна зустріти в оточенні ваших знайомих, які продовжують грішити проти вас. У цій книзі ми збираємося дослідити цей конкретний вид зла, що спрямоване проти вас. Хоч люди і не є вашою проблемою, проте сатана може використовувати погані стосунки, щоб спокушати вас до гріха. Ця людина, усвідомлює вона це чи ні, може бути використаною дияволом у духовній боротьбі.

Ваша проблема полягає не в людях. Ваша проблема – зло

Можливо, найсолодша перемога сатани – це коли члени Христового тіла грішать один проти одного.

Найчастіше таке трапляється через невіруючих. Але зло також може робитися віруючими. Я знаю, бо я бачив зло, яке дуже часто робилося у церкві. Брат у Господі може грішити проти іншого брата. Згадайте питання Петра у 18 розділі Євангелія від Матвія: «Петро приступив тоді та запитався Його: Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз?» (вірш 21). Можливо, найсолодша перемога сатани – це коли члени Христового тіла грішать один проти одного.

Павло каже нам, що ми знаходимося у духовній битві між добром і злом. Іншими словами, це ціла духовна сфера, яку ви не можете бачити, та яка має величезний вплив на ваші погані стосунки. Немає більшої битви. Ви ведете війну проти гріха всюди, де б ви не були. І сатана буде старатися використати людей, щоб перемогти вас.

Якщо ви вирішили йти по слідам Ісуса, готуйтесь бути атакованими. Мета – перемогти вас, але ви не повинні програвати. Зло, вчинене проти вас, може бути переможеним. Фактично, вам наказано виграти цю війну.

«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром» (До римлян 12:21).

У цьому вірші ми знаходимо ключ до боротьби зі злом у наших стосунках.

ПРОБЛЕМИ ПОХОДЯТЬ ІЗ ВІДНОСИН

Озираючись на багато років консультування скажу, що більшість проблем у людей виникають через те, що вони з кимось не ладнають. Це може бути чоловік чи жінка, батьки, дитина, друг, сусід по помешканню, співробітник, начальник або член церкви. Але конфлікт починає їх роз’їдати. Потім вони стають засмученими. І з їхньої точки зору вони відчувають, що були скривджені. Коли це так, то Римлян 12:21 є Божим рецептом.

Ця порада може відрізнятися від того, що вам казали раніше. Можливо, коли ви її зрозуміли, то не захотіли робити так. Але все ж це те, що говорить Бог. І повірте мені, це, напевно, найбільш практична порада зі всіх, які вам доводилося чути. У цій книзі ви вивчите сім кроків, заснованих на Римлян 12:14-21, щоб ви навчилися долати погані стосунки.

Через те, що це вчення революційне та радикальне, ми збираємося вивчати ці вірші глибоко. Але щоб зрозуміти цей уривок, необхідно почати з тематичного вірша, який розміщений в кінці, і потім повернутися назад до початку.

Не будь переможений злом, але перемагай зло добром” (До римлян 12:21).

Якщо є якісь сумніви щодо можливості здобути перемогу над злом, Павло хоче розвіяти їх у Римлян 12:21. Бог не хоче, щоб ми просто «трималися», коли щось ранить нас. Ні, Він хоче щоб ми були переможцями! Боротьба, з якою ми стикаємося у житті може бути для нас справді корисною. Вона може стати нагодою для розвитку нашої віри. Якщо це не так, Бог не допустив би цих кривд на нашому шляху. Згідно до 5 розділу До римлян, християнська зрілість не приходить автоматично. Натомість вона є процесом, який починається зі страждань. Зверніть увагу, як Павло описує зростання нашої віри:

«І не тільки нею, але й хвалимося в утисках, знаючи, що утиски приносять терпеливість, а терпеливість досвід, а досвід надію, а надія не засоромить, бо любов Божа вилилася в наші серця Святим Духом, даним нам». (до Римлян 5:3-5).

