Неправильні бджоли

Вченим уже давно відомо, що медоносні бджоли знають, як повідомити своїх сусідок по вулику, де знайти джерело нектару. Мова, яку використовують більшість видів бджіл, вже навіть розшифрували. У той же час, довго вважалося, що джмелі не можуть розповісти своїм братам та сестрам по гнізду, де розташоване джерело їжі. Зрештою, досить дивно, що така порівняно проста істота як бджола, має розвинені навички комунікації, але ще більш примітивні джмелі – чи можуть вони спілкуватися?

Останні дослідження показали, що принаймні кілька видів джмелів та інших безжальних бджіл спілкуються між собою. Як можна було очікувати, кожен вид має свою мову. Джмелі одного виду розповідають сусідам по гнізді про свої знахідки, бігаючи зигзагами по сотах і врізаючись в інших джмелів. Така поведінка привертає їх увагу, вони пробують нектар, який приніс «джміль-доповідач». Якщо нектар хороший, і джміль приніс кілька порцій, інші джмелі приєднуються до нього і наступного разу вилітають за нектаром разом. Джмелі іншого виду прокладають до джерела нектару доріжку запахами. Є джмелі, які повідомляють своїм товаришам, що знайшли гарне місце, уривчастим дзижчанням в особливому ритмі. Ритмом дзижчання джміль вказує висоту джерела їжі, а круговим танцем передає інші подробиці.

Біблія точна, коли каже, що все Творіння може веселитись і співати Богові. Мови можуть бути різними, форма спілкування може бути дивною і розмова може бути не схожою на розмову. Але тепер ми знаємо, що спілкування є даром Божим, і Творець наділив цим даром навіть так званих примітивних істот.

#ДеньзТворцем


Псалом 97:4

«Вигукуй Богові, уся земле, — співайте, веселіться і грайте!»

Молитва: Отче Наш, я славлю Тебе і дякую Тобі за дар спілкування. Амінь.