43-тя книга Біблії

Універсальна Євангелія, для всіх

Івана зазвичай уважають наймолодшим із Дванадцяти. Він та його брат Яків були синами рибалки Зеведея. До того як Ісус вибрав його Своїм учнем, Іван допомагав у сімейному рибальському бізнесі.

Іван належав до «внутрішнього кола», він був одним із трьох апостолів, які були поряд з Ісусом в особливих випадках. У ранній період Церкви Іван трудився разом із Петром, а в старості був зісланий на острів Патмос. Він помер останнім із апостолів.

Євангелія від Івана складається з 21 розділу та 879 віршів.

СИТУАЦІЯ

Євангелію від Івана зазвичай датують 90-м роком. Проте нещодавно виникли припущення, що вона написана до взяття Єрусалима римлянами в 70-му році.

Перед самим зруйнуванням Єрусалима (70 р.) Іван, швидше за все, пішов у місто Ефес, розташоване на західному узбережжі нинішньої Туреччини. Згодом на певний час римляни зіслали його на острів Патмос.

Традиційно вважають, що Іван писав свою Євангелію в Ефесі. Тоді як Матвій писав для єврейської аудиторії, Марк – для римлян, а Лука – для греків, цільовою аудиторією Івана були всі.

ПЛАН

У Євангелії від Івана зустрічаються такі літературні форми: розповідь, притча, проповідь і діалог. Це найбільш вибіркова, тематична і теологічна з усіх Євангелій. Четверта Євангелія була написана більш як через двадцять років після Євангелії від Марка.

Структурний план. Іван організував свій матеріал у п’яти частинах:

Утілення Сина (1:1–18).
Представлення Сина (1:19 – 4:54).
Протистояння Сину (5:1 – 12:50).
Підготовка Сина (13:1 – 17:26).
Справа виправдання, яку здійснив Син (18:1 – 21:25).

Географічний план. Євангелія від Івана робить унікальний внесок у наші знання про життя Ісуса у сфері географії. Іван охоплює ту саму територію, що і його попередники, але він також описує раннє служіння Ісуса в Юдеї, яке не згадують Матвій, Марк і Лука.

Хронологічний план. Іван ясно дає зрозуміти, що Ісус брав участь у щонайменше чотирьох святах в Єрусалимі під час Свого служіння. Ця інформація допомагає вченим встановити точніший хронологічний план життя нашого Господа.

Біографічний план. Як і інші євангелісти, Іван сфокусований на Ісусі. Він стверджує, що Ісус був вічним Словом Бога, яке стало тілом і перебувало між нами. Дванадцять апостолів настільки ж важливі в ньому, як і в попередніх Євангеліях. Інші видатні особи – це Никодим, єврейський учитель, що прийшов до Ісуса вночі із запитаннями; і Пилат, римський правитель, який віддав Ісуса на розп’яття.

ВІЧНА МЕТА

Безпосередня мета Євангелії від Івана вказана самим автором: «Це ж написано, щоб ви ввірували, що Ісус є Христос, Божий Син, і щоб віруючи, життя мали в Ім’я Його!» (20:31). Кінцева мета книги в тому, щоб забезпечити читача інформацією, якої немає в попередніх Євангеліях, і проголосити божественність Христа.

У цій Євангелії відповідь на заклик Ісуса є головним вододілом життя. Ті, хто вірить, що Ісус – це Син Божий, мають вічне життя, але ті, хто відкидає Його вимоги, – осуджені Богом. У першому розділі своєї Євангелії Іван розкриває цю тему: «До свого Воно прибуло, – та свої відцурались Його. А всім, що Його прийняли, їм владу дало дітьми Божими стати, тим, що вірять у Ймення Його» (1:11–12). Знову і знову в розділах з 2-го по 19-й Іван документує той сумнозвісний факт, що близькі Ісусові люди відкинули Його. Однак був залишок: ті, хто присвятив своє життя Господу.

Євангелія від Івана містить кілька довгих настанов Ісуса. Іван використовує їх для пояснення істинного змісту «знаків», указаних у розповідях. Запитання і заперечення допомагають розвинути тему кожного обговорення. Ісус дохідливо роз’яснив основні моменти, знову і знову повторюючи те саме різними способами.

ПРОГОЛОШЕННЯ

Іван зображає Ісуса як Сина Божого. Він показує найпотужніший біблійний приклад божественності Христа. Цю істину Іван підкреслює чотирма способами. По-перше, Іван указує на передіснування Христа (1). Наш Господь був присутній під час акту творіння. Фактично через Нього все було створено. По-друге, Іван наводить сім ознак божественності Христа (1–12). Серед них – перетворення води на вино (2), ходіння по воді (6:19) та воскресіння Лазаря (12). По-третє, Ісус проголосив сім великих тверджень у цій Євангелії. Вони відомі як твердження «Я є». Серед них такі: «Я – дорога, і правда, і життя» (14:6); «Я Світло для світу» (9:5); «Я – Виноградина, ви – галуззя» (15:5). По-четверте, Ісус називає п’ять свідків Його божественності (5:30–40).

КЛЮЧІ

Ключовим у Євангелії від Івана є 3-й розділ. Він містить свідчення Івана Хрестителя, а також розповідає про розмову Ісуса з Никодимом, у якій ясно сказано, що для того, щоб увійти в Царство Небесне, треба народитися згори.

Ключовий вірш: «Це ж написано, щоб ви ввірували, що Ісус є Христос, Божий Син, і щоб віруючи, життя мали в Ім’я Його!» (20:31).

Ключова фраза: «Я є» (93).

Ключові слова: істина (57), вірити/віра (57), любити (27), світло (24) і слово (22).

ОСОБЛИВІ ДЕТАЛІ

Ось кілька фактів, які виділяють Євангелію від Івана у Святому Письмі:

• Євангелія від Івана має найчіткіше виражену мету в Біблії.
• Вислів «Хома невіруючий», що описує скептика, оснований на описі апостола Хоми в Євангелії від Івана.
• У християнському мистецтві Івана символізує орел, що ширяє.
• Євангелія від Івана найбільш богословська з чотирьох Євангелій.
• У Євангелії від Івана євреї – технічний термін, що стосується опонентів Ісуса, а не всіх людей з єврейського народу.

СЛУХАТИ

Ось кілька особливих розділів у четвертій Євангелії:

• Представлення Іваном Ісуса (1).
• Перше чудо Ісуса (2).
• Воскресіння Лазаря (11–12).
• Ісус обмиває ноги учням (13).
• Настанови Ісуса в горниці (14–16).
• Первосвященницька молитва Ісуса (17).

Ось кілька відомих віршів із Євангелії від Івана:

• «Я був сліпим, а тепер бачу!» (9:25).
• «Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне» (3:16).
• «Я – хліб життя» (6:35).
• «Нехай серце вам не тривожиться» (14:1).
• «І вблагаю Отця Я, – і Втішителя іншого дасть вам» (14:16).

Резюме на підставі книг основи
КнигаАудиторіяОпис ІсусаОсновний акцент
МатвіяЄвреїВладикаВиконані пророцтва
МаркаРимляниСлугаЯк Він трудився
ЛукиГрекиСин ЛюдськийЯким Він був
ІванаУсіСин БожийКим Він насправді був