Тематичний вірш: «Не будь переможений злом, але перемагай зло добром».

Проблеми, навіть погані стосунки, існують не для того, щоб нас погубити, але щоб зробити нас зрілими через залежність від Господа.

БОГ СПЕЦІАЛІЗУЄТЬСЯ НА ЗЦІЛЕННІ ПОГАНИХ СТОСУНКІВ

Андре Крауч добре сформулював цю ідею в своїй пісні «Through It All» («Через це все»). Він співав: «Якби ніколи я не мав проблем, то не пізнав би Бога, який їх вирішує». Проблеми, навіть погані стосунки, існують не для того, щоб нас погубити, але щоб зробити нас зрілими через залежність від Господа.

Отже, мета цієї книги – позбутися будь-яких поразницьких настроїв. Бог може вирішити ваші проблеми. Він дав вам не лише силу для перемоги у вашій боротьбі, Він також дав вам стратегію. Надто багато християн вірять у Божу силу, але досі не знають, що робити зі своїми проблемами. Саме тому Бог дає цей текст. Тому, якщо ви почуваєтеся переможеними, не здавайтеся. Коли хтось вчинив із вами погано, Бог має стратегію. І вона буде ефективною.

Якщо ми живемо у гріховному світі, нам не треба дивуватися, коли люди чинять із нами недобре. Більшість з нас попереджені текстом з Римлян 3:23: «Бо всі згрішили і позбавлені Божої слави». Якщо це істина, то слід розраховувати мати конфлікти. Хто ж буде з вас знущатися? Якщо усі згрішили, то жоден не може бути виключений з числа тих, хто може завдати вам шкоди.

По дорозі до мого офісу розміщена табличка з одним з моїх улюблених висловів: «Справжнє випробування у гольфі і в житті – це не уникати труднощів, але вміти їх долати, коли з ними зустрічаєшся».

Не лише в гольфі, але і в нашій вірі варто прислухатися до цієї поради Джона Мура. Надто часто ми намагаємося прожити наше життя так, щоб ніколи не зустрітися з жодними труднощами. Це було б гарно, але так в житті не буває. Ми маємо насолоджуватися спокійними днями, але справжня перевірка приходить тоді, коли ви потрапляєте у випробування. Чи можете ви вибратися, якщо знаходитеся у глибокій біді? Люди будуть чинити вам зло. Це неминуче. Якою ж буде ваша відповідь? Як ви збираєтеся розібратися з цим? Чи можете ви перемагати, якщо потрапили в труднощі? Безсумнівно.

Подолати означає перемогти. І Павло каже нам, як перемагати – «перемагай зло добром» (До римлян 12:21).

Павло не рекомендує бути пасивними у цьому світі. Він навчає нас активному учнівству. Це може звучати дивно у світлі Ісусового вчення щодо підставляння другої щоки. Але навмисне підставляння другої щоки – це надзвичайно напориста дія. Ісус не описує ситуацію, коли хтось бёє вас по обличчю, тому що ви не можете нічого зробити у відповідь. Ні, Він говорить про підставляння другої щоки тоді, коли це – ваш вибір.

Це те, що робив Ісус. Його вороги не відняли у Нього життя. Нам сказано, що Він поклав Своє життя. «Ми з того пізнали любов, що душу Свою Він поклав був за нас. І ми мусимо класти душі за братів!» (1 Івана 3:16). Віддати своє життя – це атакуюча дія.

ВИБЕРІТЬ СВОЮ ЗБРОЮ – ДОБРО ЧИ ЗЛО

Для кожної боротьби ви маєте обрати собі зброю. Павло також нагадує нам про це у Другому посланні до коринтян. «Зброя бо нашого воювання не тілесна, але міцна Богом на зруйнування твердинь» (2 до коринтян 10:4).

Зброєю світу є зло. Наша зброя – добро.

Якщо ми хочемо перевершити диявола, слід обирати зброю для себе ретельно. Ми маємо використовувати божественну зброю, а не зброю світу. Обравши зброю доброти, ми агресивно атакуємо цей світ. Коли люди скривдили нас, ми перемагаємо їхнє зло нашим добром.

Навмисне підставляння другої щоки – це надзвичайно напориста дія

Наша мета – руйнувати зло, а не творити його

Є дві причини, чому ви не можете використовувати зло, коли вам завдано кривди. Перш за все, зло не таке сильне, як добро. Пам’ятаєте перший фільм про Індіану Джонса, коли його зловив чоловік з мечем? Що він зробив? Він просто дістав пістолет і застрелив ворога. Це була нечесна перевага. Ви маєте подібну перевагу над злом зі своєю зброєю добра.

У вас завжди буде спокуса віддати злом за зло. Одна з причин, чому ми так робимо – бо ми думаємо, що зло набагато сильніше від того, чим володіємо ми, як християни. Ми потребуємо нагадування Іванового застереження: «Ви від Бога, дітки, і ви перемогли їх, більший бо Той, Хто в вас, аніж той, хто в світі» (1 Івана 4:4). Якщо ви думаєте, що зло могутніше від нашого Бога, ви уявляєте Бога занадто маленьким. Вам слід краще придивитися до вашого Бога.

Друга причина, щоб не віддавати злом за зло, це тому, що наша мета – руйнувати зло, а не творити його. Коли ми робимо зло, це обертає нас проти Бога. Послідовники сатани майстерні у злі. Хіба ви справді хочете грати на його полі битви, проти його експертів з його зброєю? Не думаю. Якщо ми почнемо використовувати зло проти зла, як християни, ми гратимемо в гру сатани за його правилами.

Тож яка наша відповідь на зло цього світу? Ми повинні робити щось добре. Наша церква якось отримала негативний відгук від критика. Він сказав: «Ви просто якась купка добродійників». Але він був правий. Християни є купкою добродійників.

ВІДПОВІДАТИ АКТИВНИМ ДОБРОМ

Як учні Ісуса, ми повинні говорити проти зла у цьому світі. Але цього не досить. Одне діло – сказати, що ми маємо допомагати бездомним. Інша справа – зробити щось. Ми чули про усі злодійства в Калькутті. Ми бачили голод, хвороби та мертві тіла. Але що найбільше вплинуло, щоб ця ситуація змінилася? Чи були це політики та проповідники, які говорили про це, чи те, що там зробила одна жінка, Мати Тереза?

Ми маємо робити добро у будь-якій злій ситуації. Не має значення, наскільки великі шанси. Не має значення, наскільки погана ситуація, ми повинні відповідати атакуючим добром.

Я почув його слова, коли зайшов до 306-ї кімнату в мотелі Лотарингія у Мемфісі. Хоча вони й були сказані у 1968, ці слова були не менш засуджуючими. Перебування у кімнаті, недалеко від якої був застрелений Мартін Лютер Кінг молодший та прослуховування його слів про підйом на вершину гори, справляло ефект переслідування. Його відома промова постійно звучить у Національному музеї громадянських прав. Але коли я слухав, то лише бажав, щоб люди могли дослухати решту проповіді.

Я боюся, що багато хто сьогодні хотів б втілювати його мрію про єдність та гармонію, але вони просто не знають, як це зробити. Доктор Кінг сказав нам, як це зробити, раніше у своїй проповіді, коли він викладав біблійний текст. Щоб виконати мрію, треба було робити добро.

Текстом його проповіді була притча про доброго самарянина.

І через цей момент проповіді доктор Кінг допоміг мені побачити питання, які позначають різницю не лише між добрим самарянином, священиком та левитом, але також різницю між добром і злом. Ця історія змальовує людей, які були ворогами. Самаряни та юдеї роками ображали один одного. Насправді вони не могли терпіти одні одних.

Доброчинство може вартувати втрати часу, грошей, положення та гордості

Що трапиться із цим світом, якщо ми не будемо робити добро?

ЗАДАВАЙТЕ ПРАВИЛЬНЕ ПИТАННЯ

Кінг стверджує, що питання, яке ставили левіт та священик, коли бачили нужденного чоловіка на обочині шляху, було: «Що зі мною станеться, якщо я допоможу йому?» Це не було активним злом. Це було просто пасивне зло, або відсутність напористого добра. Вони просто не стали втручатися, бо це чогось від них вимагало.

Доброчинство може вимагати втрати часу, грошей, положення та гордості. Коли людина відрізняється від нас, можуть також виникати неприємності на релігійному та расовому ґрунті. Ми бачимо багато такого зла, хіба ж не так? «Що зі мною станеться, якщо я допоможу йому?» Це питання лежить у самому корені того, чому ми не хочемо робити добро людям, які чинять з нами погано.

Самарянин був добрим, бо він зрештою задав правильне питання: «Що трапиться з ним, якщо я не допоможу йому?» І після цього він надав допомогу такій людині, яку він, швидше за все, не міг терпіти. Добро, це коли ви переводите фокус із себе та дивитеся на інших (навіть, коли це буде людина, яку ви не можете терпіти). Тоді, якщо ви добрі, ви побачите їхні потреби та щось з ними зробите.

Що трапиться із цим світом, якщо ми не будемо робити добро? Подумайте над цим. Цей світ пропащий. Дійсно, ми потерпаємо від несправедливості цього світу щоденно. Але що трапиться з людьми, якщо ми їм не допоможемо? Чи можемо ми вирішити, що просто не можемо зносити світу та байдуже дозволити йому йти до пекла?

Що трапиться з церквою, якщо ми не робитимемо добра? Церкви сьогодні страждають від розколів, які зазвичай починаються з того, що ми ображаємо одне одного. Що трапиться з церквою, якщо ми не покинемо так робити? Що трапиться, якщо ми не почнемо служити нашим братам та сестрам, навіть тим, яких не можемо терпіти за те, що вони зробили? Як ми можемо подолати зло у цьому світі добром, коли ми не навчилися, як робити його у церкві?

Ісус є найвищим прикладом доброчинства, хіба ж не так?

Він запитує: «Що трапиться з ними, якщо Я не допоможу?» Це, зрештою, те, що Ісус питав, коли ми Його ображали. Відповідь: ми б тоді загинули. І так добро боролося зі злом. І хрест був вершиною зла. Хрест – це все зло, яке міг кинути світ. І сьогодні ми проголошуємо Ісуса тому, що добро перемогло зло. Через те, що Він переміг, перемога є і для вас.

«Не будь переможений злом, але перемагай зло добром».

Добро, це коли ви переводите фокус із себе та дивитеся на інших (навіть, коли це буде людина, яку ви не можете терпіти).

ПОМІРКУЄМО НАД ПЕРШИМ УРОКОМ

  1. Які ситуації примушували вас почувати, що люди є вашою проблемою?
  2. Що є коренем ваших проблем з людьми? Як би ви визначили зло?
  3. Чи були погані стосунки основною причиною вашої емоційної боротьби? Якщо так, то який вид стосунків був для вас найбільшим джерелом турбот?
  4. Яке вчення у Біблії є ключовим для того, щоб подолати погані стосунки?
  5. Яким чином страждання в стосунках насправді є складовою зростання нашої віри?
  6. Чому «перемагання зла добром» є скоріше атакуючою дією, а не пасивним принципом?
  7. Яку зброю християни використовують для перемоги над злом? Які проблеми виникають, коли вони відплачують злом за зло?
  8. Яке питання Мартін Лютер Кінг молодший використав, щоб відрізнити добро від зла? Як Ісус є прикладом постановки правильного питання?
  9. Де у світі та в церкві вам треба робити добро у ваших стосунках?

1 Доктор Фрейзер Крейн – вигаданий персонаж американського телебачення (прим. ред).